Solaklığı değiştirmeye çalışmak çocukları olumsuz etkiliyor

Solaklığın genetik ve biyolojik bir özellik olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ bu özelliği değiştirmek için yapılan uyarıların çocukları olumsuz etkilediğini söyledi.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Solaklığın genetik ve biyolojik bir özellik olduğunun altını çizen uzmanlar sağ ellerini kullanmaları için solaklara yapılan baskının olumsuz etkilerine dikkat çekiyor. Bu baskı özellikle çocuklarda disleksi kekemelik vedepresyon gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Solaklık biyolojik bir özellliktir

"Solaklık genlerle ve beyinle ilgili bir insan özelliğidir. Daha doğrusu sadece insana has olmayıp bazı hayvan türlerinde de kendini gösteren biyolojik bir özelliktir. Solak bir insanla sağlak bir insanın beyinlerinde farklı organizasyonlar vardır. Sağlak insanlarda bu duruma "sağa şift geni" denilen bir gen yol açar. Solaklık bu genin baskın olmamasıyla ortaya çıkar. Bunun bir hastalıkla ilgisi yoktur. Birçoğumuzda görülen genetik farklılıkların sadece bir tanesidir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Solak olmak dezavantaj mıdır


Solak olmak bir insanın kendisi için dezavantaj teşkil etmez. Ancak farklılıkları kaldıramayan toplumlar içinde yaşarken sıkıntı yaratır. İnsanlık tarihi boyunca 3 büyük din kitabı da dahil olmak üzere solaklık lanetlenmiştir. Bunun nedeni solakların çoğunluktan farklı bir özelliğe sahip olmalarıdır. Solaklar için eğitim araçlarını farklı planlanması bile çok yenidir.”
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Solaklara yapılan baskı ve disleksi arasında ilişki var


Solaklık genetik ve biyolojik bir özelliktir. Bir insanın kendi doğal yapısında vardır. Bunu dışardan değiştirmeye kalkışmak biyolojide olumsuz etkiler yaratır. Bu olumsuzlukların içinde disleksi kekemelik ve çocukluk depresyonu da vardır. Bir insanın solak olma hakkı insan hakkı ve azınlık hakkı kavramları içinde değerlendirilmesi gereken bir haktır.”