Çocuğunuza oyuncak alırken dikkat etmeniz gerekenler

Çeşit çeşit oyuncaklar içinde hangisinin çocuğunuza uygun olduğunu bulamıyorsanız işte oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken noktalar...

Okul öncesi çocuklara oyuncak alırken oyunun ve oyuncakların çocuğunuzun gelişimine etkisini asla unutmayın. Oyun ve oyuncaklar okul öncesi çocuklarının gelişimlerinin en önemli parçasıdır. Basit ahşap bloklardan tutun da gelişmiş elektronik oyuncaklaradek o kadar çok çeşitli oyuncak var ki!
Çocuklarımız için hangisinin en doğru olduğunu anlamak bazen çok zor. Ancak ebeveynler ve öğretmenler oyuncak seçerken açık uçlu çocuğu oyun kurmaya teşvik eden yaratıcılığını ve bilişsel gelişimini destekleyen oyuncaklar seçmeye özen göstermeli.Ne tarz olursa olsun okul öncesi yaşlardaki çocuklar için öncelikle sağlıklı malzemelerden yapılmış yaş gruplarına uygun ve gelişimlerini destekleyen oyuncaklar almaya özen gösterilmeli.Peki doğru oyuncağı bulmak için başka nelere dikkat etmek gerekir?
Çocuğunuzun ilgi alanını fark edin

Oğlunuz/kızınız Pony'ler ile oynamaya mı bayılıyor? Topla oynamaya çok mu düşkün? Yoksa legolar ile dakikalarca bıkmadan oynayabiliyor mu? Çocuğunuzun neyle oynamaktan daha çok zevk aldığını gözlemleyip ilgi alanını destekleyecek oyuncaklarla onu mutlu edebilirsiniz.
Çocuğunuzu müzik ile tanıştırın

Aslında anne karnından itibaren çocuklara müzik dinletmenin onların zeka gelişimine faydası olduğu biliniyor. Çocuğunuza yaşı kaç olursa olsun ona uygun müzikler dinleterek gelişimini ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. Çocuklar için yapılmış onlarca çocuk CD'leri arasında neler yok ki! Klasik müzik uyarlamaları en güzel pop şarkılarının uyarlamaları enstrümantel müzikler ninniler etnik müzikler... Eminiz çocuğunuz ve siz bunlardan en az birine bayılacaksınız.
Dayanıklı ve uzun ömürlü oyuncaklar tercih edin

Oyuncak seçerken en önemli konulardan birisi güvenilir ve sağlam maddeden yapılmasıdır. Ucuz diye aldığınız oyuncakların içerdiği kimyasallarla bebeğinize geri dönüşü olmayan zararlar veriyor olabilirsiniz. Ayrıca bir oyuncağın dayanıklılığı da çok önemlidir. Kırılan parçalar çocuğunuza zarar verebilir. Üstelik uzun vadede daha karlı çıkarsınız çünkü dayanıklı oyuncaklarla çocuğunuz yıllarca oynayabilir. Mesela doğal ahşap oyuncaklar başta pahalı görünse de hem daha kaliteli ve sağlıklıdır hem de diğer malzemelere göre çok daha fazla dayanıklıdır.
Çocukların hayal gücünü destekleyecek kostümler alın

Çocuklar renkli ve farklı kostümlere bayılır. Siz de onlara bu tarz kostümler alarak hem hayal güçlerini arttırabilir hem de başkasıymış gibi davranma fırsatı vererek empati duygusunu güçlendirebilirsiniz.
Motor becerileri geliştirin

Değişik seviyelerde puzzlelar yapı setleri bloklar ve legolar çocuğunuzun ince motor gelişimine yardımcı olur.
Bırakın boyasın

Çocuğunuza resim defteri el işi kağıtları keçeler çocuk makasları yapıştırıcı kurdela tüyler gibi kırtasiye malzemeleri sunun. Bırakın gerisini çocuğunuzun hayal gücü halletsin. Bazen evdeki malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Ortaya neler çıkardıklarını görünce siz bile hayret edeceksiniz.
Kirlenmekten korkmayın

Küçük bir çocuğunuz varsa hijyen takıntınızı askıya alsanız iyi olur. Kum havuzları çamur birikintileri su ve kum oyuncakları tabakta sunulan çamur pastaları oyun hamurları çocuklara birçok oyuncaktan daha zevkli gelir. Ayrıca bütün bunlar çocuğunuzun duyularını zenginleştirerek hayal gücünü geliştirir. Çocuğunuzun dokunmasına koklamasına değişik materyallerle tanışmasına izin verin.