İkiz bebekler birlikte mi yoksa ayrı mı uyumalı

Çoğu anne baba ikiz bebeklerini birlikte yatırmayı tercih ediyor. Peki bu her ikiz bebek için uygun mu? İşte uzmanlardan öneriler...
Yeni doğmuş ikiz ebeveynlerinin ortak endişelerinden biri de onları birlikte mi yoksa ayrı ayrı mı uyutmaları gerektiğidir. Önce emniyet tedbirlerini gözden geçirmeli ve kararınızı sonra vermelisiniz.
İkizler anne karnındaki vakitlerini beraber geçirdikleri için doğumdan sonra da yakın olmaktan hoşlanacakları düşüncesi kulağa mantıklı gelir. Bazı ikizler birbirlerine oldukça bağlı olsa da bazıları da bireysel olmayı seçer.
Hastanelerde aynı yatakta yatırılır

Hastaneler ikizleri genellikle aynı yatağa yatırır. CribsForKids.org'un tıbbi direktörü Eileen Tyrala "Hastane personelinin bu tercihi onları ayırmamak için basit bir istek veya küçük bedenlerinin kapladığı yer olabilir” diyor. Bunu gören ebeveynlerin çoğu evlerine döndükten sonra da aynı şeyi yapmayı ve ikizleri aynı yatakta yatırmayı tercih ediyor.
Amerikan Akademisi Pediatri önerisi: Ayrı yatırın

Akademiye göre ikizleri birlikte yatırmanın faydaları net ve yaygın değil. Ayrıca küçük ve genellikle prematüre olan ikizlerin SIDS (ani bebek ölüm sendromu) riski daha da artıyor. Beraber uyumaları aynı yatakta iki bedenin olmasından kaynaklı fazla ısı artışını da sağlıyor. Uyurken nefes alışlarının senkron kazanması da birbirlerinin verdiği nefesi solumalarına ve yeterli oksijen almamalarına neden olabiliyor. Bu nedenlerden dolayı akademi ebeveynlere bebeklerini ayrı yatırmalarını tavsiye ediyor.
Güvenli yatak seçenekleri

Uzmanlar bebekler için güvenli uyku yüzeyleri ve tam boyutlu taşınabilir beşikler öneriyor. Yeni model beşiklerin eski modellere göre mevcut güvenlik standartları ve gereksinimlerini karşıladığının da altı çiziliyor. Beşikler geniş tabanlı sağlam ayaklı ve sert yataklı olmalı.

Uyumadıkları zaman yan yana tutabilirsiniz

Eğer ikizlerin birlikte yeterli zaman geçirdiğine emin olmak istiyorsanız uyumadıkları zamanlarda onları yan yana tutmaya özen gösterebilirsiniz. Yere temiz bir battaniye ve örtü serdikten sonra onları göbeklerinin üzerine yan yana koyabilirsiniz. Ve elbette oyuncakları ile oynarken de birbirlerine eşlik edebilirler.