Çocuklarınızın zekasını bu önerilerle geliştirin

Çocuklarınızın zekası genetik olmakla birlikte sizin onu nasıl yetiştirdiğiniz ve yönlendirdiğinizle de alakalıdır. Çocuğunuzun zeki bir birey olması için yapmanız gerekenler...Okul hayatından iş hayatına kadar başarılı olmak için zekanın da beden gibi beslenmesi gerektiği malum. Her anne baba da çocuğunun mutlu sağlıklı ve tabi ki zeki olmasını ister. Zeka her ne kadar genetikle ilgili de olsa aynı zamanda beslenme zihinsel aktivite ve yönlendirme ile de gelişen bir olgudur. Bu nedenle çocuklarınızın zekasına bebeklikten itibaren ciddi yatırımlar yapmanız halinde onun ileride daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.
İşte çocuğunuzun zeka gelişimi için yapmanız gerekenler:
Anne sütü

Anne sütü ana beyin besinidir. Herkesin bildiği gibi anne sütünün bebekler üzerinden pek çok faydalı etkisi vardır.
Tehlikeli enfeksiyonları önler ve temel besin sağlar. Danimarkalı bilim insanlarına göre bebeklerin çok daha sağlıklı ve zeki olmasına yarar. Yani eğer imkanınız var ise bebeğinizi mutlaka emzirin.
Beyin oyunları

Satranç bulmaca kriptogram – hepsi zihinsel jimnastik aracıdır. Sudoku gibi oyunlar stratejik düşünme problem çözme ve karar vermeye teşvik ederken eğlenceli de olabilir. Çocuklarınızı bu tarz oyunlar oynamaya teşvik etmelisiniz.
Kahvaltı

1970'lere kadar uzanan araştırmalar güçlü bir kahvaltının hafıza konsantrasyon ve öğrenmeyi geliştirdiğini ortaya koyuyor. Üstelik kahvaltı etmeden güne başlayan çocuklar sinirlenmeye ve pes etmeye daha yatkın oluyor ve çabuk yorulup sıkılıyorlar.
Merak

Uzmanlar ebeveynlerin çocuklarını merakları ve yeni fikirler ve şeyler keşfetmelerini desteklemesi gerektiğini belirtiyor. Bilgi peşine düşmek önemlidir. Sorular sorarak hobilerini ve ilgi alanlarını destekleyin ve yeni beceriler öğretmek ve entelektüel merakı geliştirmek için eğitim gezileri düzenleyin.
Müzik

Çocuğunuzu trombon çalarken dinlemek her zaman zevkli bir deneyim olmayabilir ama müzik eğitimi sağ beyin gelişimini desteklemek için eğlenceli bir yoldur. Toronto Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmaya göre organize müzik dersleri çocukların IQ ve akademik performansını yükseltiyor.
Üstelik seneler geçtikçe ve alınan dersler arttıkça etki daha da büyüyor. Çalışmada müzik dersleri almanın lisede daha yüksek notlar ve yetişkinlikte daha yüksek IQ'ya sebep olduğu açıkça belirtiliyor.
Okumak

Bu eski ve doğru metot bazen son teknolojiye yetişmek adına göz ardı edilebilir ama kesinlikle edilmemeli. Çocuğunuza okuma alışkanlığını erken yaşta edindirmek için kendisi başlamadan önce siz ona okuyun. Okuyun okutun kitaplar alın bir kütüphane kartı ve hatta kendisine ait kitapları olmasını sağlayın.
Spor

Illinois Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmalara göre ilkokul çağındaki çocuklar sporla ilgileniyorsa akademik olarak üstünlük sağlıyorlar. Organize sporlara katılım özgüveni yükseltiyor ve takım çalışmasına liderliğe mehili arttırıyor. Aynı çalışmada yönetici pozisyonundaki iş kadınlarının kız çocukları iken takım sporları yaptığını ortaya koyuyor. Öyleyse yemekten sonra televizyon karşısına oturmasına izin vereceğinize çocuğunuzu spora yönlendirmelisiniz.