Kahvaltı yapan çocuklar okulda daha dikkatli

Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan okul çağındaki çocukların dikkatlerini daha iyi topladıkları belirtildi.


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve SağlıkBakanlığı Türkiye Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Bekir Çakır okul çağındaki çocukların nasıl beslenmesi gerektiğine ilişkin bilgi verdi.
Obezite çok yaygın

Türkiye'de çocukluk çağında obezite sıklığının farklı çalışmalarda yüzde 16-91 arasında olduğunu anlatan Çakır her 10 çocuktan 2-3'ünün obez veya fazla kilolu olduğunu söyledi.
"Okul çağı çocukların fiziksel ve sosyal olarak büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı ve bütün hayatlarını etkileyebilecek beslenme alışkanlıklarının belirlendiği bir dönemdir"diyen Çakır özellikle bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının önemini vurguladı.
Çakır Sağlık Bakanlığı tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığınca çıkarılan genelgeyle eğitim kurumlarında çocukların dengesiz beslenmesine ve obeziteye sebep olabileceğinden enerji yoğunluğu yüksek besin değeri düşük olan içecekler (enerji içecekleri gazlı içecekler aromalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışlarının ve otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmalarının yasaklandığını bunların yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt ayran yoğurt meyve suyu taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması gerektiğini anımsattı.
Yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekiyor

Yakın zamanda yayımlanan bir başka genelgeyle de okul kantinlerinde bulundurulmaması gereken yiyeceklerin listesinin genişletildiği çikolatalar şeker ve şekerlemeler kremalı tatlandırıcılı gıdalar ve yüzde 100 meyve suları dışındaki alkolsüz tüm içeceklerin de bu kapsama alındığını hatırlatan Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hem aile hem de okul ortamında çocukların beslenmesinde göz önünde bulundurulması gereken temel ilkeler yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak gözetim dışında olduğu anlarda zararlı etkilerden ve alışkanlıklardan korumak ve caydırmak iyi alışkanlıkları pekiştirmek ve yenilerini kazandırmak beslenme konusunda bilinçlenmesine yardımcı olmaktır. Okul çağı çocuklarının süt et sebze meyve ve tahıl besin gruplarından yeterli miktarda ve dengeli tüketmeleri gerekiyor."


Okul çağındaki bir çocuğun günde 2-3 porsiyon (1 su bardağı süt 1 dilim beyaz peynir 1 kase yoğurt) süt grubundan alması gerektiğine işaret eden Çakır"Et grubunda et tavuk balık yumurta kurubaklagiller bulunur ve bu gruptaki besinlerin her birinden veya birkaçından her gün 2-3 porsiyon (1 köfte büyüklüğünde et tavuk balık 4 yemek kaşığı kurubaklagil 1 haşlanmış yumurta) tüketilmeli. Sebze ve meyve grubundan her gün 3-5 porsiyon (1 adet küçük boy portakal elma armut muz kayısı erik çilek gibi meyvelerden 3-6 adet orta büyüklükte 1 adet patates ya da havuç 100 ml taze sıkılmış meyve suyu 2-3 su bardağına denk gelen doğranmış yeşil sebzeler) önerilir. Tahıl grubuna ise ekmek makarna bulgur irmik gibi tahıl ürünleri giriyor. Bu gruptan okul çağı çocukları vücut ağırlıklarına göre günde 3-6 porsiyon (1 ince dilim ekmek 2-3 kaşık pişmiş pirinç makarna veya bulgur1 küçük dilim börek) almalı"ifadelerini kullandı.
Hazır gıdalardan uzak tutun

Velileri çocukların beslenme çantalarına koyacakları yiyeceklerle ilgili de uyaran Çakır şunları kaydetti:
"Çocuğa okulda öğle yemeği tüketmesi için beslenme çantası hazırlanıyorsa haşlanmış yumurta peynir iyi pişmiş köfte tost haşlanmış tavuk mevsimine uygun sebze ve meyveler içecek olarak süt veya ayran seçilmeli. Bunların yanında fındık ceviz gibi kuru yemişlerin eklenmesi çocukların yeterli enerji ve proteini almasına yardımcı olacaktır. Obezitenin önlenmesi için öğle yemeğinde çocukların beslenme çantasına hamburger patates kızartması pizza gibi hazır yiyecekler gazlı içecek hazır meyve suları gibi içecekler konulmaması önemlidir." Prof. Dr. Çakır bunların dışında okul çağı çocuklarının sağlıklı olması ve dengeli beslenmesi için yemek yemeden önce ellerini bol su ve sabunla yıkama alışkanlığının kazandırılması sebze ve meyvelerin tüketilmeden önce bol suyla yıkanması ve çocuğun günlük hayatında spora yer verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.