Kardeş haberi çocuğa nasıl verilmeli

Bir kardeşi olacağını çocuğunuza nasıl anlatacağınızı bilemiyorsanız haberimize bir göz atın.

İlk hamileliğinizden faklı olarak bebek beklediğinizi söylemeniz gereken bir kişi daha var. Kardeş sahibi olmak çocuğunuzda sevinçten şaşkınlığa kıskançlıktan öfkeye pek çok farklı duygu uyandırabilir. En iyisi ona hamile olduğunuzu ve bir kardeşi olacağını en uygun dille anlatmak. Peki ama nasıl?
İşte çocuğunuza güzel haberi verirken dikkat etmeniz gereken noktalar:
1. Çocuğunuza bu güzel haberi birlikte geçireceğiniz sakin bir zamanda verin. Size soracak bir sürü sorusu olacak. O yüzden büyük olayların arasında ya da çok yoğunken söylemekten kaçının. Okuldan dönüş saatleri veya yatmadan önceki saatler çocuğunuzla konuşabilmeniz açısından uygun zamanlar. Elbette cevaplamanız gereken onlarca sorusu gidermeniz gereken tonla endişesi olacaktır. Sakince ve olumlu bir şekilde kafasındaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalışın.
2. Kitaplar çocuklara kardeşi olacağını anlatmanın en güzel yollarından biridir. Aşağıda çocuklara ''kardeş'' nedir anlatırken yararlanabileceğiniz kitaplardan birkaç tanesini seçtik.
- Bu Bebeği Hemen Geri Götürün - Prof. Dr. Bengi Semerci - Yeşil Dinozor Yayınları

- Aramıza Girme - Pedagog Ayşen Oy - Mandolin Yayınları
- Benim Küçük Kardeşim - Berta Garcia Sabatés - Tübitak Yayınları

3. Çocuğunuza küçük bir kardeşe sahip olmak konusunda ne hissettiğini sorun. Çoğu çocuk küçük bir oyun arkadaşına sahip olma fikrine bayılır. Tamam başlarda tam olarak hayalindeki oyun arkadaşına sahip olamayabilir ama size yardım edebileceği bebekle ilgilenebileceği pek çok yol var. Kardeşi ile kitap okuyabilir onunla uygun oyuncaklarla oynayarak güzel vakit geçirebilir.
4. Çocuğunuzla kardeşi olan bir arkadaşı hakkında konuşun. Böylece bir kardeş sahibi olmanın ne olduğu ile ilgili örnekler görür ve durumu kafasında somutlaştırabilir. Ayrıca pek çok ailenin birden fazla çocuk sahibi olduğunu görmesine de olanak tanır.
5. Büyük haberi verirken çocuğunuza bir demet balon ve bir oyuncak gibi çeşitli hediyelerle sürpriz yapabilirsiniz. Kızınız olacaksa pembe oğlunuz olacaksa mavi cinsiyetini bilmiyorsanız sarı ya da yeşil balonlar kullanabilirsiniz. Küçük bir hediye kızınıza ya da oğlunuza kendisinin hala değerli olduğunu hatırlatacaktır.