Çocuğunuzu araba koltuğuna oturtmakta kararlı olun

Ebeveynlerin karşılaştığı en güç durumlardan biri olan çocuklarını araba koltuğuna oturtamamalarının altında ailenin kararlı olmaması yatıyor.
Özellikle çocuklarla seyahatte ailelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri de araba koltuğuna çocukları oturtamamak. Bu davranışın yerine getirilmesinde anne-babanın kararlı olması gerektiğini söyleyen Uzman Pedagog Adem Güneş "Siz yanında ona destek oluyorsanız kızmıyorsanız elini tutuyorsanız 'Bunu yapmak zorundayız emniyetimiz için bu gerekli' diyorsanız ve buna rağmen hâlâ tepki gösteriyorsa "Hayır onu bağlamamız lazım” denilmeli” tavsiyesinde bulundu.
Çocukların hoşuna gitmeyen bir diğer mesele ise emniyet kemeri. Birçok çocuk kemerin bağlanmasını istemez. Güneş bu durumda yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor: "Bunu yapmak zorunda olduğunuzu bilmesi lazım arka tarafta oturuyor olsanız da bağlamanız lazım. Arabaya binen herkes bağlarsa çocuğunuz da o direnci göstermeyebilir. Sizden daha çok baba devreye girebilir. Kemeri taktıktan sonra istediği kadar ağlasın. Yeter ki siz yanında olun.”
Bebek arabası yürüyen çocuk için uygun değil

Bebek arabası kullanımını eleştiren Güneş "Çocuğun engelli gibi bebek arabasında taşınması çok da doğru bir davranış değil. Yürüyebilen bir çocuğun bebek arabasında işi yok. Anne babanın belki işine geliyor işini görüyor ama aslında o çocuğun gelişimine engel olan bir davranış” dedi.
Güneş şunları aktardı: "Bazen bakıyorum 4-5 yaşındaki çocuğu arabaya koymuş öyle gezdiriyor anne-babalar.
Gideceğiniz yere birlikte yavaş yavaş yürüyerek biraz zaman ayırarak yorulunca kenarda bir yere oturup dinlenerek gidebilirsiniz. Çocuğun gelişimini önemsiyorsanız eğer bebek arabasını kullanmanızı tavsiye etmem. Hareket zihinsel gelişimi destekler. Çünkü hareket ettikçe çocuğun kan dolaşımı artar; beyin organları kontrol etmek için çaba sarf eder.”