Kızınızı lider olarak yetiştirebilmek için 5 adım

Minik kızınızın hayata güçlü bir şekilde hazırlanmasına ve liderlik duygusunun gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız bu önerilere kulak verin.Harvard Eğitim Enstitüsü ve bünyesindeki Making Caring Common projesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerdeki bilinçaltı cinsiyetçi ön yargılarla kız ve erkek çocuklarının liderlik algısınının gelişmesinde büyük rol oynuyor.
İşte kız çocuklarını lider olarak yetiştirmenin 5 yolu:
1- Kendi ön yargılarınızı kontrol edin
Hepimiz cinsiyete bağlı ön yargılar taşırız. Bunlar içimize işler. Bu ön yargıların davranış ya da tutumlarınıza nasıl etki ettiğini gözlemleyin. Birbirine karşıt stereotipleri çalışın. Dilinize dikkat edin. Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan geri bildirim alın.
2- Evinizi ön yargısız bir alan haline getirin
Çocuklar kızlar ve erkekler arasındaki farkları algılar bu da bir cinsiyet algısına yol açabilir. Ailenizde stereotipleri karşıt görüşlerden görecek ve engelleyecek alışkanlıklar geliştirin.
Çocuklarınıza geleneksel olmayan cinsiyet rolleri içeren kitaplar oyunlar tv programları ve filmler sunun.
3- Çocuklarınıza stereotiplerden kurtulmaları için yardım edin
Çocuklar büyüklerden ön yargıyı teşhis etmeyi ve onun hakkında konuşmayı ve stereotiplerden nasıl etkilenmemeleri gerektiğini öğrenmeliler. Kızınıza ön yargının neden zararlı olduğunu anlatın ve stereotiplere karşılık vermeleri için stratejiler öğretin. Beraber cinsiyet stereotiplerinin bir listesini çıkarın. Stereotiplerin onları nasıl hissettirdiği hakkında konuşun.
4- "Erkek çocuklar böyledir" deyip geçmeyin
Erkek çocuklarının kızlar hakkındaki stereotipleri ve alçaltıcı yorumları kontrolsüz kalıyor. Erkekler kızlara karşı alçaltıcı davrandıklarında nasıl araya gireceğinizi düşünün. Kızınızla sıkça tarif etmeye yarayan alçaltıcı sözler ve "sadece şaka" olsalar bile neden gücendirici oldukları hakkında konuşun.
5- Kızların liderlik yetilerini ve kendilerine güvenlerini ortaya çıkarın
Birçok kız liderlik kapasiteleri hakkında ön yargıya maruz kalıyor. Kızınıza liderlik örnekleri verin ve lider olabilmeleri için gerekli özellikler ve özgüven konusunda onlara yardımcı olun liderlik fırsatları ile birleştirin. Kızınızla spesifik liderlik özellikleri geliştirmeleri için yardımcı olun korkuları hakkında konuşun.