Bebeğini yetersiz besleyen vegan çifte soruşturma

İtalya'da yaşayan vegan anne baba hakkında 11 aylık çocuklarını yetersiz besledikleri gerekçesi ile soruşturma başlatıldı.

DHA'dan Esma ÇAKIR'ın haberine göre Hayati tehlikeye yol açacak şekilde beslenme yetersizliği ve ağır nörolojik gerileme yaşayan 11 aylık bebeğin Floransa kentindeki Meyer Çocuk Hastanesi’ne yatırılması vegan beslenme tarzının doğru bir şekilde uygulanmasının önemine dikkat çekti.
11 aylık bebek ne emekleyebildi ne de oturabildi

İtalyan basınında yer alan bilgilere göre 6 gündür tedavi altında olan bebeğin kilosunun normal olmasına karşın vücudunda bazı önemli besinlerin özellikle 4 yaşına kadar merkezi sinir sisteminin gelişmesi için önem arz eden B12 vitamininin ciddi oranda eksikliği saptandı. Doktorlar yanlış beslenen çocuğun hastaneye getirildiğinde ne emekleyebildiğini ne de oturabildiğini söyledi.

Bebeği de vegan diyetiyle beslemeye çalıştılar
Hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri tüketmeyi reddeden vegan anne-babanın sütten kesip 6 aydan sonra bebeği de vegan diyeti ile beslemeye çalıştığı ancak bebeğin bu ek besinleri reddetmesinden dolayı anne sütüne devam ettiği ortaya çıktı. Üstelik şimdiye kadar bebeğin bir pediatri uzmanı tarafından takip edilmemiş olduğu da belirlendi.
Sorun vegan beslenmede değil yanlış uygulamada

Doktorlar annede de yetersiz beslenme ve ciddi oranda B12 vitamini eksikliği sorunu tespit ettiklerini bunun da vegan diyetinden değil bu beslenme tarzını dengeli bir şekilde uygulamamasından kaynaklandığını kaydetti.Doktorların kritik süreci atlatan bebeği hastanede ebeveynlerinin de rızası ile vegan olmayan tarzda en iyi B12 kaynakları olan hayvansal gıdalarla da beslemeye başladığı kaydedildi. Savcılık bebeğin bu duruma gelmesinden sorumlu tuttuğu Pisa kentinde yaşayan 30’lu yaşlarındaki çifti soruşturma altına aldı.
Bu olayın ardından vegan beslenme tarzının eleştirilmesine ise ülkedeki Vegan Yaşama Projesi adlı dernekten tepki de gecikmedi.
Yapılan açıklamada vegan olan ya da olmayan ailelerin çocuklarının gelişimleri için temel besinlere ihtiyacı olduğunun altı çizilerek "Ebeveynlerin çocuklarının beslenmesi konusunda dikkatsiz olması vegan olmalarından değil tamamen yüzeysel olmalarından kaynaklıdır" dendi.
İtalya’da 400 bin kişi vegan yaşam tarzını benimsediği ifade edilirken uzmanlar çocuklarını bu yönde beslemeye karar vermeleri halinde özellikle 1 yaşını geçene kadar bir uzman yardımı ile diyet programını belirlemeleri için ebeveynleri uyarıyor.