Emzirmeyle ilgili muhtemelen bilmedikleriniz

Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiren emzirmeyle ilgili muhtemelen bilmediğiniz birkaç şaşırtıcı bilgi...
Emzirmek güzeldir sağlıklıdır ve doğaldır. Bu herkesin kabul etmesi gereken bir gerçek. Hem anne hem de bebek için oldukça önemli olan emzirmenin bir de ilginç yanlarına göz atalım dedik.
İşte emzirmeyle ilgili muhtmelen bilmediğiniz birkaç bilgi:
- Bir egzersiz olarak emzirme: Bir bebeği her gün emzirerek yaktığınız kalori miktarı 11 kilometre yürüdüğünüzde yaktığınız kaloriye eşit. Doğum sonrası kiloları nasıl vereceğim diye endişeleniyorsanız bol bol emzirmeye devam edin!
- Öğrenmesi zor gibi gözükür ama içgüdüseldir: Yeni doğan bir bebeği annesinin karnına yatırdığınızda bebeğin kendi kendine sürünerek meme ucuna ulaşıp emmeye başlayabileceğini biliyor muydunuz? İçgüdülerimiz ile bağlantılarımızın zayıfladığı bu çağda emzirmek başlangıçta bazı annelere zor gelebilir ancak bebeğiniz ile doğru iletişim kurmayı ve emzirmenin inceliklerini yeniden keşfettiğinizde bu aslında bisiklete binmek gibidir!
- Anne sütü kıymetlidir: Amerika’da emzirmemeyi tercih eden annelerin sayısı oldukça fazla. Bu nedenle bazı kadınlar sütlerini emzirmek istemeyen annelere satmayı tercih ediyor. İnternetten taze anne sütü almak isteyenler için anne sütünün 1 onsu (yaklaşık 30 gram) 4 dolar!
- Sağ meme mucizesi: Emziren annelerin üçte birinin sağ memesi diğerine göre daha fazla süt üretiyor.
- Üretilen süt miktarının memenin büyüklüğüyle ilgisi yok: Büyük memeli kadınların daha bol ve kolay emzirebileceğine dair mite inanmayın! Ürettiğiniz süt miktarının memenizin büyüklüğü ile hiçbir ilgisi yok.
- Bebeğinize özel koku: Bir bebek annesinin memesini kokusundan ayırt edebilir.
- Meme ucu biberona benzemez: Meme ucunda sütün dışarı çıkmasını sağlayan 1'den fazla delik bulunur.
- Emzirmek mutlu eder: Emzirirken salgıladığınız oksitosin hormonu aynı zamanda aşk hormonu olarak da bilinir.
Keyfinizi yerine getirir stresinizi azaltır mutluluk verir! Aynı şekilde bu hormonu bebeğinize de aktarırsınız ve böylece onu sadece beslemiş olmazsınız psikolojik olarak da daha iyi hissetmesini sağlamış olursunuz.