Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kardeşi olmayan çocuklar obezite tehlikesi altında

  Kardeşi olmayan çocuklar obezite tehlikesi altında

  Ankara'da 3 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada kardeşi bulunmayan çocuklarda obezite görülme oranının daha fazla olduğu belirlendi.

  AA'nın haberine göre Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi ve Medikal Turizm Derneğince düzenlenen "Fazla Kiloları Taşımayın" temalı konferansta "Adölesan Çağındaki Çocukların (11-14 yaş) Velilerinin ve Öğretmenlerinin Obezite Durumları ile Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında Ankara'da 3 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı.
  Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş araştırmayı Ankara'daki 12 okulda 3 bin 28 çocuk 130 öğretmen ve 3 bin 51 veliyle birebir görüşerek yapılan araştırmaya katılan çocukların yüzde 532'sinin kız yüzde 468'inin erkek olduğunu anlatan İbiş yüzde 872'sinin normal yüzde 52'sinin hafif kilolu yüzde 51'inin ise obez durumda bulunduğunu aktardı.
  Çocuklar annelerini ve öğretmenlerini örnek alıyor

  Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle öğretmenler daha sonra da ailelerle görüştüklerini ifade eden İbiş öğretmen ve velilerin obezite konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı sonucuna ulaştıklarını belirtti. Teknoloji beslenme alışkanlıkları evlerdeki yemek düzenleri konusunda araştırmalar yaptıklarını dile getiren İbiş çocukların özellikle anne ve öğretmenlerini rol model aldıklarını bildirdi.

  Çocukların %46'sı kilolu

  İbiş araştırmada kardeşi bulunan çocukların yüzde 46'sının hafif kilolu yüzde 47'sinin obez olduğu sonucuna ulaştıklarını anlatarak "Kardeşi bulunmayan çocukların ise yüzde 77'si hafif kilolu yüzde 71'i obez. Yani kardeşi olmayan çocuklarda hafif kilo fazlalığı ve obezite daha fazla görülmekte" dedi.
  "Çalışan anneler obezite oranını artıyor"

  Düzenli spor yapmayanlarda diğerlerine göre hafif kilo durumunun yüzde 27 obezliğin ise yüzde 06 fazla olduğunu aktaran İbiş şu bilgileri verdi:
  "Hafif kilolu olma hali annesi çalışmayan çocuklarda yüzde 48 iken annesi çalışanlarda yüzde 57 bulunmuştur. Annelerin çalışması obezite oranını artırmaktadır. Annesi çalışmayan çocukların obezlik ihtimali yüzde 09 daha düşüktür."
  Çocuklar evde aileyle kahvaltı yapamıyor

  İbiş çocukların evlerinde anne ve babalarıyla kahvaltı yapma alışkanlığı edinmelerinin önemini vurgulayarak "Çocukların aileleriyle kahvaltı yapmaması hafif kiloluluk oranlarını yüzde 37 obezlik oranlarını ise yüzde 22 artırmaktadır. Evlerinde kahvaltı yapmayan çocuklarda ise hafif kiloluluk yüzde 14 obezlik ise yüzde 34 daha fazla görülmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
  Bilgisayar ve televizyon risk taşıyor

  Günde 1 saatten fazla bilgisayar karşısında bulunmanın da obezite riskini artırdığına işaret eden İbiş obezitenin günlük 0-1 saat televizyon izleyen çocuklarda yüzde 43 1-2 saat izleyenlerde yüzde 46 2-3 saat izleyenlerde 61 televizyonu 4 saatten fazla seyredenlerde ise yüzde 65 görüldüğünü vurguladı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah'a şükür kardeşim var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş