Çocuklarda diş yapısını bozan alışkanlıklar

Çocuklarda sık görülen parmak emme ve yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklar zamanında terk edilmezse ciddi ortodontik sorunlara neden oluyor.


Çocuklarda diş tedavilerinde psikolojik yaklaşımın önemine değinen Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın çocuklarda çene ve diş yapısını bozan alışkanlıkların bıraktırılmasında aile ortodontist ve pedodontistin birlikte çalışması gerektiğini söyledi.
“Uygun dilde ve sabırla yaklaşıldığında çocuğun güveni kazanılır” diyen Yalçın tedavilerin ancak bu şekilde başarılı olacağını vurguladı.
Parmak emme alışkanlığı kendiliğinden ortaya çıkabiliyor

Hemen hemen her bebeğin ihtiyaç duyduğu yalancı emzik ya da parmak emme alışkanlığının bırakılmaması durumunda dişlerin diziliminin bozulacağını belirten Yalçın “Parmak emme alışkanlığı yalancı emzik kullanmayan bebeklerde kendiliğinden ortaya çıkabiliyor.
Doğası gereği parmak emme alışkanlığı daha zor terk ediliyor. Eğer 4 yaşından sonra telkinlere rağmen bu alışkanlıklar ailenin gayretiyle bıraktırılamıyorsa mutlaka diş doktoru hatta bir ortodontiste başvurulması gerekecektir” şeklinde konuştu.