Anne kitap okursa çocuk da okur
Çocuğun ilk öğretmeninin anne olduğunu belirten Petra Ottmann kitap okuma alış kazanmada okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların 3-6 yaş arasında taklitçi yeteneklerinin üst seviyede olduğunu vurgulayan Ottmann anne ve babanın çocuğun yanında birlikte kitap okumasının pozitif etki yapacağını kaydetti.
Anne kitap okursa çocuk da okur
Asil Turk - Avrupa ülkelerinde çocuk oyuncağı satan dükkanlarda çocuk kitaplarının da satıldığını belirten Ottmann Almanya'da çocukların kitap okumayı rol modelle öğrendiğini anlattı. Ottmann "Başta Almanya olmak üzere hiç bir Avrupa ülkesinde anne ve baba çocuğa kitap oku yavrum demez. Anne ve baba evde sürekli kitap okuduğu için çocuğa örnek teşkil ediyor. Ben kitap okunan bir evde büyüdüm. Çocuğumda aynı. Çocuğum kitap okumuyor diyen anneleri görünce şaşırıyorum. Vaktinin büyük bir bölümünü televizyon ekranı başında geçiren bir annenin çocuğu nasıl kitap okusun. Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için kitapların resimli olması gerekir." diye konuştu.
Bir çocuğun karakterini kazanmasında 0-6 yaş grubunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ottmann eğitim ve öğretiminde temelini okul öncesi eğitim oluşturduğunu kaydetti. Ottmann Almanya'da okul öncesi eğitim oranın yüzde 52 olduğunu bildirdi. Alman pedagog çocuk kitap okumuyor diyen anne ve baba ilk önce kendisinin kitap okuması gerektiğini kaydetti.