ANNE-BABALAR ÇOCUĞUNUZA OYUNCAK ALIRKEN DİKKAT
İşte çocuğunuza oyuncak satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar...Anne-babalar dikkat!Oyuncakların belgelendirmesi sisteminin gönüllülük esasına dayalı olduğunu hatırlatan TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil "Kendisine güvenen çocukların sağlığını güvenliğini düşünen üretici ürününü TSE ile belgelendirsin. Oyuncaklarla ilgili karşılaşılabilecek olumsuzlukları önlemenin en güvenilir yolu üreticimizin TSE’den yardım almasıdır. Oyuncaklarda CE işaretinin yanında mutlaka TSE belgesi de olmalı" diye konuştu.Büyükhelvacıgil aileleri de oyuncak alırken mutlaka CE işaretinin yanında TSE belgesini aramaları için uyardı.

Türkiye’nin oyuncaklar kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından CE işareti uygunluk değerlendirme işlemlerinde onaylanmış ilk ve tek kuruluşu olan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) anne-babalarla oyuncak üreticilerini TSE ve CE işaretleri hakkında bilgilendirmek üzere broşür hazırladı.

Kurum "TSE ve Oyuncak Güvenliği" başlıklı bu broşürde ebeveynleri üzerinde veya ambalajında CE işareti olmayan ve TSE tarafından belgelendirilmeyen oyuncakları satın almamaları için uyarıyor üreticileri de ürünlerini TSE belgesiyle belgelendirmeye davet ediyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre oyuncak üreticileri ürünlerine CE işareti iliştirebilmek için yurt dışına bağımlı olmaksızın TSE tarafından belgelendirilebiliyor ve bu çerçevede yasal sorumluluklarını yerine getiriyorlar.

Broşürde oyuncakta CE işareti bulunmasının anlamı oyuncak seçerken ve oyuncak alındıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar TSE belgesi ve CE işareti arasındaki fark konularında bilgilere yer veriliyor.

Bir üründe CE işareti bulunmasının; "üreticinin ürününün AB teknik mevzuatına uygun olduğuna dair taahhüdü olduğunu gösterdiği" belirtilen broşürde AB mevzuatına göre ürünlerin kapsamında olduğu yönetmeliklerin temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılaması gerektiği bu bağlamda üründeki CE işaretinin ürünün kalitesini değil ama AB mevzuatına göre güvenli olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

Oyuncakların mağazalardan veya güvenilir on-line alışveriş merkezlerinden alınması gerektiği vurgulanarak bu tür yerlerin oyuncakların piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu olan Sağlık Bakanlığı tarafından teftiş edildiği ve temel sağlık güvenlik kurallarına uymadıklarında cezai yaptırımlara maruz kaldıkları kaydediliyor.

"Oyuncaklarla beraberlerinde verilen uyarı ve klavuzları dikkatle okuyun" denilen broşürlerde ebeveynler yaş ve güvenlikle ilgili tavsiyelere dikkat edilmesi ambalajında veya üzerinde CE işareti olmayan ve TSE tarafından belgelendirilmemiş oyuncakların satın alınmaması için uyarılıyor.

Oyuncakların çocuğun yaşına kabiliyetlerine ve oyun seviyesine göre seçilmesi özellikle üzerinde "0-3 yaş sembolü" ve "36 aydan küçük çocuklar için uygun değildir" uyarısı olan oyuncaklarla küçük ulaşılabilir parçalar içeren oyuncakların 3 yaşın altındaki çocuklara alınmaması gerektiği ifade ediliyor.

Oyuncak satın aldıktan sonra da kullanım ve montajı için gerekli uyarıların dikkatle okunması ve çocukların oyuncakla oynarken gözlem altında tutulması gerektiği vurgulanıyor.

Broşürde "Skuter paten ve bisiklet gibi oyuncaklarla oynarken çocukların başlık ve diğer emniyet giyeceklerini kullanmalarını sağlayın. Tüm ambalaj malzemelerini çocuklardan uzak tutun herhangi bir güvenlik problemi olursa üreticiye veya oyuncağı aldığınız bayisine rapor edin" deniliyor.