Bebek beslenmesinde ilk 6 ay da anne sütünün yerini hiçbir besin tutmuyor. Bebeğin sağlıklı gelişmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi için anne sütü en değerli besindir. 6. aydan sonra ise ek gıdaya başlamak bebeğinizi yeni tatlarla tanıştırmak gerekli olan vitamin ve mineralleri alması için önemli bir adımdır. Bebeğinizde yeni tatlara oldukça hevesli olacaktır. Ek gıdaya başladığında emzirmeye devam etmeli 2 yaşına kadar bebek anne sütünden ayrılmamalıdır.

Ek gıdaya başladığınızda doktorunuza danışarak bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri ve miktarlarını öğrenmelisiniz. Bu süreçte bebeğinize yarayan gıdalar olduğu gibi sindirim ve boşaltım sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için alerji ve zehirlenme reaksiyonlarına karşı dikkatli olmalısınız.
Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar vermemeniz gereken bazı besinler vardır. İşte bunlardan birkaçı şöyle:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bal: Bebeğinize 1 yaşından önce bal yerine demir bakımından zengin olan pekmez yedirmelisiniz. Arılar çiçeklerden hazırlayacakları bal için malzeme toplarken clostridium botulinumadı verilen bir bakterinin sporlarınıda toplarlar. Bu bakteri kusma ishal solunum felci ve ölümle sonuçlanabilen botulizm hastalığına neden olur. Yetişkinlerde bu sporlar mide asidinde eritilerek yok edilirken 1 yaşından küçük bebeklerin midesi henüz bu işlemi gerçekleştiremez.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Yumurta akı: Yumurta saf proteine dönüşebilen bir besindir. Beyazında protein sarısında ise yağ A vitamini ve B vitaminleri aynı zamanda da demir vardır. 6. aydan itibaren ek gıda listesine yumurta eklenmelidir fakat sadece sarısı verilmeli ve miktarı abartılmamalıdır. Beyazı alerji reaksiyonlarını önlemek amacıyla 1 yaşından önce verilmemelidir.

İnek sütü: İnek sütü bebekte alerji yaratabiliyor üstelik bebeğin inek sütünü sindirmesi de kolay olmuyor. Sindirilemeyen proteinler bebeklerin bağırsaklarında mikro kanamalar yaratıyor. Üstelik inek sütünde bulunan demir az miktarda olduğu için bebeğin kemik gelişimi geri kalıyor.

Tuz: Bebeklerin tükettikleri gıdalara ekstra tuz koymanıza gerek yok çünkü anne sütündeki sodyumdan ihtiyaçları olan tuzu alıyorlar. 1 yaşından önce bebeklerin gıdalarına tuz koymak gelişmekte olan böbreklerine zarar verebilir yüksek tansiyon riskini artırabilir.Şeker: Anne sütündeki süt şekeri bebeğin şeker ihtiyacını karşılar. Eklenmiş şekerli gıdalar lezzetinden dolayı bebeğinizin sadece şekerli gıdaları tercih etmesine neden olur ve bu da dengesiz beslenmeye yol açar. Diş çürükleri obezite riski ve kalp rahatsızlıklarını engellemek için yaptığınız keklerin içine bile şeker yerine pekmez koymalısınız.Çay: Hiçbir yaşta çocuk çay içmemelidir. Demir eksikliği yaratan çay aynı zamanda şekerle kullanıldığında bebeğinizin gereksiz yere şeker almasına neden olur ve bu iştahsızlık diş çürükleri gibi durumlara yol açar.

Çiğ balık: Balığın çiğ olarak bebeğe verilmesi bazı bakterilerin vücuduna girmesine neden olarak buna bağlı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.Salam sosis sucuk: İşlenmiş gıdalar 1 yaşından önce kesinlikle bebeklere verilmemeli hatta mümkünse çocuk bu gıdalardan mümkün mertebe uzak tutulmalı. Çünkü bu gıdaların içinde bebeğe zarar verecek kimyasallar bulunur.

Bazı meyve ve sebzeler: Domates soya fasulyesi çilek kivi mandalina portakal gibi alerji riski yüksek gıdalar 1 yaşından sonra verilmelidir.

Hazır gıdalar: Bebek bisküvisi hazır meyve suları konserve gibi gıdaların bebeğinize bir yararı yoktur. Bu tür gıdalar 1 yaşından önce bebeğinizin gıda listesinde yer almamalı.


Gaz yapan gıdalar: Karnabahar lahana turp kuru fasulye gibi bebekte gaz oluşumuna neden olacak besinler 1 yaşından önce verilmemelidir.