Çocuklar Niçin Yaramazlık Yapar?

Duygusal ve fiziksel olarak gelişme çağında ve bu konuda bizim yardımımıza ihtiyaçları olan küçük insanlar. Yani çocuklarımız. E haliyle de yaramazlık doğalarında var. Peki hiç merak ettiniz mi çocuklarımız neden yaramazlık yaparlar? Ya da yaptıkları şeylerin yaramazlık olduğunu biliyorlar mı? Ne yaptıklarının farkındalar mı? Mesela çocuğunuza bir oyuncak aldınız. Başladı o oyuncağı parçalamaya. Acaba bu çocuk yaramazlık mı yapıyor? Yoksa o oyuncağı mı keşfediyor. İşte iyi ebeveyn olmanın inceliklerinden birisidir sabır ve empati…

Peki çocuklar ne için yaramazlık yaparlar? Uzmanlar bu konuya 4 başlık altında ele almışlardır.


  • Sıkıldıkları için


  • İstenmedikleri düşüncesiyle


  • Fark edilmek için


  • İhtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak başka bir yol bilmedikleri için Çocuklar ne için niçin yaramazlık yaparlar Sıkıldıkları için İstenmedikleri düşüncesiyle Fark edilmek bir yol


  1. Çocuklar fark edilmek için yaramazlık yapar istenmeyen davranışlar sergiler. Doğru olanı yap¬tıklarında uygun hareket ettiklerinde gösterilen bir miktar ilgi ve dikkat çocukların fark edildiklerini hissetmelerine yeter.
  2. Çocuklar istenmedikleri düşüncesiyle yaramazlık yapar söz dinlemezlik ederler. Tüm dikkatinizi vererek ve fiziksel temas kurarak çocuklarınıza ayıracağınız etkili bir zaman dilimi onların istenmediklerini düşünmelerini engeller.
  3. Çocuklar sıkıldıkları için yaramazlık yapar size sorun yaratırlar. Bunu gidermek için yaramazlık yapan çocuklara onların daha fazla uyaranla karşılaşmalarını sağlayacak zenginleştirilmiş bir ortam hazırlayın; arkadaşlarını eve çağırmak oyun bahçesinde bir oyun grubuna katılmalarını sağlamak düş gücüne dayalı oyunlar için bir işe yaramayan kırpıntı eşyalarla dolu büyük bir kutu bulundurmak gibi.
  4. Çocuklar ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak başka bir yol bilmedikleri için de yaramazlık yapar.