Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çocuklara empati kurmayı öğretmenin yolları

  Çocuklara empati kurmayı öğretmenin yolları

  En basit ifadesiyle kendini başkasının yerine koyabilme karşındakinin hissettiklerini ya da düşündüklerini anlayabilme becerisi olarak tanımlanan empatiyi çocuklara nasıl öğretebiliriz?

  Empati başkalarının bakış açılarının farkında olabilme ve kendi duygusal tepkilerini düzenleme yeteneğidir. Duygusal istikrar esneklik zorlukların üstesinden gelebilme sosyal bağlılık ve genel memnuniyeti içerir.
  Empati sahibi olmak insan ilişkilerinde daha iyi olmayı daha iyi bir takım oyuncusu olmayı dünyaya daha zengin bir bakış açısından bakmayı sağlıyor. Başkalarının neyi neden yaptığını anlayabilen kişi negatif durumlarla baş etmede de daha başarılı oluyor.
  Peki çocuğunuza empati kurmayı nasıl öğretebilirsiniz?
  İşte yapmanız gerekenler:
  1- Çocuğunuza tutarlı duygusal ve fiziksel destek sağlayın

  Araştırmalar gösteriyor ki güvenli bağları ve ilişkileri olan çocuklar diğer çocukların sorunlarını daha çok önemsiyor.
  2- Çocuğunuza bol bol fiziksel sevgi verin

  Araştırmalara göre sarılma gıdıklama ya da diğer fiziksel temaslarda bulunulan insanların oksitosin seviyelerinde artış oluyor. Bu da diğerlerinin duygu ve deneyimlerini anlamakta önemli rol oynuyor.
  3- Onun kendi fikirleri olan bir birey olduğunu unutmayın

  Bunu yapmanız çocuğunuzun yanlış varsayımlar ya da engellemeler olmaksızın benzersiz bakış açıları ve duygularını tartışabilmeye zemin hazırlar. Aynı zamanda ‘diğer insanların benzersiz hedeflerini isteklerini inançlarını duygularını ve düşüncelerini kabul etmek iyidir’ fikrini aşılamaya yardımcı olur.
  4- Çocuğunuzla rol yapın

  Bir araştırmada çocuklardan yaşlı insanların yaşadığı zorlukları taklit etmesi istenildi ve ortaya çıkan sonuçta çocukların yaşlı insanlara çok daha fazla empati duydukları gözlemlendi. Bazen sadece düşünmeleri ya da hayal etmeleri değil anlamaları için taklit etmeleri yaşamaları gerekebilir.
  5- Başkalarının bakış açılarını tartışın

  Gerçek hayattaki karakterleri kitapları ya da filmleri malzeme ederek insanların nasıl hissettiği ve nedenleri üzerine çocuğunuzla konuşun. Hangi benzersiz deneyimlerin onların o şekilde hissetmesine sebep olduğunu tartışın. Yapılan araştırmalar okudukları kitaplardaki karakterlerin duygularını paylaşan çocukların sadece okuyanlara göre çok daha fazla empati sahibi olduğunu gösteriyor.
  6- Negatif duygularla nasıl başa çıkabileceğini öğretin

  Ebeveynleri kendilerine sadece üzgün olduklarında değil her zaman sempati ve rehberlik ile yaklaşan çocukların empati göstermeye daha yatkın oldukları ortaya konmuştur.
  7- Üzüldüğünde bunun başkasının da başına gelebileceğini anlatın

  Çocuğunuz bir şeye gerçekten üzgün olduğunda ona bazı durumlarda aynı üzüntüyü çekebilecek insanların olduğunun altını çizmenin tam zamanıdır. Duygu sıcak iken daha iyi anlaşılır.
  8- Çocuğunuzun önünde diğer insanlarla empati kurun

  Diğer insanların bakış açıları için sempati ve anlayış göstermeniz çocuğunuz için iyi bir davranış modeli olacaktır. Kitaplar filmler ve gerçek hayat empatinizi sergilemek için sık sık ve çeşit çeşit imkan sunar.

  9- Duygularının davranışlarını nasıl etkileyeceğini konuşun

  Çocuğunuzun düşük not aldığı zamanki hisleri ile kardeşine ‘aptal’ dediği zamanın arasındaki noktaları doldurun. Ona bu tür örnekler göstermeyi ihmal etmeyin.
  10- Diğer insanlarla ortak noktalarını öne çıkarın

  Araştırmalara göre çocuklar kendilerine benzeyen diğer çocuklara empati göstermeye daha meyillilerdir. Eğer küçük kardeşinin yaptığı gürültüden şikayet etmeye başlarsa ona kendisi 3 yaşındayken saatlerce çıkardığı araba seslerini hatırlatabilirsiniz.
  11- Ceza ile tehdit etmek yerine kuralların sosyal nedenlerini öğretin

  Çocuklarınıza iyi şeyleri öğretirken nasıl rol model olmanız ve önce bunları kendiniz uygulamanız gerekiyorsa kötü şeyler hakkında bilgilendirirken de sadece ceza vermekle tehdit etmemeli yasaklananların neden yasaklandığını ve arkasındaki sosyal nedenleri toplum hayatını da anlatmalısınız.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Önce biz öğrenelim de..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş