Bu besinler boy uzatıyor

Sağlıklı kemik gelişimi ve uzun boylu bir nesil için doğru beslenmek önemli rol oynuyor. Siz de bu önerileri uyguladığınız takdirde çocuklarınızın boyunun hızla uzadığını göreceksiniz.Kişilerin boy uzunluğunu sadece genetik faktörler belirlemiyor. Beslenme de çocuğunuzun uzun ya da kısa boylu olacağı konusunda oldukça etkili bir etken olarak karşımıza çıkıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan "Sağlıklı beslenme bilincinin artması insanların gıdalara daha kolay ulaşabilmesi daha uzun boylu nesiller yetişmesini sağlıyor. Özellikle çocukluk çağında sağlıklı beslenen kişiler hastalıklara karşı daha dirençli oluyor" dedi. Mocan çocuklar için boyu uzatan beslenme programını şöyle açıkladı...

Güneş banyosu

Boyu uzatan besinlerin temeli kalsiyum ve D vitaminine dayanmaktadır. Güneş ise en önemli D vitamini kaynağıdır.Güneşin dik olduğu zamanlarda beşer dakikalık kısa süreli güneşlenmeler faydalı olacaktır.

2 su bardağı süt

Kemik ve diş gelişimi için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının tamamını alabilmek için süt yoğurt ayran peynir ve cacık gibi besinlerin ergenlik dönemindeki çocuklarınızın beslenme programında bulunması önemlidir. Gün içerisinde 2 su bardağı süt 1 su bardağı yoğurdu kesinlikle çocuklarınıza tükettirin.

Kuruyemiş
Kuruyemişler de kalsiyum kaynaklarıdır. Eğer çocuklarınız yeteri kadar süt ve ürünleri tüketmiyorlarsa bunlara destek olarak günde 1 avuç fındık fıstık badem veya ceviz tüketilmesi daha uzun boylu bir gelecek için önemlidir.

Kilo kontrolü

Çocuğumuzun fazla kilolu olması boyun uzamasını olumsuz etkiler. Kilolu çocukların boylarının uzaması için zayıflamaları gerekmektedir. Kilolu çocuklar kilo verirken boylarını uzatırlar.

Kalojen ihtiyacı


Kemik suyuna çorba yapılarak çocuklara verilmelidir. Kemiklerin özellikle uç kısımlarındaki kıkırdakları içeren bölgeden yapılan çorba kalojen bakımından zengindir. Kalojen boyun uzamasında etkilidir.

Çinkoya dikkat edin

C vitamini içeriği yüksek olan besinlerde kalsiyum vücuttaki kalsiyum emilimini artırmaktadır. Yağ içeriği yüksek olan besinler çok fazla miktarda posa alınması ve çinko içeriği yüksek olan gıdalar vücuttaki kalsiyum emilim düzeyini düşürmektedir. Bu nedenle tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli düzeyde alınması önemlidir.

Haftada iki kez balık
Balık balık yağı patates yumurta sarısı yulaf ezmesi uskumru yayın balığı sardalya en fazla D vitamini içeren besinlerdir. Haftada en az 2 kere balık yedirin.