Aşure çocukların gelişiminde önemli

Her yıl Muharrem ayında yapılan aşure vitamin ve mineral deposu olduğundan çocuklar ve enerji ihtiyacı olanlar için önemli bir besin kaynağı.


Diyetisyen İsmet Söğüt her yıl Muharrem ayında zengin malzemelerle yapılan aşurenin sağlık için çok faydalı bir tatlı olduğunu belirtti. Diyetisyen Söğüt aşurenin içinde bulunan vitaminler mineraller ve protein nedeniyle özellikle çocuklar ve enerjiye ihtiyacı olan kişiler için önemli bir besin kaynağı olduğunu yılda sadece bir ay değil daha sık yapılarak dengeli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Söğüt içeriğinde 15 çeşit tahıl kuru ve yaş meyve kuru baklagil yağlı tohum çeşitleri içeren aşurenin bu çeşitliliği sayesinde vitamin ve mineral deposu olduğunu söyledi.

Çocukların gelişiminde önemli

Özellikle çocukların gelişim döneminde fazla miktarda enerji tükettiğine dikkat çeken Söğüt bu eksikliğin giderilmesi konusunda yüksek enerji içeren ve içinde tahıl ve şeker olduğu için fazla miktarda kalori olan aşurenin çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Söğüt aşurenin enerjiye ihtiyacı olan çocuklar gelişme dönemindeki ve günlük enerji ihtiyacı yüksek kişiler için çok iyi ve dengeli bir enerji kaynağı olduğunu belirterek "Çoğumuzun severek yediği aşure pek çok hastalığın da önleyicisi konumunda” dedi.

Kilo problemi olanlar dikkat

Diyetisyen Söğüt yüksek kalori içerdiği için kilo problemi kronik hastalığı olanların aşureyi doktor ve diyetisyenlerin önerdiği ölçüde tüketmesi gerektiğini söyledi. 1 kase aşurede 400 kcal kalori bulunduğunu belirten Söğüt diyet yapan ve kilo almaya eğimli kişiler için yarım kase tüketilmesinin faydalı olacağını anlattı.

Faydaları saymakla bitmiyor

Söğüt “Aşure yapılırken şeker yerine bal veya pekmez konularak yapılırsa kalorisi azaltılmış olur” önerisinde bulundu.

Aşurenin faydalarının saymakla bitmediğini belirten Diyetisyen İsmet Söğüt şöyle konuştu: "

Bol posa içerir baklagil incir kuru kayısı gibi barsak hareketlerini hızlandıran besinler bulunduğu için kabızlık hazımsızlık gibi problemlere iyi gelir. Hayvansal yağ- kolesterol içermez; tamamen tahıl kuru baklagil ve meyveden hazırlandığı için hiçbir şekilde hayvansal yağ-kolesterol içermez. İçeriğine katılan tüm besleyici malzemeler sayesinde aşurede B2 B1 C A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir çinko fosfor kalsiyum ve sodyum vardır. İçinde fındık ceviz gibi yağlı tohumlar bulunur. Fındık ceviz Q-3 başta olmak üzere demir kalsiyum E vitamini ve B grubu vitaminleri içerir. Bu yüzden özellikle kalp hastalıklarına yararlı besin öğeleri içerir. Bitkisel protein içerir; nohut kuru fasulye bakla fındık gibi. Bitkisel protein çocuklar ve yaşlılar için önemlidir. C vitamini içerir. İçeriğinde incir kayısı nar ve portakal gibi meyveler olduğu için bol C vitamini ve posa içerir. Zihin yorgunluğuna kalp hastalıklarına cilt lekelerine iyi gelmekte ve anne sütünü artırmaya da yardımcı olmaktadır.”