Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Bebeklerin Uyku Düzeni

  Bebeklerde uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır

  Bebeklerde Uyku Düzeni sağlama

  Bebeğinizin uyuma ve beslenme zamanı ve süresi bu dönemde giderek daha düzenli bir hal almaktadır. İki beslenme arası zaman 3 saate hatta daha fazlasına uzar. İki aylık bebekler doğum tartısı ve başka kimi faktörlere de bağlı olarak gece uyku saatlerini de artırırlar. İkinci ay artık bebeğinizi günlük aile düzeninize alıştırma zamanının da başlangıcıdır. Artık geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir sabahları onu uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin huzursuzluk ve ağlama dönemleri de artık daha düzenlidir; genellikle günün sonundadır ve huzursuzluğu kaka yapmayla sona erer. Bebeğiniz emmeye ve uyumaya kendini hazırlamıştır.

  Dört aylık bebek ve uyku

  Bu dönemde uyku konusunda temel sorun bebeğinizin gece uyku düzenidir. Dört aylık bebek bırakıldığı yerde uyumalı ve uykusu ortalama 8 saat kesintisiz sürmelidir. Bebek için "kesintisiz uyku" nun anlamı derin uykudan hafif/yüzeyel uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatmasıdır. Hafif uykuya geçen bebek ağlar sesler çıkarır yatakta döner ama unutmayın tüm bunlar olurken hala uyumaktadır ve uyku içi bu geçiş aşamalarında kendi kendini sakinleştirerek/rahatlatarak derin uykuya geçmeyi öğrenmelidir. Bebeğin uyumayı “öğrenmesi” konusunda ailelere önemli bir görev düşüyor; bebeklerin mutlak anne baba desteğine ihtiyaçları vardır ama anne-babaların genellikle yaptıkları bebeğin sesini duyar duymaz onu kucaklarına alıp kendi kendilerine derin uykuya geçmelerine engel olmaktır. Bu tür yanlış yaklaşım 3-4 saatte bir hafif uykuya geçen bebeğin her seferinde uyanma ve beslenmeye alışması ve bunu rutin uykunun bir parçası olarak algılamasıdır. Bu alışkanlık bir yerleşti mi ilerleyen aylarda değiştirmek çok daha zordur.

  Yedi aylık bebek ve uyku

  Her ne kadar bebeğiniz 7. Aya kadar geceleri kesintisiz 8-12 saat uyumayı "öğrenmiş" de olsa oturmak sürünmek emeklemek gibi bu dönemde kazandığı yeni yetenekler geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum gece uyanmalarını kolaylaştıracak tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir.

  Benzer güçlükler gündüz uykuları için de geçerlidir. Anne-babaya düşen 4. ayda yaptığımız önerileri tekrar uygulamaktır. 7 aylık bebek kesintisiz gece uykusu yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere toplam en az iki gündüz uykusu uyumalıdır. Uyumasa bile bu saatleri yatakta kendi başına geçirmeyi öğrenmelidir. Buna sadece bebeğin değil anne-babanın da ihtiyacı vardır.

  Dokuz aylık bebek ve uyku

  Daha önce söylediğimiz gibi kazanılmış yeni yetenekler uyumayı güçleştirmektedir. Dokuz aylık bebek artık kendi kendine ayağa kalkabilir geceleri de kalkacaktır hem de siz onu uyuması için yatağına bırakıp odasından çıkar çıkmaz! Bu olay belki on defa tekrarlanacaktır! Bu durumun üstesinden gelebilmek için "kararlı" olmalısınız. Tekrar tekrar ayağa kalkma ve ağlamalar üzerine onu yatağından alıp salona geçmeyin. Kesinlikle yataktan kalkmasına izin vermeyin kararlılığınızı görsün uyuması gerektiğini anlasın. Gece uyanmaları sırasında da aynı yöntemi uygulamalısınız.

  9-12 ay

  Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım-2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

  12-18 ay

  Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım-iki saatlik tek uykuya indirebilir. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

  18- 24 ay
  Geceleri 10-12 saat gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Benim kuzenlerim ne zaman gitsem hep uyuyorlar. Çocukları sadece uykusunda görebiliyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş