Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bebek bakımı hakkında herşey

  Bebeğiniz doğduktan sonraki birinci yıl içinde ne gibi gelişmeler gösterecek?

  1-3 aylıkken:
  Bebeğiniz yeni doğduğunda yandaki gibi dış dünyaya ilgisiz gözükse de kısa zamanda yavaş hareket eden nesnelere yüzlere ve eşyalara bakmaya ve onları incelemeye başlar.


  6. haftadan itibaren nesneleri kendi arzusuyla tutar. Nesneleri daha dikkatlice incelemeye başlar ve hafızasına aldıklarını sonradan tanır.

  ses duyduğunda sesin geldiği yere yönelir.

  Yenidoğan bebekler çıkardıkları sesleri kontrol edebilme yetisine sahip olmamakla beraber ses çıkarmayı bir iletişim aracı olarak henüz erken dönemlerden itibaren kullanmaya başlarlar. Ses duyduklarında ve tanıdık ya da yeni insanlarla karşılaştıklarında sesler çıkarırlar. Ağladıklarında annelerinin yanlarına geleceğini en kısa zamanda öğrenirler.

  bu dönemde kas tonusu oluşmaya başlar ve bebeğiniz yavaş yavaş başını tutmaya başlar.

  bebeğiniz bu ilk üç aylık dönemde haftada ortalama 170-227 gram kilo alır.

  4-6 ay arası:

  bu dönemde bebeğiniz yuvarlanma hareketi yapmayı öğrenir ve yavaş yavaş oturmayı da öğrenir.

  sık sık el ve ayaklarıyla oynar nesnelerin çoğunu ağzına alarak niteliklerini bu şekilde çözmeye çalışır.

  parmaklarıyla dokunmayı nesneleri tutmayı ve incelemeyi öğrenir. Nesneleri tutabilme kabiliyetini geliştirmesine paralel olarak bu nesneleri önceden uzun uzun inceler.

  sesler artık ona daha anlamlı gelmeye başlar. Annesinin ses tonundan onun duygularını anlayabilme yeteneği geliştirir. Sesleri birbirinden daha rahat ayırdetmeye ve seslerin geldiği yönü daha iyi belirlemeyi öğrenir.

  kendi sesi hoşuna gitmeye başlar. Bazen kendi kendine konuşarak kendi sesini duymaktan aldığı haz onu o kadar meşgul eder ki annesi ona konuştuğunda bir anne olarak ihmal ediliyor hissine kapılabilir.

  kendini ifade etme yeteneği giderek artar. Çıkardığı seslerle uzun uzun "anlamlı cümleler" kurar sanki adeta ilgisini çeken nesnelerle konuşuyormuş izlenimi verir. Gülme sesleri çıkarmaya başlar.

  7-9 ay:

  oturmayı ve emeklemeyi bu dönemde öğrenir.

  ev eşyalarının kenarlarına tutunarak ayakta durmayı öğrenir.

  nesneleri bir elinden diğer eline aktarır. Elleri ve gözleriyle nesneleri daha derinlemesine ve daha ayrıntılı olarak incelemeye başlar.

  konuşan kişinin ağzına bakarak dudak hareketlerini inceler.

  bazı heceleri söylendiğinde tekrarlayabilir.

  10-12 ay:

  emekleme giderek daha koordine olur ve hızlanır.

  eşyaların kenarlarına tutunarak daha uzun süre ayakta kalabilir ve bu eşyalara tutunarak hareket edebilir. Elinden tutulduğunda birkaç adım atabilir.

  ufak bazı nesneleri baş ve işaret parmaklarının ucuyla tutabilir.

  eşyaları elinden bırakmayı ve atmayı öğrenir.

  kendi ismini ve iyi tanıdıklarının ismini artık tanımaya başlar

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeni doğmuş bebek ve bakımı..

  Ağırlığı

  Ortalama bebek ağırlığı 3.4 kg.‘ dır. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere göre daha fazladır.

  4.5 kg. Üzerinde doğum ağırlığı olan bebekler normalden ağır olarak kabul edilirler. Bilinenin tersine bu bebekler ekstra sağlıklı olarak kabul edilmezler. Şeker hastası olan annelerin bebekleri normalden daha ağır olabilirler.

  Eğer bebeğin doğum ağırlığı 2.5 kg dan daha az ise düşük doğum ağırlıklı bebekler olarak isimlendirilir. Normal bebeklerden tek farkı daha sık beslenmeye ihtiyaç duymalarıdır. Bebeğin ağırlığı 2.3 ile 2.5 kg. arasında ve sağlıklı görünüyor olsa bile önlem olarak özel bakıma alınabilme riski vardır. Bu bebeklerde rastlanan genel problemler- nefes alma emme problemleri ve vücut sıcaklığı gibi sorunlarıdır.

  Bebekler 2.3 kg. Altında bir doğum ağırlığında ise özel bakıma alınırlar.

  Prematüre bebekler: Gebeliğin 40. Haftasından önce doğan bebekler için düşük doğum ağırlığına sahiptir diyebiliriz.

  Vaktinden önce olan doğumlara bir takım gelişme aşamalarını atlamak anlamına gelir. 36-38 haftalardan sonra olan doğumlarda görülen ekstra sıcaklık ekstra oksijen ve sık beslenmekle hallolan sorunlar bulunabilir.Fakat vaktinden evvel doğan bebeklerde daha çok yadıma ihtiyaç vardır. Bu şekilde doğan bebeklere burunlarından takılan bir tüple beslemek ve nefes almasına yardımcı olacak bir takım cihazlarla destek olunur.

  Zamanına göre küçük bebeklerde rahim içi gelişme geriliği denen ve beklenenden daha az büyüme anlamına gelen bir ifade kullanılır. Bu bebekler ana rahminde 40 hafta kalmalarına karşın doğumda akranlarına göre küçük olabilirler. Bu bebeklere yapılan uygulamada prematüre bebeklere yapılana benzemektedir. Zamanına göre küçük doğan bebekler rahimde yeterince beslenememiş demektir. Genellikle bebeğin “küçük “ olması gelecekte sorunları olacağı anlamına gelmez. Rahim içi gelişme geriliğinin fetusun kalori ihtiyacını azaltan bir koruma mekanizması olduğu düşünülmektedir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlk Muaynesi

  Doğumdan 24 saatlik süreci geçince bebek tıbbi bir kontrolden geçirilir. Bu muayenede sırasıyla bebeğin kilosu ve vücut ölçümleri (baş çevresiboyu) kalp ve akciğerleri dinlenmekte iç organlarının elle muayenesi Ayakları bacak boyu kalça çıkığı muayenesi ayrıca yapılmaktadır. Daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. En sonda bebeğin omurgası ve makatı kontrol edilmektedir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bebek doğduktan sonraki ilk evrede deri normal renginden daha morumsu görülebilir. Daha sonra beğinizin cildi yetişkinlere göre daha pembe ve daha hassastır. Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğin cildinde sarı bir alan bulunan kırmızı lekeler olabilir lekeler yaşamın ilk günlerinde ortaya çıkar ve 15 günde kendiliğinden yok olurbu lekeler tamamen zararsızdırlar.

  Bebeğinizin görme ve duyma yeteneği...

  Bebekler doğum anlarından itibaren görme işitme koku ve tat alma yeteneğine sahiptir ve ilk birkaç gün içinde annesini bu duyuları ile tanımayı öğrenecektir. 15 ila 20 cm’den arası bir şekilde daha uzaktan ise siluet şeklinde görebilirler. Bebeklerin genelinde ise göz yaşı 2. ayda başlar.

  Bebeğinizin neden ağlıyor...

  Bebekler herzaman kendini ağlayarak ifade eder doğal ve olmasını beklediğimiz bir davranış şeklidir. Genellikle acıktığında altı kirlendiğinde ya da gazı olduğunda ağlar bu ağlamalar anneye haberı niteliği taşır.

  Bazende sadece duygusal nitelikli ağlamalar olabilir. Bunu karşılamak için sadece kucağınıza alıp şefkat sevgi ve o sıcaklığı hissettirerek ben yanındayım duygusunu yaşatmak yeterli olur...

  Bebeğinizin yatma şekli nasıl olmalı...

  Dikkat etmeniz gereken bebeğin yatağı ne çok sert nede çok yumuşak olmalıdır. İsterseniz bebğin başını koyacak ince bir yastık kullanabilirsiniz.Besleme sonrası ve özelikle sizin takip edemeyeceğiniz gece uyku saatlerinde sırtını ince bir yastıkla destekleyerek yan tarafına yatırmanız gerekir. Bebeğiniz yoruldukça sağ-sol yan olarak pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Gündüz ve sizin gözle takip edebileceğiniz zamanlarda kısa aralıkla yüz üstü başını yana çevirecek şekilde yatırabilirsiniz

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeni doğmuş bebeğin hareketleri...

  Çenede titreme alt dudakda içe dönme hıçkırık düzensiz solunum öksürme hapşırma esneme sesli uyuma irkilme ağlarken el ve kollarının titretme ağladığında ve üşüdüğünde morarma gibi durumlar olabilir bu gibi durumlarda paniğe kapılmanıza gerek yok...

  Bebeğinizin vücut yapısı...

  Genel özellik olarak yenidoğan bebeklerin kafası bedene oranla daha iridir ve normal doğan bebeklerde kafa şekli doğum kanalından geçtiği için bozuk olabilir. Kafasında yumuşak kısımlar yani bıngıldak denilen kısım vardır. Bacaklar içe doğru kıvrık olabilir çenesinde ve burun çevresinde yağ kabarcıkları yani milia olabilir kuyruk sokumu bölgesinde morluklar yani mongol lekesi olabilir. bunlar normaldir ve sizi korkutmasın..

  Bebeklerde kilo azalması...

  İlk birinci haftada doğduğu kilosunun %10’unu geçmeyecek oranda kilo azalmasıi normaldir daha sonra kilo almaya başlamalar. Doktoru kontrollerinde bunun takibi yapaacaktır.Sizdede Bunla ilgili karnesi olacaktır..

  Bebeklerin ilk idrarı ve gaetası....

  Bebekler günde 6-8 defa idrar ve yapmaları ve kilo alımları da iyi normal ise anne sütünün yaradığının göstergesidir.lk gaetası siyahımsı koyu yeşil ve yapışkandır ve bu gaetaya mekonyum denir. 3-5 gün sonra anne sütü aldıkça gaetası sulu hardal sarısı rengine almaya başlar.

  Bebeklerin vajinal kanaması akıntı ve memelerinde şişlik olamsı....

  Anneden kaynaklanan gebelik hormonu nedeniyle kız ve erkek bebeklerin göğüslerinden süt gelmesi şişlik ve sertlik oluşması bunların ovulmaması sıkılmaması gerekir. Kız bebeklerde vajinal akıntı hatta kanama bile olabilir bu durum anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanmaktadır ve normaldir. Erkek bebeklerin yumurtalıklarını örten deri şiş görülebilir. 6-12. aylarda bu durum düzelir. Erkek bebeklerin % 3’ünün testisleri henüz inmemiştir. Bu durum doktoru tarafından takip gerektirir.


  Bebek odası ısı ayarı....

  Oda ısısının 21-25 derece arasında olması uygundur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş