Bir Çocugun Hergün Yemesi Gerekenler


Birinci grup süt ve süt ürünleridir

Süt yoğurt peynir gibi bu besinler kalsiyum çinko iyot magnezyum protein A ve B vitaminlerini içerir. 1 yaşın üzerindeki çocuklara günde 500 ml' den fazla süt verilmemelidir. Bu dönemde az yağlı ( diyet peynir diyet süt gibi) ürünlerinde kullanılması önerilmez.

İkinci grup et balık ve mercimek nohut gibi baklagillerdir
Ayrıca yumurtayı da eklemeliyiz. Bu besinler protein A ve B vitaminleri demir çinko ve lif içerirler. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı etten zengin beslenme bu dönemde çok önemlidir. Sonra Sebze ve meyveler gelir. A ve C vitaminleri folik asit demir ve potasyum içerirler. Dördüncü grup ise – Ekmek patates ve diğer tahıllar (pilav makarna ve diğer unlu gıdalar..) Bu besinler niasin tiamin kalsiyum demir ve lif içerir.

Beş yaşına kadar bir çocuğa her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli olan KALSİYUM'un en iyi kaynağıdır. İki kibrit kutusu peynirde de bir bardak sütteki kadar kalsiyum vardır. Vücutta kan yapımında görevli olan DEMİR'in en iyi kaynağı olan tavuk balıkyumurta ve kuru baklagillerin bir veya birkaçından en az iki porsiyon bulunmalıdır.

Yumurta düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı diğerlerine her gün verilebilir. Yumurta rafadan veya katı pişmiş olarak sandviç içinde veya omlet şeklinde de tüketilebilir.
1 porsiyon et

2 köfte veya 3-4 silme yemek kaşığı kuru baklagil ( mercimek bakla kuru fasülye ) Meyva ve sebzeler VİTAMİNLER açysyndan zengindir ayryca kalsiyum ve demir emilimine de yardymcydyr. Bu ya?ta çocuklara 3-4 porsiyon sebze ve meyva verilmelidir. Ancak çocuklar özellikle sebzeler konusunda çok seçicidir. Bu nedenle sebzelerin çorbalar pilav makarna börek ve köfteler içine doğrudan konması veya yine pilav makarna köfte yanında ek olarak şeklinde verilmesi sebzelerin daha zevkli ve kolay yenmesin sağlayabilir.

Meyvaların kabuklu olarak yenmesi bu yaş grubunda sık rastlanan kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

1 porsiyon sebze
5-6 silme yemek kaşığı sebze yemeği

1 porsiyon meyve
1 orta boy meyve = 3/4 su bardağı meyva suyu Vücudun esas enerji kaynağı olan ekmek ve diğer unlu nişastalı yiyeceklerden günde en az 6 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu miktarın 3 porsiyon 3 dilim ekmek diğerleri çorba pilav makarna patates börek vb. şeklinde verilebilir.

1 porsiyon = 5-6 silme yemek kaşığı pilav / makarna veya 1 dilim ekmek