Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çocuk Ve Aşk

  ÇOCUK VE AŞK


  - Çocuklar kendi cinsiyetlerini fark ettikleri dönemde karşı cinslerini de merak etmeye başlarlar. Bu genellikle 3-7 yaş arasında gerçekleşir. Sıklıkla bu dönemde çocuklar âşık olduklarını söylerler. En sık okul öncesi 4-6 yaş ve ilköğretim başlangıcında bu hisler ortaya çıkar.

  - Çocuklar çevreden âşkla ilgili öğrendikleri kalıpları kullanarak duygularını ifade eder. Bu kalıpların içinde âşk sözcükleri içeren cümleler ve yetişkinlerden gördükleri fiziksel kalıplar (öpmek el ele tutuşmak gibi) da yer alır. Ayrıca âşklarını oyunlarında da ifade ederler. Örneğin evcilik gelin-damat olma oyunları oynayarak kendilerini olmak istedikleri rollere koyarlar.  Çocuğun âşık olduğunu paylaşması söylediği kişiye güven duyduğu anlamına gelir. Burada yapılmaması gereken; onu bu davranışından dolayı kınamak ayıplamak dalga geçmek âşık olduğu diğer çocukla görüşmesine engel olmaktır. Bu tepkiler gösterildiğinde çocuk güveninin boşa olduğunu ve anlaşılamadığını düşünecek anlattıkları paylaşımları azalacaktır. Bu durum tekrarlandığında temel bir güven problemine ileri yaşlarda aileyle özel duygu ve düşüncelerini paylaşmamaya zemin hazırlar. Dolayısıyla bu yaşlarda yaşanan âşkın ergenler ya da yetişkinler arasında yaşanan âşktan oldukça farklı ailelerin en çok çekindiği cinsel ilişki fikrinden uzak olduğu unutulmamalı ve kabullenici bir tavır içinde olunmalıdır. Bazen bu durumu göğretmenler fark edebilir. Eğer çocuğun davranışı problem haline gelmişse öğretmen aileyle hareket etmeli durum çocukla yine onu utandırmadan ve suçlamadan konuşulmalıdır.  -Çocuklar anne- babalarına ya da başka yetişkinlere de âşık olabilir ve evleneceklerini söyleyebilirler. Zamanla bunun olanaksız olduğunu öğrenirler bu da gelişimin bir parçasıdır. Cinsel kimliğin de olgunlaşmaya başlamasıyla gelişimsel basamakları tamamlayarak büyürler. Aileler öncelikle böyle durumların başlarına gelebileceğinin farkında olmalı ve durumu anormal karşılamamalı. Çocuğun duyguları çok yoğunsa durumun uygun olmadığı suçlayıcı olmayan bir dille çocuğa anlatılmalı.
  Kınamak ayıplamak dalga geçmek gülmek alay etmek sırrını başkalarına söylemek âşık olduğu diğer çocukla görüşmesine engel olmak en sık yapılan hatalardır. Aileler durumu çok anormal olarak etiketleyebilirler. Bu şekilde çocuğa sert ve yanlış çıkışlarda bulunabilirler. Kesinlikle çocuğu utandıracak küçük düşürecek ve suçlayacak bir dilden uzak durulmalıdır. Çocuğun paylaşımını engelleyecek güvenini kıracak tavırlar sergilememek gerekir.  - Beş yaş âşkı genelde çocukların karşı cinsi merak etmesi birbirlerini ve yetişkinleri taklit etmesi şeklinde ortaya çıkar. Ergenlik aşkıysa hormonlarla ilişkilidir. Cinsel dürtüler ve istekler ergenlik döneminde geliştiği için karşı cinse duyulan aşkın içinde fiziksel faktörler de yer alır. Ayrıca ergen ailesiyle zayıflayan bağlılık duygularını karşı cinsle yaşadığı ilişkilerde deneyimleyerek yaşatmaya çalışıyor olabilir.  - Kız ve erkekler arasında belirgin bir fark gözlenmez. Gelişimsel olarak iki cins de birbirine benzer seviyelerde ve özelliklerde ilerler. Fakat duygularını ifade etmede erkek çocukları kız çocuklarına oranla daha rahat davranabilir. Burada kültürel ve çevresel faktörler etkilidir. Örneğin Türk kültüründe erkek çocuğuna kız arkadaşı olup olmadığı kız çocuğuna göre daha rahat sorulur. Bu nedenle erkekler bu konuda duygularını daha rahat ifade ediyor olabilir.  Çocuk konuyu kiminle konuşuyor sırlarını kiminle paylaşıyorsa ve bu tür konuşmaları yapmaya kim daha yetkin ve yatkınsa çocukla o kişi konuşabilir. Bazen yaptığınız açıklamaları tam olarak algılayamasalar da onların yanında olduğunuzu yargılamadan sorunlarına birlikte çözüm bulmaya çalıştığınızı görmeleri kendilerini güvende hissetmelerine neden olur. Çocukların aşk denemesi temiz ve durudur. Yetişkinler arasında yaşanabilecek cinselliği içermez. Ellerini gözlerini saç rengini kıyafetini oyuncağını beğenerek o kişiyi yaşamında özelleştirir. Onun okulda yemek yerken yanında oturmasını birlikte oyun oynarken elini tutmasını grup oyunlarında yanında yer almasını ona bakmasını alışkın olduğu okul ortamlarının dışında bir araya gelmeyi mesela evine gelmesini doğum gününe davet etmesini ister. İstek ve ihtiyaçları da masumdur.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlkokulda öğretmenime aşık olmuştum.:P

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocukken aşk başkadır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocukken aşk saf temiz ve masumdu. Şimdi aşk denilince cinsellik olarak anlaşılıyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Oy onların aşklarını yesinler. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş