Kreş Çağı

Çalışan bir anneyseniz çocuğunuz üç yaşına geldiğinde onu evde bir bakıcıyla bırakmak yerine diğer çocuklarla sosyalleşebileceği erken eğitimine başlayabileceği ve kendini ispatlayabileceği bir ortama yani kreşe bırakmayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Tabi bu kararı verirken önce çocuğunuzun buna hazır olup olmadığını anlamanız gerekiyor.

Üç yaş üzerindeki çocuklar “Oyun Çağı” olarak bilinen döneme girmişlerdir ve evde tek başına atılamayacak bir enerjiyle doludurlar. Yapılan araştırmalar çocukların kreş veya ana okuluna gönderilmesinin çocuğun gelişiminde yararlı olduğunu ve kreşe göndermede en ideal dönemin 4 yaş olduğunu ortaya çıkartmıştır. Fakat yine de her çocuğun farklı olduğunu unutmamak gerekir.
Kreşe Hazır mıyız?
•Süt çağı olarak bilinen iki yaşına kadar ki dönemde çocuk annesine maddi ve manevi olarak daha çok gereksinim duyar. 2 yaşına kadar çok gerekmedikçe çocuğun kreşe gönderilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir
•Evde kardeşi olmayan çocuklar kreşte yeni arkadaşlar bulur ve paylaşma sorumluluk duygusu kazanabilirler. Çocuğunuzun oluşturduğunuz arkadaş grupları içindeki davranışlarını gözlemleyerek kreş zamanının gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.
•Pek çok çekingen çocuğun kreşe gittikten sonra alıştığı ve sosyalleşmeye başladığı anne babalar tarafından ifade edilmiştir. Kreşte ilk günlerde sağlığını ve davranışlarını dikkatle gözlemleyin. Ona zaman verin ve alışması için telkinlerde bulunun.
•Kesinlikle adapte olamadığını bile bile çocuğu kreşe zorlamayın.
•Çocuğunuzda; tuvalet eğitimi ile ilgili sorunların ortaya çıkması okuldan soğuma uyku problemleri beslenme alışkanlıklarında bozulma saldırganlık iletişim bozuklukları gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden kreşe alternatif çözümler bulmaya çalışın. (başka bir kreş bakıcı vs.)