Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı?

Çocuğunuzun bezi bırakması için koşulların uygun olmasını beklemekte yarar var. Koşulların uygun olması genellikle 2 yaşından sonra olmakta. Gelişimsel anlamda 2 yaş önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yaşta çocuklarda ne gibi değişiklikler olduğuna kısaca göz atalım:

* İki yaşındaki çocukların çoğu konuşulanları anlamaya başlar istek ve gereksinimlerini sözle ifade edebilecek hale gelir.
* Uzun süredir hareketlidir yürümeye olan hevesini almıştır gerektiğinde kısa bir süre de olsa oturmaya razıdır.
* Anne babayı memnun etmekten keyif alır büyüdüğünü göstermek ister. Erişkinleri taklit etmekten hoşlanır.
* Çişini ve kakasını istemli olarak tutmasını sağlayacak olan kasları ve sinir sistemi ancak gelişmiştir. Çocuk duygusal ve gelişimsel olarak ne kadar hazır olursa olsun fiziksel olarak hazır değilse tuvalet eğitimine başlamak ona büyük haksızlık olur kendine olan güvenini sarsmaktan başka bir işe yaramaz.
* İki yaş civarında çocuklar zıtlaşmaya bayılırlar. Çocuğunuz zıtlaşma döneminden geçiyor siz ak dediğinizde kara diyorsa tuvalet eğitimine başlamak için acele etmeyin.
* İki yaşındaki çocuklar kendilerini göstermeye erişkinleri taklit etmeye bayılırlar. Çocuğunuz sizin gibi büyük olmak istiyor sizi taklit ediyorsa tuvalet eğitimi için ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz.


Prof.Dr.Yankı Yazgan