Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğunun belirtileri (tablo)

* Çiş ve kakasını tutabilmesini sağlayacak olan kaslarının kontrolü gelişmiş
* İdrar ve dışkıyı tutma ile ilgili sinir sistemi gelişimini tamamlamış (18-20 ay)
* Çiş kaka tuvalet kirli lazımlık ıslak gibi kelimelerin anlamını biliyor
* Zıtlaşma döneminde değil
* Kabızlık sorunu yok
* Bezinin ıslak olmasından rahatsız oluyor; değişmesini tercih ediyor
* Kirli bezle gezmekten rahatsız oluyor bezi kirlendiğinde haber verebiliyor
* Tuvalet ile kuru kalmak arasında ilişki olduğunu biliyor
* Mesanesinin ya da barsaklarının dolu olduğunu anlayabiliyor
* Kısa bir süre için kakasını ya da çişini yapmayı erteleyebiliyor
* Anne ve babasını memnun etmek bağımsız olmak istiyor
* Düzen ve temizliğe karşı ilgisi artmış
* Kendi kendine çamaşırlarını indirip giyebiliyor

Çocuğunuz hazır olduğunda...

Çocuğunuz bezi bırakmaya hazır olduğunu çeşitli yollarla size gösteriyorsa tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

* Tuvalet eğitimine başlamadan önceki dönemde bezini kirlettiğini fark ettiğinizde fazla beklemeden bezini değiştirin. Altının temiz olmasına alışması kirli olmasından rahatsız olması işinizi kolaylaştıracaktır.
* Bezini kirlettiğinde haber vermesini öğretin.
* Tuvalet eğitimine başlayacağınızda öncelikle bir “lazımlık” alın çocuğunuzun gün içinde en çok zaman geçirdiği odaya kolayca ulaşabileceği bir yere koyun. İsterse başka yerlere de taşımasına izin verin. Artık büyüdüğünü kocaman bir çocuk olduğu için kendine ait bir tuvalet sahibi olmaya hak kazandığını söyleyin.
* İlk günlerde giyinik halde iken lazımlığa oturmaya teşvik edin. Ancak asla zorlamayın. Lazımlığa oturup kitap bakmasına oyun oynamasına bir şeyler yemesine izin verin.
* Özellikle yemek sonralarında lazımlığa oturması için çalışın. Yemek sonralarında sindirim sisteminde hareketlenme olacağından lazımlıkta iken çiş kaka yapma ihtimali daha yüksek olacaktır.
* Giyinik bir şekilde lazımlığında otururken çiş ya da kaka yaparsa onu kutlayın. Bezini çıkarıp kakasını lazımlığın içine atın. Fazla abartılı davranmadan onunla gurur duyduğunuzu belirtin.
* Henüz lazımlığa oturmak istemiyor hiçbir ilgi göstermiyorsa zorlamayın. Lazımlığı birkaç hafta için ortadan kaldırın. Daha sonra tekrar deneyin.
* Çocuğunuz tuvalet ihtiyacı olduğunu belirtmedikçe tuvalet ve lazımlıktan söz etmeyin diretici olmayın.
* Giysili olarak lazımlığa oturmaya alıştıysa bezini çıkarak oturmayı teklif edin. İstemezse zorlamayın. Bezsiz oturuyorsa onu takdir ettiğinizi gösterin. Anne babaların büyük ağabey ve ablaların tuvalete böyle oturduklarını söyleyin. Bu yaştaki çocuklar büyükleri taklit etmeye bayılırlar.
* Evde bezsiz dolaşmasına izin verin. İhtiyacı olduğunda ya da canı istediğinde lazımlığa oturabileceğini söyleyin.
* Bezsizken çiş ya da kakasını lazımlığa ya da klozete yaparsa hoşnutluğunuzu belli edin. Lazımlığın içindekilere bakmasına izin verin. Çiş ya da kakasına hayretle bakmasına şaşırmayın.
* Bezsiz dolaşırken çişini ya da kakasını kaçırırsa sorun yapmayın. Henüz uzun süreler bezsiz dolaşmaya hazır olmayabilir. Asla kızmayın cezalandırıcı olmayın. Tekrar bezli dolaştırmaya başlayabilirsiniz. Bu durumu başarısızlık olarak değerlendirmeyin. Tuvalet eğitimini bir sınav ya da görev haline getirmeyin.
* Bazı çocuklar klozet üzerine takılan adaptörler yardımı ile klozeti kullanmayı tercih ederler. Çocuklar klozette sifon çekildiğinde kakanın kaybolmasını hayretle izlerler. Kakasıyla vedalaşmasına izin verin; kakanın arkasından “güle güle kaka yine gel” diyebilirsiniz. İstiyorsa sifonu çekmesine izin verin. İşi bittiğinde ellerini yıkaması gerektiğini öğretin.
* Bazı çocuklar sifonun çekilmesinden ürkerler. Suyun kendilerini de alıp götürebileceğini düşünürler. Çocuğunuz klozette otururken sifonu çekmeyin.
* Çocuğunuzun bağımsızlığını her zaman destekleyin. Lazımlığı ya da tuvaleti istediği zaman kullanabileceğini gösterin.
* Uygun zamanda uygun yöntemle başladıysanız çocuğunuz kısa tuvalet eğitimini tamamlayacaktır.


Prof.Dr.Yankı Yazgan