Sünnet işlemi bittikten sonra önemli bir süreç başlıyor: “sünnet sonrası süreç”. Ailelerin en önemli sorularından birisi “sünnet sonrası ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağız” oluyor. Bu süreç plastik kıskaç yönteminde oldukça rahat geçiyor. Sünnet sonrası komplikasyon oranı neredeyse sıfır. Yani pipiye zarar verme kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlarla neredeyse hiç karşılaşmıyoruz. Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrası ailenin karşılaştığı tek durum hafif-orta şiddette olan ağrı. Bu ağrı bir-kaç gün içerisinde kayboluyor.

Dördüncü günden sonra ağrı neredeyse hiçbir çocukta görülmüyor. Genellikle çocuklar ilk günden sonra ağrı hissetmiyor ve oyun oynamaya başlıyor. Ancak bisiklete binme okula gitme spor yapma gibi faaliyetlerde pipiye darbe gelebileceği için bir hafta bunlara izin vermiyorum. Evde oynama sokakta dolaşmak ders çalışmak ve yüzmek gibi faaliyetlere sünnet sonrası birinci günden itibaren izin veriyorum. Kısaca pipiye darbe almamak koşuluyla çocuk ne isterse yapabiliyor.

Yara iyileşmesinin en hızlı dönemi olan ilk 3-4 gün plastik içerisinde geçirildiği için yarayla ilgili kanama ve iltihap gibi sorunlarla karşılaşılmıyor. Sünnete bağlı yarada oluşan kabukların dökülmesi ve şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürecek olan bir süreçtir. Kozmetik yara iyileşmesi dediğimiz bu süreç çocuğa hiç bir rahatsızlık vermiyor. Bu süreç içerisinde çocuklar tüm günlük faaliyetlerini yapabiliyorlar okula veya spora gidebiliyorlar. Sünnet derisi çıkartıldıktan sonra pipinin baş kısmı ilk defa dış ortamla temasa geçtiği için ilk haftalarda iç çamaşır giyerken hafif bir gıdıklanma veya irkilme hissi olabiliyor. Bu his yaraya bağlı değil pipinin dış ortamı yadırgamasına bağlı oluyor. Pipi ucu iç çamaşırın sürtünmesine genellikle 1-2 hafta içerisinde alışıyor ve bu his kayboluyor.

Elde edilecek olan pipi şekli çocuğun yaşına bünyesine ve pipisinin anatomisine göre değişiklik gösterse de son derece muntazam oluyor. Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrasında elde edilen kozmetik sonuçlar oldukça yüz güldürücü oluyor.