Bebeklerin konuşma süreçlerinin cinsiyet sağlık durumu zeka düzeyi aile ilişkileri ve genetik faktörlere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Meltem Özkan bebeklerin konuşma aşamalarını şöyle anlatıyor:

2-5 Ay ( a-guuular)


Sesini fark etmeye ses tellerini kullanabilmeye iletişim kurmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin sesini duyar duymaz yanına koşmayıp kendi kendine söylenmesine konuşmasına fırsat tanıyın.


5-7 Ay (a-aaa sesleri)


Bebeğin hem beyin hem de ses telleri hızla gelişmeye devam eder. Bu dönemde 8-10 tane değişik ses çıkarmaya başlayabilir. Cümlelerle konuşmayı taklit eder gibi normal sesle başlayıp alçaltıp yükselterek sesler çıkarmayı başarır.


7-12 Ay (ba-ba-ba)

Bir sesli bir sessiz harften oluşan basit heceler arka arkaya dizilerek konuşma dönemidir; mama baba dede gibi… İlk gerçek sözcükler bunlarmış gibi görünse de çoğu çocuk ilk kelimelerini 9-14 ay arasında öğrenir.


18-24 Ay (Bir araya getirme)


Bu aylarda günde 8-10 kelime öğrenir kelime haznesi çok genişler iki kelimeli basit cümleler başlar. İstediklerini yaptırmanın konuşmaktan geçtiğini algılayan çocuk konuşmaya çok çaba gösterir anlatamadığında da büyük hayal kırıklığı yaşayabilir.


24-36 Ay (Akıcı konuşma)


24 aydan sonra sadece eylem fiilleri ve nesne isimleri değil duygularını belirten kelimeler de kullanmaya başlarlar; istiyorum mutluyum gibi __________________