Çocuklarda Gıda Allerjisi

Gıda allerjisi bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksiyondur. Çocukların yaklaşık % 5�inde görülmektedir.
Hangi Gıdalar Allerjiye Yol Açar?

Tüm gıdalar alerjiye yol açabilirse de en sık nedenler inek sütü yumurta balık ve kabuklu deniz ürünleri soya buğday yerfıstığı gibi kabuklu yemişlerdir.
Gıda Allerjisi Kimlerde Görülebilir?

Her çocukta görülebilir. Ancak astım saman nezlesi gibi alerjik hastalıkları olan veya ailesinde bu tarz hastalık öyküleri olan kişiler gıda allerjisi için daha fazla risk taşırlar. Önceden allerji yapmayan bir gıdaya zaman içinde hassasiyet gelişebilir veya yenilen miktar da allerjiden sorumlu olabilir.
Gıda Allerjisi Hangi Belirtilere Yol Açar?

Dudaklarda ağızda boğazda aşınma şişlik kızarıklık
Ciltte döküntü
Bulantı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Aksırık burun akıntısı görülebilir.
Nefes tıkanıklığı bilinç kapanması anafilaksi denilen ciddi alerjik reaksiyonlarda görülür.
Bebeklik çağında aşırı gaz sancısı çok ağlama Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] huzursuzluk Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] de yol açabilir.
Gıda Allerjisi Ne Kadar Sürer?

Gıda allerjisi 1-2 yıl içinde kaybolabilir veya ömür boyu da sürebilir.
Gıda Allerjisi Nasıl Önlenebilir?

Bebeğinizi ilk 6 ay sadece Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] besleyin. Gerekmedikçe mama veya farklı gıdalar başlamayın.
Emzirme sırasında anne allerjen olabilecek gıdalardan kaçınmaya çalışmalı.
6 ay dolduktan sonra Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] az az tek tek başlayın. Her yeni gıda sonrası birkaç gün bekleyerek bir sorun olup olmadığını gözleyin. Ondan sonra yeni bir deneme yapın. Sorun yaşanan gıdalardan bir süre kaçının.
Gıda Allerjisine Nasıl Tanı Konur?

Aslında anne babanın dikkatli gözlemleri çoğu zaman tanı koydurucudur. Doktorunuz da kan veya cilt testleriyle allerjinin nedenini saptayabilir.
Gıda Allerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk doktoru belirtileri yatıştıracak bazı ilaçlar önerecektir. Elbette en iyi tedavi sorumlu gıdadan uzak durmayla sağlanacaktır. Eğer belli gıdalara allerjisi olan bir çocuğunuz varsa gıda etiketlerini inceleme konusunda deneyim kazanmanız gerekecektir.