Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ çocukların zihinlerini açacak mucize besinler hakkında bilgi verdi. İşte o mucize besinlerden bazıları...Balık

Yağlı balıklar beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenme düzenlerinde bu yağ asitleri bol bulunan kişilerin genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Yağlı tohumlar

Badem fındık ceviz fıstık gibi yağlı tohumlar içerdikleri omega-3 omega-6 magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

Yumurta

Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi sarısında bulunan kolin de bellek gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Rafine olmayan tahıllar

Beynin sürekli glukoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler vücutta glukozun salınımını düzenler. ılaveten sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur çocuklar için hem besleyici hem de sevdikleri bir tahıl seçeneğidir. Yulaf da zengin bir enerji kaynağı olmasının ve bol lif içermesinin yanında sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gereken E ve B vitamini potasyum ve çinkodan yana zengindir.

Çilek frenk üzümü yaban mersini böğürtlen

Bu koyu renkli meyve ailesi yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz diş eti ve genel sağlık için gerekli A ve C vitaminnden zengindirler. Çalışmalar bunların belleği güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Baklagiller

Protein ve kompleks karbonhidrat ve lif deposu olan baklagiller bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden özellikle öğle yemeğinde yendiklerinde çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar.

Renkli sebzeler

Domates bal kabağı havuç ıspanak beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

Süt ve yoğurt

Süt ürünleri güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ile kalsiyum içermelerinin yanı sıra enzimlerin yapımı için gerekli protein karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Et

Ette bulunan demir çocukların okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri de bulunur.