Çocuğuma Vitamin Gerekli mi?

Vitaminler vücudun normal işlevlerini sürdürebilmesi için gereken çoğunlukla vücutta üretilemeyen bu nedenle dışardan alınması gereken maddelerdir. Elbette her yaş için vitamin gereklidir. Ancak sorun bu vitaminin hangi kaynaklardan elde edileceğidir. Aslında vitaminler o kadar farklı gıdalarda bulunurlar ki dengeli bir beslenme düzeniyle vitamin gereksinimini gıdalardan karşılayabiliriz. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda anne babaların çok iyi bildiği gibi dengeli beslenme bazen pek kolay olmuyor. Bazı çocuklar çok iştahsızdır bazıları çok seçicidir belli gıdaları ağızlarına koymazlar. Bir kısmı da kötü beslenme sonucunda yeterli büyümeyi gösteremeyip akranlarından geri kalırlar. Böyle çocuklar için çocuk doktorunun önerisi doğrultusunda takviye vitamin şurup veya tabletleri kullanmak gerekli olabilir. Ancak vitamin takviyelerinin de ilaç olduğunu her ilaç gibi gelişigüzel kullanılmaması gerektiğini aşırısının zararlı olacağını unutmamak gerekir. Özellikle yağda eriyen vitaminler ( A D E ve K vitaminleri ) ihtiyaçtan fazla alınırsa vücutta depolanmakta ve sorunlara yol açmaktadırlar.
Şimdi de önemli bazı vitaminlerin işlevlerinden ve hangi gıdalarda bulunduğundan bahsedelim. Bu bilgiler ışığında çocuğunuzun yediklerini gözden geçirip eksik kalan birşeyler olduğunu düşünürseniz doktorunuza danışabilirsiniz.
A vitamini

A vitamini; normal büyüme cilt sağlığı göz sağlığı ( özellikle gece görme ve renkli görme ) doku onarımı enfeksiyonlara karşı direnç sağlamada gereklidir.
Sarı-turuncu renkli meyve ve sebzelerde ( havuç kayısı kabak şeftali gibi ) balık yumurta süt ürünleri kırmızı et ıspanak brokoli roka gibi yeşil sebzelerde bulunur.
B vitaminleri

Bu grupta bir düzine farklı vitamin yer alır. B grubu vitaminler vücutta çeşitli ****bolik süreçlerde yer alırlar kanımızdaki alyuvarların yapımı için gereklidirler.
Et tavuk balık süt yumurta tam( kepeği ayrılmamış) tahıllarda kuru baklagillerde ıspanak brokoli gibi sebzelerde bulunurlar.
C vitamini

C vitamini bağ dokusu kaslar ve cilt sağlığı için gereklidir. Yara iyileşmesini hızlandırır enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır.
Turunçgiller kivi çilek gibi meyvelerde domates brokoli ıspanak Brüksel lahanası biber gibi sebzelerde bulunur.
D vitamini

Bu vitamin vücuda kalsiyum ve fosfor emilimini sağlar kemik ve dişlerimizin sağlığı için gereklidir. Yumurta sarısı süt ve süt ürünleri balık yağında bulunur. Güneş ışığı yardımıyla cildimizde de D vitamini üretilebilir. Ancak son yıllarda güneşin uzun dönemdeki zararları göz önüne alınarak korunmaya önem verilmekte D vitaminini güneşten değil gıdalardan almak önerilmektedir.
E vitamini

E vitamini vücudumuzu zararlı kimyasal toksik maddelere karşı korur bağışıklık sistemini güçlendirir. Tam tahıllarda bitkisel yağlarda ay çekirdeği fıstık gibi kuru yemişlerde ıspanak brokoli gibi yeşil sebzelerde bulunur.