Çocuğun hayatının ilk dönemlerinde babanın davranışlarının niteliği daha sonraki dönemde çocuğun zihinsel işlevlerini etkilemektedir.

Babanın aile içindeki varlığı ve etkin katılımcı tutmu (bakım beslenme oyun v.b. konulara katılımı) çocukların özelliklede erkek çocukların zihinsel gelişimindeki çözümleme becerisine zeka seviyesine temel becerilerine dil zekasına ve akademik başarısına olumlu yönde tesir etmektedir.

Baba (anneye oranla daha fazla) çocuğun bağımsız davaranmasını çevreyi keşfetmesini cesaretlendirici bir tutm içinde olduğundan çocuğun zekasını olumlu yönde etkilemektedir. Kısıtlayıcı bir babanın çocuğunun zeka gelişimine etkisi ise olumsuzdur.

Yapılan araştırmalarda baba-çocuk ilişkisini çocuğun okul başarısına büyük ölçüde tesir ettiği vurgulanmakta babasıyla yakın ve nitelikli bir ilişkiye sahip olan çocukların okul başarıları ile zihinsel gelişimlerini olumlu açıdan etkilediği belirtilmektedir. Baba askerlik yada iş gereği aileden uzun süre ayrı kaldığında ise özellikle erkek çocuklarının okul başarılarının düştüğü daha güvensiz anneye daha bağımlı oldukları ve davranışlarının bozukluğu tespit edilmiştir.

Rukiye KARAKÖSE