Hayatta kalmak için her yolun mübah olduğunu zanneden küçücük aklı onu yanıltıyordu. Hayat okulunda dersine en iyi şekilde çalıştığını zanneden Ahmet geçimini artık hırsızlık yaparak sağlıyordu. Hayat okulunda arka sıralardaki arkadaşları öğretmişti bu dersi ona. Yanlış arkadaş çevresinin kurbanı olan Ahmet yaptığı kötü işi bir eğlence haline getirmişti. Hayatını kazanmanın yanında hayatına renk kattığını zannediyordu hırsızlık yapmakla. Bu onun en büyük eğlencesi olmuştu. Sürekli değişik taktikler buluyor hırsızlar sınıfında hızla tüm derslerini pekiyi yapıyordu. Her yönden örnek bir hırsız olmuştu hayat okulunda. Her türlü taktikle halkın parasını gasp ediyordu.
Her türlü kötü işlerin döndüğü bu okulda hırsızlar sınıfında söz sahibi bir konuma gelen Ahmet yine bir ödev yapmak üzereydi. Görevini en iyi şekilde yapmak için sinsice adamın yanına yaklaştı ve otobüsün içinde adam ne olduğunu bile anlamadan adamın cüzdanını çaldı. Adam cüzdanının çalındığını far ettiğinde Ahmet olay yerinden uzaklaşmıştı ve cüzdanın içindeki paraları sayıyordu. Tamı tamına 150 lira vardı cüzdanda. 150 lirayla neler yapabileceğini geçirdi kocaman gözlerinin önünden. Bir yandan karnı istiyordu 150 lirayı bir yandan da çıplak ayakları. O ise hiçbirini dinlemedi koşmaya başladı yarım saat kadar koştu ve sonunda gelmişti.
Yıllardır hayalini kurduğu o güzel gemi maketinin yanına geldi. Gözlerini daha da büyüterek istekli bir şekilde baktı gemiye. Artık alabilirdi onu. Tam içeri girecekti ki bir el uzandı ve gemiyi kaptı. Koşarak içeri girdi gemiye ne olduğunu sordu. “Satıldı” cevabı onu tamamen bitirmişti. Gözleri doldu. Satın alan adama baktı. Adam ona acımış olmalı ki elini başına koydu ve yumuşak bir sesle: ”Baban sana bir başkasını alır.” dedi. Onu kırmak istememişti ama onun yetim olduğunu bilemezdi. Çocuk titrek ve güçsüz bir sesle: “Benim babam yok ki” diyebildi sadece. Adam çocuğa ümitsiz gözlerle baktı. Adamın yüreği iyice yumuşadı. Çocuğa dönerek : ”Benim senin yaşlarında bir oğlum var. Seni onunla tanıştırayım. Belki iyi arkadaş olursunuz” dedi. Gözleri parlayan çocuk bunun çok iyi bir fırsat olduğunu düşündü ve adamın teklifini kabul etti.
Yaklaşık bir saat geçmişti çok iyi anlaşmıştı Ahmet Murat’la. Çok sıkılmıştı ama zorla katlanıyordu buna. Sonunda Murat uyuyakalmıştı. Ahmet yavaşça ve sessizce ayağa kalktı. Etrafta kimseler yoktu. Kapıya ve gemiye sırayla baktı.
Hikayenin devamı için bir dahaki haftayı bekleyin…