Televizyonsuz da 3 hafta geçirilebiliyormuş meğer.

Çocukların en az 2 yaşına kadar televizyon izlemesine karşı gelir tüm doktorlar. Zeka gelişimini olumsuz etkilediğini konuşma yetisini geciktirdiğini ve hayal kurmasını engellediğini düşünürler. Pek de haksız sayılmazlar aslında. Onun yerine zaten kurulmuş bir hayalin rengarenk görselleriyle çocuk büyülenmiş gibi ekrana kilitleniyor. Bazen de papağan gibi ekrandan gelen sesleri taklit etmeye çalışıyor ve biz de buna "Aman çocuğumuz konuştu" diye seviniyoruz. Halbu ki çocuğumuza kitap okusak onun zekasını gelişterecek oyuncaklar alsak ve oynamaya teşvik etsek ya da kışın çeşitli kreşlerin oyun gruplarına yazın da bahçelere parklara deniz kenarına götürsek hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini en iyi şekilde geliştirebiliriz. Biliyorum bir çok anneye televizyonu açmak çok daha kolay geliyor. Ben de zaman zaman biraz nefes alabilmek için televizyonu açıp onları oyalıyorum ama hiç bir zaman yemek yemeyen çocuğumu televizyonla oyalamadım. Çok zorlansam da yemeğinin tamamını yediremesem de yine de televizyona sığınmadım. Çocuk bir süre sonra buna alışıp gideceğiniz herhangi bir ortamda size kan kusturacak duruma gelir.

Bir kız arkadaşım yanında taşınabilir bilgisayarıyla geziyor sırf bu yüzden. Çocuğuna ne zaman yemek yedirmesi gerekse sevdiği çizgi filmlerin yüklendiği bilgisayarını açıyor hemen ve başlıyor oğlunu beslemeye. Teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan annelerden biri. Biz ne kadar çocuğumuzu doğal yollarla yetiştirmeye çalışsak da bu neslin teknoloji nesli olduğunu kabul etmek zorunda kalıyorum bir noktadan sonra. Televizyonda çıkan kordonlu ev telefonu çaldığı zaman bebeklerimin tepki vermemesini nice sonra çözdüm ben. Evde hiç kordonlu telefonumuz yok bizim. Herkesin elinde birer cep telefonu ya da evin telsiz telefonu var. Bu sebepten çocuk bizim zamanımızın sıkça kullanılan kordonlu ev telefonunu tanımıyor elbette fakat saç frıçasına bile telefon muamelesi yapabiliyor kulağına götürerek. Mesele bizim teknolojiyi çocuklarınızın gelişiminde nasıl kullandığımız sevgili okur.

İLK KISKANÇLIK

Hala yazlığımızdayız kızlarımla. Burdaki arkadaşlarımın da bebekleri olmuş ve birbirimize kahve içmeye gidiyoruz zaman zaman. Komşum İpek'in ve diğer komşum Gökçe'nin hemen hemen aynı zamanlarda bebekleri oldu. İkisi de 3 aylık tosun mu tosun ay parçaları. Aynı gün geldiler bize eşim de buradayken. Eşimle dayanamadık aldık kucağımıza minik adamları ve başladık o süt kokulu gerdanlarından koklamaya. Bir anda Derin ve Mavi'nin hışmına uğradık. İkiz oldukları için ilk olarak paylaşmayı öğrendiler bu hayatta. Aynı anda anne karnını paylaştılar sütlerini paylaştılar yataklarını paylaştılar anne babasının ilgisini paylaştılar... Ama ilk defa kendileri dışında birinin anne ve babasını kucağında oluşlarına dayanamadılar. Yardımcımız Meral onları kucağına aldı fakat durdurmak ne mümkün üzerimize atılıp bebeklere hamle yapmak üzere tepinip duruyolar Meral'in kucağında. Şimdi ikinci çocuğuyla ilk çocuğu arasında az yaş farkı olan bir annenin ne yaşadığını daha iyi anlıyorum. Tüm ilgi üzerlerindeyken birden daha küçük bir bireyin ilgiyi üzerine çekmesine tahammül edemediler. İlk kıskançlıklarına bu vesileyle tanık olduk. Babalarını uzun zaman görmeyip sonra kucağında başka bir bebekle gören kızların sanırım bu ilk hayal kırıklığıydı. Çok yakında babalarını benden de kıskanmaya başlayacaklar. İşte o zaman eşimin evdeki saltanatının başladığı gün olacak.Derya Coşkundeniz