Çocuğunuzun kendine olan güvenini arttırmanız için yapmanız gerekenler...
Arkadaşlar hayatı öğretir

Ufak yaşta uzun süreli arkadaşlıklar henüz çocuğunuz için mümkün değil. Çocuğunuz büyüdüğünde ve kendini ifade etmeye başladığında kiminle oynamak isterse ona destek olun ve kendi kararlarını vermesine izin verin.
Arkadaşlık yapması için onu cesaretlendirirken çok iyi bir sebebiniz olmadıkça oyununa karışmayın. Çocuğunuz yaşıtlarıyla oynarken hayatla ilgili paylaşma iletişim kurma tartışma gibi temel şeyleri de öğrenir.

Sevgi dolu ailesinden ayrıldığında bir çocuğa hayattaki ufak tefek değişikliklerle ilgili arkadaşlarından daha iyi rehber olamaz.

Duygularını ifade etmesine izin verin

Çocuğunuzun ufak yaşlarda duygularıyla ilgili sizinle konuşmasını sağlayın. O kişiliğini ve duygularını anlattığında onun okuldaki arkadaşlarını daha yakından tanıyıp onun için ne ifade ettiklerini daha iyi anlarsınız.

Bazı çocuklar yaptıklarını ve duygularını anlatmada gönülsüz olabilirler. Onun kendini ifade etmesi için yönlendirici sorular sorun. "Ahmet böyle söyleyince sen üzüldün mü" gibi.

Çocuğunuzun duyguları hakkında bilgi sahibi olmanız dalgalı arkadaşlık ilişkilerinde ona yol gösterebilmenizi sağlar.


Yeteneğini keşfetmensini sağlaması

Bazı şeylerde iyi olduğumuzu bilmek özgüvenimizi artırır. Ancak çocuğumuzun yeteneğini keşfetmesi sırasında hayal kırıklığı da yaşayabilir. Bazı şeylerin hem yetenek hem de zamanla mümkün olabileceğini anlatabilirsiniz. Birdeb fazla aktiviteyi denemesini sağlayın. Tiyatro sanat klübü karate gibi alanların birinde parlama şansı olabilir.

Ona övücü şeyler söyleyin

Çocuğunuzu ne sıklıkta övüyorsunuz? Çocuğunuz 'annem bunları iyi hissetmem için mi söylüyor?' diye mi düşünüyor?

Onu överek öz güvenini artırabilirsiniz. Ancak durup dururken değil çocuğunuz küçük ya da büyük bir şeyleri elde ettiğinde anlamlı şeyler söyleyin.
Fiziksel ve ruhsal şiddet

Fiziksel veya ruhsal şiddet çocuğun öz güvenini zedeler. Lakap takma ya da arkadaş grubundan dışlanma ona zarar verebilir. Çocuğunuzun bu konularda sorunu olup olmadığını zaman zaman bu tarz sorular sorarak anlayabilirsiniz. Bu tür srounları varsa okuldaki bakıcı veya öğretmenlerden bu konuda destek rica edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu tür sorunlarda sessiz kalmak yerine mutlaka neler olup bittiğini yetişkinlerle paylaşmasının daha iyi olacağını anlatın.

Hayat maceradır

Çoğumuz doğal olarak çocuklarımızı koruma eğilimliyizdir. Ancak fiziksel yeteneklerini test etmeleri için onlara izin vermelisiniz. Bu yeni yeteneklerini keşfetmelerini sağlar kendileriyle gurur duyarlar ve daha iyisini yapmaya çalışırlar. Çocuğunuz tehlikelere atılırken elbette gözlerinizi kapamak isteyebilirsin. Buna rağmen uzaktan dikkatlice takip edin. Ona izin vermiş olmanız kendine olan güvenini artıracak ve başarılı olacaktır.

Utanmasını önleyin

Çocuğunuz diğer çocuklarla oyun oynama paylaşma veya aktivitelerde yer alma konusunda utangaçsa onu biraz cesaretlendirmelisiniz. Çocuğunuzla onunda sevebileceği etkinliklere katılın çocukların aktif oldukları programları takip edin. Sosyal çevreye karışmak onun özgüvenini artırır.

Yardımcı olmasına izin verin

Çocuğunuz evde ya da bahçede size yardım etmekten keyif alır. Birşeyler başarma ailesine yardımcı olmasına izin verin. Yapacaklarını tek tek tarif edin. Ona görevler vermeniz özgüvenini ve sorumluluk duygusunu artırır. Kek yaparken bulaşıkları yerleştirirken ondan yardım isteyin. Öğrenirken ufak tefek hatalar yapacağını da aklınızda bulundurun.

Yalnızlık? Her zaman değil

Çocuğunuz zamanının çoğunu yalnız mı geçiriyor? Çocuğun bazen kendi kendine oynadığı zamanlar olabilir ancak grup içerisinde veya arkadaşlarıyla oynaması özgüvenini daha da artırır.

Hayat inişli çıkışlıdır

Çocuklarımız bizim büyüdüğümüz dönemden daha fazla baskı altında. Beklentilerimiz oldukça yüksek ve bu yönde yapılacaklar listesi oldukça dolu. Bir organizasyondan diğerine koşturup duruyoruz. Çocuğunuzun özgüvenini artırmak için çocuğunuzu aktif olması konusunda cesaretlendirin ve arkadaşlarıyla bolca vakit geçirmesini sağlayın. Böylece mutlu ve kendine güvenen bir çocuk olarak büyüyecektir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]