Haddinden fazla hareketli ve tedirgin bir çocuğunuz var ise durumun yaramazlık mı yoksa ciddi bir rahatsızlık olan hiperaktiflik mi olduğuna karar vermeden önce bir doktora başvurmalısınız…

Yerinde durmadan zıplayan koşan oturamayan dikkat toplamada zorluk çeken ve dikkati çabuk dağılan bir çocuğunuz var ise bunun adı yaramazlık değil hiperaktiflikdir.

Çocuğunuzun hiperaktif mi yoksa yaramaz mı olduğunu 3-4 yaşlarındayken anlayabilirsiniz… Bazı durumlarda daha da erken ortaya çıkabiliyor.

Bebeklerde ise bu hastalığın belirtileri; çok uyuma huzursuzluk ve sürekli ağlamak olarak başlıyor…

Çocukların hiperaktif olmasının nedenleri ise;
• Yakın akrabalarından geçen genetik bir durum olabilir
• Beynin yapısındaki işlevsellik bozukluğundan kaynaklanabilir
• Çevresel faktörlerde bu hastalığı tetikleyici unsurlardır.

Bunlar; ailenin tutumu çocuğun yetiştirilme tarzı ve doğum öncesi kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olarak etkisini sonrasında hiperaktivite olarak gösterebilir.

Hiperaktif hastalığı gelişmekte olan çocuklarda % 2 veya % 3 oranında gözüküyor…

Ülkemizde bu konuda ailelerin yeteri kadarı bilgi sahibi olmaması nedeni ile bu hastalık çoğu zaman yaramazlık ile çok karıştırılıyor. Yerinde duramayan hareket halinde söz dinlemeyen çocuklar genelde yaramaz olarak nitelendirilirler… Bu duruma emin olmak için mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Hiperaktif çocuklara nasıl davranılması gerektiği ile ilgili de uzmanların önerisi kesinlikle dozajı sağlam ve dengeli hoşgörüdür. Bu hastalığın tedavisine uzman ve aile işbirliği ile devam edilmelidir. Çocuğun iyileşme yönünde yaptığı her olumlu davranışı ödüllendirilmeli böylece tekrarlama olasılığı yükseltilmelidir.

Okulda ise öğretmeninin desteği çok önemlidir. Bu rahatsızlığı olan çocuklara karşı daha toleranslı ve anlayışlı olmak tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Aile uzman ve yakın çevresinin desteği ile çocuklarda tamamen iyileşme sağlanamasa bile tedavi sürecinde çok önemli bir yol kat edilmiş olunur. Hiperaktiflik bir hastalıktır ve tedavisinin %100 olamaması ile beraber erken teşhis edildiğinde çok olumlu sonuçların sağlandığı bir gerçektir.