Peki ya anne olmak? Anne olmayı nasıl öğreniyoruz? İçgüdüsel mi? İsteyerek mi? Zorunda olduğumuz için mi?
Davranış bilimcilere göre anne olmak duygusu bir içgüdü ama aynı zamanda kendi annemizi model alarak öğrendiğimiz bir duygu ve davranış örüntüsü. Küçük kız çocuklarının oyunlarını gözlemlediğimizde kollarında oyuncak bir bebek ve onu yedirip içirdiğini uyuttuğunu görürüz. Küçük kızlar evcilik oyunlarında hep anne olur bebeklerine bakar ve onları korur. Burada hem içgüdüsel bir motivasyonun hem de model alma davranışının birlikte yaşandığını görüyoruz.

Ama annelik zorunda olarak öğrendiğimiz bir duygu ve davranış değil; anne olduktan sonra anne olmayı ve anne olmanın getirdiği sorumlulukları unutmak gibi bir seçeneğimiz de yok. Anne olmak Yaratan´a en yakın olmak; anne olmak kendinden olan o parçaya ömür boyu göz kulak olmak; anne olmak yaşamın en büyük sorumluluğunu almak; anne olmak fedakârlıklara açık olmak; anne olmak çocuğunun hem fiziksel hem de kişilik gelişimine en olumlu katkıları sağlamak için çabalamak; anne olmak çocuğunu sınırlamadan gelişmesine olanak tanımak; anne olmak çocuğuna hayatın kurallarını öğretmek ama öğretirken de onu ürkütüp korkutmamak iç dünyasını zedelememek; anne olmak çocuğa istediklerine ulaşabilmesi için ihtiyacı olan güveni vermek ama onu şımartmamak.

Yani anne olmak çok hassas bir çizgide dikkatle yürümek gibi. Yapılan her hata size geri dönüyor. Hayatın bu kulvarında geri dönüşü olup da kendi kendine düzelen bir hata ne yazık ki yok. Fatura hep kesilmekte!

Anne için dün ya da yarın yoktur sadece şimdi vardır

Annenin "şimdi böyle oldu ama bir dahaki sefere yapmam" gibi bir şansı "yarın düzeltirim" gibi bir alternatifi yok. Anne olduğunuzda ne geçmiş ne de gelecek sadece şu an önem kazanır. Çünkü yapılan ve yapılmakta olan her şey şu andadır. Şu anda çocuğunuza sevgi veriyorsunuz; "dün onu sevmiştim bugün dursun yarın yine severim" diyemezsiniz. "Sabah karnım doyurmuştum şimdi geçsin bir de akşama yediririm" diyemezsiniz. "Bugüne dek ona çok ilgi gösterdim biraz dinleneyim haftaya yine ilgilenirim" diyemezsiniz. "Dün onu gezdirmiştim yeter yarın gezdiririm" diyemezsiniz. "Dün derslerini kontrol etmiştim iki gün sonra yine derslerini kontrol ederim" diye erteleyemezsiniz. "Dün ona disiplinli olmanın yollarını göstermiştim nasılsa aklında kalır birkaç ay sonra yine hatırlatırım" diyemezsiniz.

Anne için dün ya da yarın yoktur sadece şimdi vardır. Çocukla şimdi ilgilenilmeli karnı şimdi doyurulmak şimdi uyutulmalı parka şimdi götürülmeli dersi şimdi kontrol edilmeli oyun şimdi oynanmalı şimdi sevilmeli sevgi sözcükleri şimdi söylenmeli şefkat şimdi gösterilmeli kısacası her şey ama her şey şimdi yapılmalı. Tırnağını yiyorsa altına kaçırıyorsa içine kapanıyorsa ya da hırçınlıklar yapıyorsa yani sorunları varsa çözüm şimdi bulunmalı asla ve asla ertelenmemeli.

Çocuk şimdide yaşar. O halde anne de şimdide yaşamalı. Bu belki de anne olmanın en zor yanı. Şimdiyi yakalamak ve çocukla o anda birlikte olmak. Zaten annelerden gelen yakınmalara baktığımızda bunu çok net görebiliyoruz.


alıntıdır