Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde kendi kendine giyinmek gibi bazı becerileri öğrenmeye başlar. Eğer doğru zaman ve yöntemler seçilirse öğrenmesi daha kolay olur. Ancak anne-babaların bu süreçte sabırlı olmaları çok önemli

Her çocuğun gelişim basamaklarını geçme süreci ve hızı farklıdır. Çocuğun bireysel özelliklerini göze alarak ona uygun zamanda destek vermek yapılacakların başında gelir. Öğrenmek için en uygun zaman 18 - 24 ay arasıdır. Çocuklar için giysileri çıkarmak onları giymekten daha kolaydır. Çocuğunuzun çoraplarını çekiştirmesi tokalarıyla oynaması ya da yeleğini çıkarmaya çalışması onun üzerini değiştirmeye ve bu alışkanlığı kazanmaya hazır olduğunu gösteren işaretler olarak kabul edilebilir.

Onun yeterliliklerine ve becerilerine saygı duyarak zaman tanımak telaşa kapılmamak öğrenme sürecini hızlandırır.

Bir yaşına kadar onun adına giysilerini seçtikten sonra birdenbire artık kendi başına giyinmesini istediğimizde bu beklentimizin gerçekleşmesi çok zordur. Bu eğitimi verirken net ve tutarlı olmak çok önemlidir. Net açıklamalar örnek olma tutarlı yaklaşımlar güven verme yanında olduğunu hissettirme eksikler için zaman tanıma çocuğun gelişimini hızlandırır.

Çocuğumuz için yapabileceğimiz en önemli destek; yapması gerekenleri onun yerine yapmama ve yapabildiklerine saygı göstermektir.

ANNE-BABALARA ÖNERİLER
* Öğrenmeye hazır olduğu zamanı çok iyi belirleyin.
* Onun için doğru giysileri seçin.
* Beğenileri konusun-da üzerine gitmeyin.
* Oyuncaklarını giydirmesini isteyerek beceri kazanmasını sağlayın.
* Fikrini söylemesine izin verin.
* Zorlamayın teşvik edin ona rehber olun.
* Kolaylıklar sağlayın.
* Giysileri tanıtın.
* Kendisi giyindiğinde beğendiğinizi söyleyin.
Suri’nin giysileri hep tartışılıyor

Suri Cruise... O Tom Cruise-Katie Holmes’ün küçük kızı. Doğduğundan bu yana objektifler üzerine çevrili. Kimi zaman ‘topuklu ayakkabılar’la poz veriyor kimi zaman annesi anorak botlar giymişken o çorapsız dolaşıyor. Bu da eleştirilere neden oluyor. Katie Holmes ise tüm giysilerini Suri’nin seçtiğini söyleyerek kendini savunuyor.

BURNU SÜREKLİ AKIYORSA ALERJİ TESTİ YAPTIRIN
Bugün 6 Aralık Dünya Alerji günü. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan “Sık sık öksürük ve burun akıntısı gibi rahatsızlıkları olan ve sık antibiyotik kullanılan çocuklara alerji testleri yapılmalıdır. Bu semptomların bir kısmına alerji tanısının erken konulması tedavinin sonuç vermesini kolaylaştırır. Tanı konulması gecikirse hastalık kalıcı hasarlara neden olabilir” dedi.