Sünnet olmak eskiden törenler eşliğinde erkekliğe geçiş olarak kutlanırken günümüzde bu şatafatını kaybetmiş durumda. Çoğu aile çocuk doğar doğmaz hastanede bu operasyonu tamamla¤¤¤¤¤ çocuğunu sünnetin olası etkilerinden koruyor. Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay: “Çocuğunuzu ya yeni doğduğunda ya da okul çağı dönemine gelince sünnet ettirmelisiniz çünkü 6-7 yaş civarında çocuğunuza süreci anlatabilirsiniz.” diyor ve 6-7 yaş civarında çocuğunuzun gerekli hijyene özen gösterebileceğini daha da önemlisi bu olayı daha az travmatik bir biçimde yaşayacağını söylüyor.

Sünneti çocuğunuza açıklarken

Çocuğunuza sünnet olacağını söylerken yaşının önemli bir etken olduğunu unutmayın. Özellikle okul çağından önce sünnet olması çok uygun olmayabilir. Bu nedenle sünnet için 6 yaş ve sonrasını tercih etmeniz daha uygundur. Sünnet olmayı erkek olmak ve erkeklik kavramları ile ilişkilendirmek yerine bunun sağlığı için gerekli bir durum olduğunu vurgulamanız daha doğru bir açıklama olacaktır. Sünnetin ne zaman nerede olacağını çocuğunuzun yanında kimlerin olacağını canının ne kadar yanacağını çocuğunuza anlatmalısınız. Çocuğunuz neler olacağını bilirse kendini daha güvende hissedecektir.

Çocuğunuzun tepkileri

Kimi çocuklar sünneti oldukça sakin karşılarken büyük bir çoğunluğu ise başlarına geleceğin ne olduğunu bilmedikleri için endişe duyabilirler. Eğer çocuğunuz endişeleniyor veya korkuyorsa; sünnet zamanı yaklaştıkça huzursuz uyku uyuyabilir gergin olabilir sürekli ağlayabilir size bağımlı hale gelebilir sürekli sünnet hakkında konuşmak isteyebilir veya hiçbir şey yokmuş gibi davranabilir altını ıslatma parmağını emme gibi küçük yaşlara ait davranışları sergileyebilir. Çocuğunuzun verdiği tepki ne olursa olsun sizin durumu anlayışla karşılamanız çocuğunuzun sünnet ile ilgili hissettikleri hakkında konuşmanız ve gerekirse rahatlatıcı bir tavır sergilemeniz gerekir çünkü çocuğunuz yaşı kaç olursa olsun böyle bir olaya karşı mutlaka kendisine göre bir tepki verecektir. Bu durumda çocuğunuzun verdiği tepkileri iyi gözlemlemeniz gerekir.

Öneriler

• Sünnet tarihine çocuğunuzla birlikte karar vermeniz yararlı olabilir. Böylece çocuğunuz bu olay üzerinde kendi kontrolünün de olduğunu düşünerek daha rahat işbirliği gösterecektir.

• “Hiç canın yanmayacak.” gibi gerçekçi olmayan cümleler kullanırsanız çocuğunuza haberi olmayan sürpriz bir acı yaşatmış olursunuz.

• “Korkacak ne var? Kocaman ağabey oldun sen artık.” gibi cümlelerden kaçının. Çocuğunuzun korkularına endişelerine hatta bu durumu reddetmesine dahi hazır olun ve uygun yaklaşımlar sergileyin.

• Sünnet konusunu çocuğunuzun yanında çok sık konuşmayın ve konuşacağınız zaman da ortamın uygun olmasına özen gösterin.

• Sünnetten bahsederken “kesme kestirme” gibi kelimelerden kaçının.

• Bu konu hakkında sakin olmaya çalışın. Aşırı kaygılı veya panik bir görüntü sergilemeyin. Bu şekilde çocuğunuz da sakin kalacaktır.

• Sünnet töreni konusunda olabildiğince çocuğunuzun fikrini alın. Rahatsız hissedeceği veya sıkılacağı bir tören olacaksa da bunu ona anlatın.

• Sünnet öncesinde çocuğunuza sizin de onun yanında olacağınıza dair güvence verin.

• İsterse törene arkadaşlarını da çağırması için onu destekleyin.

• Etrafınızdaki yetişkinleri de sizin uygun bulduğunuz ilkeler doğrultusunda uyarın.

• Sünnet sonrasında günlük hayatına olabildiğince erken dönmesine özen gösterin. Çocuğunuz hastaymış gibi davranmayın sadece güçlük yaşadığı durumlarda yardımcı olun.

• Çocuğunuz sünnet konusuyla ilgili kiminle ne konuşmak istiyorsa konuşsun ona karşı saygılı olun. Onun isteği dışında sünnet ile ilgili istemediği kişilere herhangi bir şey anlatmayın.