Hangi Yaşta Hangi Oyuncaklar Verilmeli? Çocuklarınıza yaşlarına ve gelişim dönemlerine uygun olan oyuncakları vermek onların sosyal ve psikolojik gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Psikolog Işın Akı çocuklarınızın yaş gruplarına göre ne tür oyuncaklarla oynamaları gerektiğini sizler için anlattı.


0-6 Ay:

Bu dönemde bebeğinize; görme-duyma duygularına seslenen yatak başına asılabilen ya da elde tutulabilen müzikli oyuncaklardan verin.

6-12 Ay:

Bebeklerin oturma ve emekleme becerilerinin arttığı bu aylarda oturarak oynayabileceği keşif-aktivite oyuncakları üst üste konulabilecek oyuncakları ve kuleleri tercih edin. Ayrıca; neden- sonuç ilişkisini kurmaya başlayabilecekleri sesli ve ışıklı oyuncakların bu dönemde verilmesi oyun bilincinin ve oyun zamanı kavramının oluşmaya başlamasına da yardımcı olur.

12-24 Ay:

Yürümeyi öğrenmesi sayesinde daha da bağımsızlaşan bebeğiniz aynı zamanda merakını tatmin edecek yeni oyun ve oyuncaklarla tanışmalıdır. Plastik oyuncaklarda temel seçim kriteri ses-ışık-müzik-hareket olmakla beraber 3 yaşa kadar en yaramaz dönemi olduğunu hatırlayarak tercihiniz dayanıklı oyuncaklardan yana olmalıdır. Bu dönemde ahşap malzemeden yapılan oyuncaklar iyi bir seçimdir. Ayrıca büyük parçalı yap-bozlar pastel boyalar kalemler de uygun olur.

2-3 Yaş:

Çocukların hareketlilik açısından enerjisini en çok olduğu “en yaramaz” dönemlerinden biridir. Çünkü; “Dünyanın kendi etrafında döndüğü bilinciyle” her şeyin her zaman onun istediği şekilde olmasını isterler. Bu dönemde neden-sonuç ilişkisini birkaç yönlü deneyebileceği keşif-şekil oyuncakları( sesli ışıklı ya da ahşap) her türlü tekerlekli araç (araba tren kamyon vb) mutfak oyuncakları alabilirsiniz. Evcilik ve marangozluk gibi oyunlar bu dönemde oldukça ilgisini çeker.