Alabalık İçin Yemleri ve Avlanma Teknikleri

ALABALIK


AVLANMA USULLERİ :

Yukarıda anlatılan bütün türler Yurdumuzda Amatör balıkçıların avlayabileceği türler olup Sirkülerde de belirtildiği gibi SALMO TRUTTA LABRAX ( Deniz Alası) avlanması tamamen yasaktır.

Yapay yemler

a) Fly (Sinek)
b) At - çek
c) Şeffaf şamandıralı sinek olta

a) Fly (Yapay sinek)

Bu ekol İngiltere Amerika ve diğer Ülkelerde yaygın olarak yapılan bir av türüdür. Bu yöntemi Öğreten okullar bulunmaktadır.. Ülkemizde de bu ekolle avlanan ustalar bulunmaktadır.

b) At ve Çek (Spinner)

Alabalık avcılığında Amatörler arasında en yaygın avlanma şekli at çek tabir edilen sistemdir. Bu sistemde kullanılan yemler Rapala döner kaşıklar (Mepps) yapay böcek sinek ve silikon türü yemlerdir.

c) ŞEFFAF ŞAMANDIRALI SİNEK OLTA

Şeffaf şamandıra (Tatlı su Kefali bölümünde anlatılmıştır) içi su doldurulabilen bir şamandıra türüdür burada amaç çok hafif olan sineğin ileriye atılmasını sağlamaktır. Sinekler tek tek bağlanabildiği gibi çapari şeklinde de bağlamak mümkündür.

GÖLLERDE AVCILIK :

Sıcak ve güneşli havalarda alabalıklar gölün derin ve gölgelik yerlerinde bulunurlar. Bu nedenle böyle durumlarda verim almak oldukça zordur.

Bu tip havalarda avcı çok sessiz bir şekilde ve kendini gizleyerek avlanmalıdır. Yemi derinden çekmelidir. Göllerde su kırıştığı (hafif dalga) zaman avcı ısrarla bu durumdan yararlanıp avını sürdürmelidir. Böyle durumlarda av iyi netice verir. Akşam üzeri ve sabah erken saatlerde yani serin havalarda balıklar her türlü yeme cevap verebilir mepps her türlü derinlikte çekilebilir. Alabalık türlerinin avlanmasında canlı yem kullanmak yasaktır.

AKARSULARDA AVCILIK :

Alabalıklar akarsularda suyun çağlayık yaptığı (Şelale altları) yerlerde küçük gölet (Büvet) suyun dirsek yaptığı yerlerde ve akıntılı bölgelerde kaya ve iri taşların siper olduğu yerlerde de bulunur. Derelerde suyun genişliğine ve balığın büyüklüğüne göre yemler değişiklik gösterir bu durumu avcı tecrübelerine göre değerlendirerek avlanır. Bulunduğunuz bölgede her noktayı iyice taramalı cevap almaz ise yer değiştirilmelidir. Avcı balık tuttuğu noktaları çok rahatsız etmemelidir.

ALABALIK AVINDA KULLANILAN MALZEME VE EKİPMANLAR

1- MUSTAD 6 - 7 - 8 No çapraz kırmızı veya siyah iğne

2- Misina 016 - 0.25 e kadar iyi kalite misinalar kullanılmalıdır.

3- Şeffaf şamandıralar ( hassas Kalem şamandıra)

4- Mepps Derelerde 1 - 2 - 3 göllerde 1 - 2 - 3 - 4 nolu kırmızı beyaz mavi beyaz siyah sarı kırmızı siyah benekli ve yeşil turuncu çift parçalı renkli tipleri kullanılır.

5- Fırdöndü - Klips ve kıstırma kurşunlar.

6- Misina kesmek için tırnak makası

7- İğneyi ağzından çıkarmak için kilitli makas veya oluklu tel aparat

8- Makara (Maksimum 0.25 alabilecek long -cast makara

9- Kamış (Hafif yemleri atabilecek esnek 2 parçalı)

10-Piyasada bulunan yapay sinekler

11- 5 - 6 cm geçmeyen yüzer ve batar tip rapala türü yemler

12- Silikon yemler (5-6 cm geçmeyen)

ÖNERİLER :

1- Alabalık için en uygun yem mepps Tercihen kırmızı beyaz 1-2 no)

2- Sessizlik görüntüyü su üzerine düşürmemek

3- Mümkün olduğunca ince misina kullanmak.

4- Yemi suya sessizce düşürmek.

5- Bölgedeki her noktayı taramak.

6- Balık yakalandığı zaman kamışı su içinde tutup misinayı sarmak.

7- Balık su üstünde avlanıyorsa rapala yüzer tip ile avlanmak

ALINTIDIR.