Sazan İçin Kullanılan Yemler ve Av teknikleri

AVCILIĞI:

Her ne kadar Sazan avcılığı basit gibi gözükse de skor yapacak balıkları avlamak oldukça maharet ister. Yem hazırlama sürecini de göz önünde bulunduracak olursak Sazan avcılığını evden başlayan bir süreç olarak düşünebiliriz.

Sazan avı için en uygun takım 3.20m teleskopik kamış ve 1:3 turlu bir makara ile 0.35mm ana misina orta veya kücük boy bir fırdöndü 0.30mm beden ve kullanılacak yeme göre 2-6 Nr. iğneden oluşur.

Yemin ağırlığına bağlı olarak uzak mesafelere atışı sağlayacak bir hareketli iskandil de zaman zaman kullanılabilir.(Şekil 1.)
Şekil 1.

Sazan avcılığında eğer yakın mesafelerde veya suda eriyebilir yemlerle avlanılacaksa iskandil kullanmaya gerek yoktur. Bu durumda ya yakın mesafeye olta indirilir ya da yemin ağırlığından faydalanılır (Şekil.2.). Suda eriyebilen yemler eğer özel bir taktik kullanılmazsa iskandil yardımı ile uzağa atış sırasında bozulabilir.


Şekil.2.

EKMEK:

Ekmek olduğu gibi kullanılabildiği gibi (Kabuk kısmı) bütün bir ekmek evde hafif şekerli suya ıslanıp iyice yumuşadıktan sonra bir tülbentten suyu sıkılıp hamur haline getirilerek de kullanılabilir.Genelde kolay elde edilebilen bir yem olması bakımından belirtilmiştir. Dezavantajı; küçük balıklar tarafından kolayca didiklenmesidir ancak yemleme için kullanılabilir.

Uzun süreli yemlemeler (1 hafta gibi) yapılabilecekse en uygun yemdir denebilir. Kanımca büyük balık yakalayabilme yüzdesi hiç bir zaman %10 oranını geçemez.


DANE:

Bakla bezelye mısır keten tohumu ve nohut gibi daneler iğne geçecek ancak yem dağılmayacak kıvama kadar kaynatılıp soğuk suda bekletildikten sonra kullanılır. Bu tür yem kullanımında en önemli unsur yoğun ve düzenli yemlemedir. Yaygın yemleme için kendi imalatınız bir sapandan yararlanabilirsiniz. Sapan vasıtası ile yemleri uzak mesafelere dolayısı ile oltanızın olduğu bölgeye kadar yayabilirsiniz.

Bu tür yemleri şamandıralı beden ile kullanmakta yarar vardır. Bunun geçerli iki yöntem söz konusudur.

I. Yüzdürme yöntemi:

Bu yöntemde şamandıra yüzdürücü bir unsur olarak kullanılır yani yem ve kıstırmaların ağırlıkları şamandırayı batırmaya yeterli değildir. Ancak yem balık tarafından kapıldığında şamandıra batar.

Bu yöntemde balığın yemleneceği derinlik tesbit edilip ona göre bir uzunluğu bırakmak gerekir. Beden uzunluğunun kamıştan uzun olması durumunda ve/veya fırlatma sırasında zorlukları önleme acısından her iki yöntemde de hareketli şamandıra kullanmakta fayda vardır.

II. Batırma yöntemi:

Söz konusu yöntemde öbürünün tam tersine şamandıra yem ve kıstırmaların ağırlığını taşıyamaz durumda ve suya tam olarak batmış haldedir. Son kıstırmadan sonra kısa bir beden parcası ile yem dibe yatmış durumdadır. Balığın yemi kapıp yem ve iskandili dipten kesmesi sonucu üzerindeki yük azalan şamandıra yüzer hale geçer ve balıkçı tarafından görülür. Bu yöntem için su derinliğinin tam olarak bilinmesi gerekir. Yem ve balık ilişkisinin tüm detaylarını fark edebilmek için kıstırma ağırlıklarının iyi ayarlanmış ve şamandıranın en üst noktasının derinlik iyi hesaplanarak yüzeyden ancak 1-2cm. kadar batık olması gerekmektedir. Bu da ancak hareketli şamandıra ile yapılabilir.


KURTÇUKLAR; SOLUCAN ve DİĞER BÖCEKLER:


Sazan balığının menüsünde her zaman (öz:İlkbaharda) bu tür yemlere yer vardır. Ancak bu tür yemlerin sunumundaki zorluk yani bir oltanın ucunda bir solucan veya çekirge ve etrafında koca bir göl olarak düşünecek olursak bu yeme istediğimiz gibi bir sazanın rastlama olasılığı çok düşüktür. Ancak küçük boy sazanların avlanmasında iyi bir yöntemdir.

LÜTFEN GEREĞİNDEN UFAK BOY BALIKLARI ÖLDÜRMEYELİM AMATÖR OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRELİM.


KISA AV BİLGİLERİ


TAKIM


2.40- 3.20m teleskopik uçtan yaylanabilir tip.

3-5m halkasız teleskopik kamış.

MAKARA

1:3 turlu orta boy makara

MİSİNA

El oltası: Olta 0.60-0.80mm tercihan şeffaf yeşil

Makara için: 0.30-0.45mm beyaz veya yeşil min.20kg testli.

İĞNE

Kahverengi dövme (forged) halkalı;

6-8 Nr. Dane yemler için 4 Nr.

YEM

Kurtçuklar solucan peynir işlenmiş et (sucuk sosis) doğal yemler (çift kabuklular böcekler) tohumlar daneler (bezelye bakla mısır) patates hamur ve yüksek roteinli hazırlama yemler

TEKNİKLER

Yemli avcılık şamandıralı beden.