Alabalık iç sularımızda sıcaklığı 15 dereceyi geçmeyen temiz bol oksijenli sularda yaşar. Sert akışlı dibi taşlık kayalık derelerden binlerce metre yükseklikteki krater göllerine kadar pek çok suda bulunur. 18 dereceye kadar sularda kısa süreli yaşayabilir.Şekil olarak deniz balıklarından lüferi andırır ensesi ve yanakları etlidir yüzgeçleri oldukça gelişmiştir. Güçlü kuyruk yüzgeci ile çok sert akıntılara karşı dahi yüzebilir. Rengi yaşadığı bölgeye göre değişir genelde sırtı yeşil kahve rengi - yeşil tonlarında yanlara doğru sarı yeşil sırtı ve yanları beneklerle süslüdür.

Alabalık Karadeniz in ve kuzey Marmara nın yüksek rakımlı kesimlerinde Trakya da ıstranca dağlarındaki derelerde Sapanca daki yüksek kesimlerde bulunan derelerde İzmit - Adapazarı dağlarında bulunan derelerde Gemlik ormanlarıyla Biga dağlarındaki temiz kalmış derelerde Manavgat çayında Sivas ın Gürün ilçesinde bazı derelerde Bingöl Erzincan ve Tunceli bölgesindeki hemen hemen bütün derelerde bulunmaktadır. En meşhur alabalık Bolu' nun Abant gölünde ve Yedi göllerde bulunan Abant alasıdır. Bu balık sadece Türkiye' ye özgü bir tür olup salmo trutta nın bir alt türü olan salmo trutta abanticus adıyla bilinir.

Alabalık bulunduğu sulardaki larvalar böcekler uçan haşereler balık yumurtaları solucanlar kabuklular ve küçük balıklarla beslenir. Güçlü bir etoburdur. Büyüklerinin nadir de olsa kurbaga su kuşları ve küçük memelilerle beslendiği bilinir. Ekim ayından itibaren Şubat' a kadar yumurta dökmeye başlar yumurta dökümü tam bir maceradır Alabalıklar yumurtalarını doğdukları yüksek rakımlı dibi çakıllı sığlıklarda dökerler bu süreçte önlerindeki çağlayanları ve setleri akıntıya karşı yüzerek sıçramalarla aşarlar.

Yumurta döküm yerine ulaşan Alabalıklardan dişi olanı çakıllı dibi kuyruğu ile kazarak yuva hazırlar dişinin döktüğü yumurtalar erkek tarafından döllenir ve dişi tarafından kapatılarak terk edilir. Üreme döneminde erkek balığın solungaç kapakları kızararak hazır olduğunu gösterir. Dişinin yaşına göre 600 ile 4000 arasında yumurta olabilir. Kuluçka süresi su sıcaklığına göre 40-50 gün sürer.Yumurtadan çıkan yavrular kısa bir süre bu sularda kaldıktan sonra akıntıyla aşağılara inerler. 2-3 yaşlarında cinsi olgunluğa erişirler ömürleri ortalama 7-14 yıl arasıdır.

Alabalık derelerde daha çok dik inen kıyılarda ağaç kökleri ve kayalar arasında saklanır yemini bekler. Gece gündüz yemlenir. Su dışında kalan kayaların etrafı ve akıntı altı bölgeleri yem bekleyen Alabalıkların bulunabileceği yerlerdendir. Kuvvetli yağmurlardan sonra Alabalıklar büyük bir açlıkla yemlenmeye başlarlar. Dibi çamurlu olan ve bulanık sularda boşyere Alabalık aramayın bulamazsınız. Alabalık yakalamak şanstan ibarettir olabildiğince uzak ulaşılması güç ve tenha yerleri seçin zaten bu özellikleriyle Alabalık peşinde bin bir çeşit serüven sizi bekler.Mücadelecilik sabır kampçılık sportmenlik isteyen bir uğraştır.

Alabalık avcılığı yapay yemlerle ve doğal yemlerle yapılabilmektedir. Yapay yöntemlerden en verimlisi atıp-çekme tekniğidir döner kanca (mepps) kullanılır iç sularımızda ne yazık ki Alabalık büyüme imkanı bulamadığından 22-25 cm lik bir Alabalık için 0 numara mepps yeterlidir av hedefi büyüdükçe kaşığın numarası da artar eğer gölde avlanacaksanız 1 hatta 2 numarada kullanabilirsiniz derelerde suyun ayna yaptığı yerlerde akıntı altlarında gölet yapan yerlerde av ihtimali yüksektir burada önemli olan balığın olma ihtimali olan yerden biraz ileri atıp-çekmektir direk hedefe atarsanır balık kaçar ve o gün kü maceranız sona ermiştir çantanızı sepetinizi toplayıp eve dönebilirsiniz . Ses çıkartmamak ve suya gölge düşürmemek diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Eğer gölde avlanıyorsanız kaşığınızın dipten gelmesini sağlayın gölde mutlaka dibe yakın yerlerde bulunur

Alabalık. Mepps in black furry ve thunder bug modelleri ustaların deneyip iyi sonuç aldıkları kaşıklar yine mepps in gümüş plaka üzerine kırmızı benekli aglia modelide verimli olabilir en önemli husus av yapılacak bölgede bulunan haşere ve böceklerin renklerine dikkat etmektir bu yüzden bir kaç renk ve modelde kaşık bulundurulmasında fayda var böylece kendi denemelerinizle verim alıp tecrübe edinebilirsiniz.

Alabalığın olduğu yerler ağaçlık olacağından 165 veya 180 cm 5-25 gr. atarlı bir kamış gerekir normal turlu bir makina ve 025 misina yeterlidir. Özellikle Karadeniz bölgesinde dere kenarlarındaki kayaların üzerinde bulunan bir böcek türüde doğal yem olarak kullanılmaktadır.


alıntıdır