Tavşan Avında Kaç Numara Şok Kullanılır?


Tavşan avı yurdumuzda yaygınolarak yapılmaktadır. Tavşanlar hızlı koşması ile bilinirler uzun ot veçalılıklarda barınırlar. Avın zorluğu arazi durumuna göre değişkenlikgösterir sık çalılıklı arazide çoğu zaman atış inkanı bile bulunamaz.


Hızlı koşmaları en büyük silahlarıdır. Arka ayaklarının uzun olmasından dolayı özellikle yokuşta çok daha hızlı koşarlar.

Sabır gerektiren biravdır uzun yürüyüşler gerektirebilir. Bu yüzden tavşan avındaki en önemli eşya iyi bir bottur.

İyi bir köpek ile verimli bir avyapılabilir. Köpeğin olmayışı kesinlikle dezavantajdır. Çünkü avın nezaman ve nereden kalkacağı belli olmaz dalgın bir anınızda ansızınyanınızdan fırlayabilir.

Eğer arazi de sık çalılıklardan oluşuyorsa avınızı bir an görür ve gözden kaybedersiniz.

TÜFEK SEÇİMİ:

12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 68 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimiavcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şokluise 3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:


Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.

Saçma gramı yarıotomatiktüfeklerde normal havada 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr. Süperpoze veçiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 32 gr olaraktercih edilebilir.

Tavşan avı için kişisel tercihimnormal havada 28 gr 6 numara soğuk havalarda ise 32 gr 6 numaradır.Tüfek seçimim ise Süperpozedir.

Alıntı