Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Atatürk'ün Bilim İle İlgili Sözleri  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 1
  Bilim gerçeği bilmektir.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 2
  Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 3
  Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 4
  Bütün ilerlemeler insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 5
  Gözlerimizi kapayıp yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmişuygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 6
  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 7
  Fikirler anlamsız mantıksız boş sözlerle dolu olursa o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak faydasız zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 8
  Bizim akıl mantık zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 9
  İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize irfanınıza güveniyorsanız bana söyleyiniz sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz ben takip edeyim.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 10
  Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki onu sarsmak için bütün başka mantıkların başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 11
  Evet; ulusumuzun siyasal toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 12
  İnsanların hayatına faaliyetine egemen olan kuvvet yaratma icat yeteneğidir. 1930

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 13
  Ülkemizin en bayındır en latif en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 14
  Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 15
  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 16
  Öğretmenlerimiz ozanlarımız edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye’nin varlığını tanımak istemeyenlere onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 17
  Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 18
  Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler hayatı akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 19
  Dünyada her şey için yaşam için başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık bilgisizlik doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin iki bin binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 20
  İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 21
  Ben manevî miras olarak hiç bir ayet hiçbir dogma hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki gayelere tamamen eremediğimizi fakat asla taviz vermediğimizi akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 22
  Fikirler zorla ve şiddetle top ve tüfekle asla öldürülemez!

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 23
  Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı akıllı insanlara vermiştir. (1923)

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 24
  Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

  Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 25
  Bu millet ve memleket ilme irfana çok muhtaç; tahsil yapmış diploma almış gelmiş olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa sanat nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.


  Alıntıdır.
  Çürük elmanın kurdu olur
  zıl elmanın bozkurdu olur
  cCc
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  """Atatürkün bilimle ilgili sözleri Atatürkün bilim ile ilgili sözleri Atatürk’ün bilimle ilgili sözleri Atatürkün bilime verdiği önem Atatürkün bilim hakkındaki sözleri atatürkün bilim hakkında sözleri Attürk’ün bilim ile ilgili sözleri Atatürkün bilime verdiği önemi anlatan sözleri atatürkün bilim ile ilgili sözlerinin anlamları açıklamaları atatürkün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri atatürkün bilim ve fen ile ilgili sözleri atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri atatürkün akıl ve bilim ile ilgili sözleri atatürkün bilim ile ilgili özlü sözleri atatürkün bilim ve teknik ile ilgili sözleri atatürkün bilim adamı ile ilgili sözleri atatürkün bilim ile ilgili kısa sözleri atatürkün bilim ve eğitim ile ilgili sözleri atatürkün bilim sanat ile ilgili sözleri atatürkün bilimle ilgili özlü sözleri atatürkün bilimle ilgili kısa sözleri atatürkün akıl ve bilimle ilgili sözleri atatürkün bilimle ilgili güzel sözleri atatürkün bilimle ile ilgili sözleri atatürkün eğitim ve bilimle ilgili sözleri atatürkün sanat ve bilimle ilgili sözleri…"""


  aga noluyor ?

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Atatürk'ün sözleri bizlerin kişisel gelişimimiz için vazgeçilmezdir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her biri de çok güzel sözler.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kulağa küpe sözler. Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Atatürk'ün Milliyetçilik İle İlgili Sözleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 18.Nisan.2016, 18:47
 2. Atatürk'ün Spor İle İlgili Sözleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2014, 01:33
 3. Atatürk'ün Türklük İle İlgili Sözleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Aralık.2014, 15:39
 4. Atatürk'ün Din ve Laiklik İle İlgili Sözleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Aralık.2014, 22:25
 5. Atatürk'ün Kadınlar İle İlgili Sözleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2014, 19:48

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş