Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Atatürk'ün Yatı "Savarona"


  Atatürk'ün Yatı "Savarona"

  Savarona bugüne kadar inşa edilen kraliyete ait olmayan en büyük yattır. Toplam uzunluğu 136 metre direği 16 metre iskeleti 6.1 metre ve en yüksek hızı 18 deniz mili gezinti hızı ise 16 deniz milidir. Ana süitin yanı sıra 17 lüks süitin alanı ortalama 50 metre karedir.

  Savarona Brooklyn Köprüsü’nü inşa eden mühendis John Roebling’in kızı Emily Roebling Cadwallader tarafından hizmete sokuldu. Bayan Cadwallader Savarona’yı 1931’de Hamburg’da Blohm ve Voss tersanelerinde 4 milyon dolara mal etti.

  Savarona Atlantik Akdeniz ve Kuzey Afrika sularını geçti fakat Cadwallader onu yüksek dışalım vergisinden dolayı Amerika Birleşik Devletleri’ne sokamadı. Yatı satmaya karar verdi ve 1938 yılında Savarona Türk Hükümeti tarafından satın alındı.

  Bu satış sırasındaki olaylar zinciri şaşırtıcıdır. 1938 yılında Kral VII. Edward İstanbul’u ziyaret etti ve o zamanki devlet yatı Ertuğrul’da Mustafa Kemal Atatürk’ün konuğu oldu. Bacadan dökülen kurum Majestelerinin beyaz pazenlerini öylesine kirletti ki Atatürk Ertuğrul’u hurdaya gönderdi ve yeni bir cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması için emir verdi. Türk bayrağı Mart 1938’de Southampton’da Savarona’ya çekildi.

  Yat iki ay sonra bazı döşemeleri yenilendikten sonra Atatürk’ün ölümcül hasta olduğu sırada İstanbul’a geldi. Atatürk’ün Savarona’da geçirdiği altı hafta boyunca kabine toplantıları düzenlendi Romanya Kralı Carol da dahil olmak üzere önemli konuklar devlet başkanları ağırlandı. Atatürk 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe sarayında öldü.

  Savarona II. Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri’nin onu eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989 yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı ve Savarona’yı önceki görkeminden daha iyi bir hale kavuşturmak için çok çaba isteyen yeniden döşeme işine başladı. İçi Donald Starkey tarafından tasarlanan yatı yenilemek için 425 işçi yaklaşık üç yıl çalıştı. Savarona bugün yolcusu olma ayrıcalığı kazananlara zarafeti ve lüksü yaşatarak bir kez daha dünya sularında seyretmektedir.

  Atatürk Savarona Yatında...  ALINTIDIR.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  ATATÜRK’ÜN YATI SAVARONA

  Denizcilik tarihimizde adı efsaneleşmiş iki gemimiz vardır. Biri her zaman "şanlı" sıfatıyla andığımız savaş gemimiz Yavuz öteki de tek gerçek transatlantiğimiz Gülcemal’dir. Bu ikisine bir üçüncüsünü eklemek gerekirse bu Atatürk’ün Savarona’sı olmalıdır. Hani Ata’nın ilk gördüğü gün "Ne olurdu bu gemi birkaç yıl önce elimize geçmiş olsaydı!" diyerek hayıflandığı dünyanın en güzel yatı Savarona!

  Savarona 1938

  Atatürk’ün hastalığı ilerlediği zaman deniz havasının iyi geleceği düşüncesiyle bir yat satın alınmasına karar verildiğinde bu güzeller güzeli tekne tüm dünyada kendi sınıfındaki yatların en büyüğü en güzeliydi. Bembeyaz bordası yumurta sarısı rengindeki iki bacası burnunda ileriye doğru uzanmış cıvadrasıyla gerçekten çok zarif bir yattı Savarona...
  Savarona Yatı'nın 1932 ve 1992 tarihli isim plaketleri.
  Bu yatın inşasına 1930’ların başlarında Almanya’da Hamburg’daki dünyaca ünlü Blohm und Voss tezgâhlarında başlanmıştı. Burası aynı zamanda yıllar önce Yavuz’un da inşa edildiği dünyanın en önemli tersanelerinden biriydi. Yatın sahibi Cadwalader adında çok büyük bir servetin sahibi Amerikalı bir kadındı. 29 Temmuz 1930 günü omurgası kızağa konan gemi ertesi yılın 28 Şubatı’nda tamamlanmış Temmuz ayında da burnunda şampanya patlatılarak gösterişli bir törenle denize indirilmişti. Gemi o zamanın parasıyla tam 10.400.000 Dolara malolmuştu.
  Savarona yatının ilk sahibi Bayan Cadwalader fotoğrafı ve onun üstünde çerçeve içinde yatın denize indirilmesi sırasında patlatılan şampanya şişesi kırığı.

  Ne var ki Bayan Cadwalader’in özenerek yaptırdığı yatını o yıllarda Amerika’da sürmekte olan büyük ekonomik krize karşın kendi ülkesindeki tersanelerin birinde değil de Almanya’da inşa ettirmiş olması Amerikalılar’ı çok kızdırmıştı. Bu nedenle de hükûmet yatın sahibinden neredeyse maliyetinin bütününe yakın bir gümrük vergisi talep etti. Aksi halde gemi Amerika karasularına sokulmayacaktı.

  Bayan Cadwalader’in bu karara şiddetle karşı çıkması üzerine de bu güzel yatın ABD sularına girmesi kesinlikle yasaklandı. Böyle olunca da Savarona denize indiği 1931’den 1937’ye kadar geçen zaman içinde yaptığı iki dünya turu boyunca hep Panama bandırası altında dolaşmak zorunda kaldı.

  Sonunda çaresiz kalan Bn. Cadwalader bu dünya güzeli yatını satışa çıkarmak zorunda kaldı. Önce Hamburg’daki sonra da Southampton’daki girişimleri sonuç vermedi. Almanlar bu zarif gemiyi yabancılara kaptırmadan ucuza ele geçirmek niyetindeydiler. Bu nedenle üzerine haciz koydular.  Savarona yol alırken.

  O günlerde yatı satın almak üzere Türk hükûmeti girişimde bulunmuştu. Atatürk’e karşı büyük hayranlık besleyen dönemin Amerika Başkanı F. Roosevelt’in gönlü Savarona’yı Almanlar’ın ele geçirmelerine hiç razı değildi; yatın Türk hükûmeti tarafından alınmasından yanaydı. Bu nedenle o günlerde New York limanına giren bir Alman transatlantiğine -Savarona’nın karşılığı olarak- haciz konulabileceği bildirildi. Sonunda Almanya hem de bizzat Hitler’in özel talimatı üzerine yatın üstündeki haciz kararını kaldırmak zorunda kaldı. Böylece engeller ortadan kalkınca Türk hükûmeti yatı kolayca satın aldı.

  İyi güzel de Savarona ne demekti? "Sava" bir inanışa göre Atlantik’te yaşadığına inanılan efsanevî bir kuşa verilen addı. Bu masal kuşu biraz martıya benzetilirdi biraz da koca gagalı bir pelikana... Bu arada bu kuşun Hindistan taraflarında yaşayan bir tür siyah kuğu olduğuna inananlar da yok değildi. Sizin anlayacağınız bizdeki Hüma ya da Anka kuşu gibi efsanevî bir kuştu Sava... "Rona" ise Bayan Cadwalader’in evlenmeden önceki kızlık soyadıydı. Bu iki sözcüğü birleştirince ortaya hiçbir dilde yer almayan yepyeni bir sözcük ortaya çıkıyordu: Savarona... Bayan Cadwalader’in gemisini bize sattığı zaman ısrarla adının değiştirilmemesini rica ettiği söylenir. Hatta bunu açıkça şart koştuğu da...

  Gemi döneminin en ileri tekniğiyle inşa edilmişti. Çelik perçin olan teknesi 4.701 net 1.540 dw tonluktu. Boyu 124.3 metre genişliği 16.08 metre idi. Çektiği su 619 derinliği 975 metre idi. Beş güverteliydi ve içerden 11 perdeyle ayrılmıştı. Buhar makinesiyle hareket ediyordu.

  Safrası cıvalı olduğundan tasarımı 90 derece yana yatmadıkça asla batmayacak biçimde yapılmıştı. Yemek salonundan kütüphanesine dinlenme salonlarından özel süitlerine kadar bir gemiden çok bir ev havası verilmeye çalışılmıştı. Geminin en ilgi çekici yerlerinden biri büyük salonundaki gerçek bir sanat yapıtı olan görkemli şöminesiydi. Bayan Cadwalader bu sömineyi Portekiz’e yaptığı bir gezide tarihî bir şatoda görmüş çok beğenmişti. Hemen satın almak istemişse de razı olmamışlardı. O zaman ani bir kararla önce şatoyu satın almış sonra da şömineyi söktürerek o sıralarda inşa edilmekte olan Savarona’ya taşıtıp monte ettirmişti!  Savarona Yatı'nda ilk gün İstanbul. (1 Haziran 1938)

  Savarona benzerlerinden çok daha güzel ve de konforlu bir yattı. Özellikle de yatın sahibi için özel olarak yapılan daire ile konuklara tahsis edilen kıç taraftaki süitlerin benzerleri ancak saraylarda bulunabilirdi. Özel kamaraların her birinin banyosu değişik renklerdeydi. Bu kamaralardaki yatak takımlarının banyo ile aynı renkte olmasına özen gösterilmişti. Zengin bir kütüphanesinden başka modern bir müzik seti ile klasik parçalardan oluşan 78’lik çok zengin bir plak koleksiyonu başka hiçbir yatta yoktu. Elbette ki mobilyalar da duvarları süsleyen tablolar da titizlikle seçilmişti. Yemek salonundaki yuvarlak masa yirmi davetlinin rahatça yemek yiyebileceği büyüklükteydi. Bardak takımları özel olarak ısmarlanmış çok değerli Bohemya kristalinden yaptırılmıştı. Yemek takımlarını oluşturan açık yeşil desenlerle süslü tabaklara tıpkı bardaklarda olduğu gibi tek tek yatın özel arması işlenmişti.

  Ama yatın en ilgi çekici köşesi Bayan Cadwalader’in kendisi için yaptırttığı özel dairesiydi. Banyosunun çok değerli bir siyah mermerle kaplı olması besbelli ki sarışın bir hanım olan yat sahibi tarafından kendi sarışınlığını vurgulamak amacıyla özellikle seçilmişti.

  Bayan Cadwalader yattaki yaşamını kolaylaştırmak amacıyla neler neler düşünmemişti ki! Kamarasının altındaki özel koridor da bu ilgi çekici buluşlardan biriydi. Yerdeki halı kenara çekildiği zaman ortaya çıkan esrarengiz bir kapak gizli bir merdivene açılıyordu. Bu gizli yolun herkesin görmesini istemediği kimi konuklarını sessizce geçirerek dairesine alabilmek amacıyla tasarlandığı apaçık ortadaydı. O sıralarda Amerika’da içki yasağı yürürlükte olduğundan uygun yerlere titizlikle gizlenmiş içki bölmeleri yapılmıştı. Geminin denize indirilirken patlatılan şampanya şişesinin bir parçası "patroniçe"nin özel dairesinin duvarında çerçeve içinde korunmaktaydı.  Savarona Yatı İstanbul. (14 Haziran 1938)

  Geminin iki mutfağından biri Bayan Cadwalader’in şahsına ve konuklarına hizmet verebilecek biçimde düzenlenmişti. Kilerindeki yiyeceklerle bu büyük mutfakta her an 300 kişilik bir ziyafet için yemek hazırlanabilirdi.

  Soğuk hava deposunda 10 ton et ile 2 ton balık aylarca bozulmadan taze tutulabiliyordu. Öte yanda yatın süvarisine ayrılan bölümün de konfor ve lüks bakımından Bayan Cadwalader’in özel dairesinden aşağı kalır yeri yoktu.

  1 Mart 1938 günü Türk Hükûmeti tarafından satın alınan Savarona’ya 24 Mart günü Southampton limanında törenle Türk bayrağı çekildi. Gemiyi teslim alan Sait Kaptan (Özege) daha önceden Ege yolcu gemimizin süvariliğini yapmış tecrübeli bir deniz kurduydu.

  Southampton’dan ayrılan yatın 12 Nisan’daki ilk durağı Hamburg oldu. İnşa edildiği tersanede esaslı bir bakımı yapılan gemi Cebelitarık’tan geçerek Akdeniz’e girdi. 1 Haziran 1938 günü sabahı da gelip Florya önlerinde demirledi. Son bir kez daha temizlenip elden geçirilen geminin Dolmabahçe önlerine yanaşması öğleden sonrayı buldu. Gemiyi gören herkes daha ilk anda ona hayran kalmıştı.  Savarona Yatı'nda ilk gün İstanbul. (1 Haziran 1938)

  Geminin suyun içinde kalan bölümü kırmızıya boyanmıştı bembeyaz bordayı da bu kırmızı renkten incecik bir siyah çizgi ayırıyordu. Atatürk beraberindeki Başvekil Celâl Bayar Cumhurbaşkanlığı Başkâtibi Hasan Rıza Soyak Başyaver Celâl Tolgay mebuslardan Kılıç Ali yakınlarından Cevat Abbas Salih Bozok İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ ile Acar motoruna binerek yatı gezmeye gitti. O kadar beğendi ki o geceden itibaren günlerini bu yatta geçirmeye başladı. İş Bankası Umum Müdürü Muammer Eriş’in İngiltere’den getirdiği beyaz spor kazağı sırtından çıkartmıyordu. Ayrıca kendine beyaz pantalon ve lâcivert ceketten oluşan spor bir yat kıyafeti yaptırmıştı. Hayli çökmüş olmasına karşın her zamanki gibi çok şık ve çok yakışıklıydı. Ne var ki ilaçlarını aksatmasa bile doktorlarının verdikleri pehrize pek de uymadığı görülüyordu. Atatürk giderek ağırlaşan hastalığına karşın Savarona’da mutlu olmaya çalışıyordu. Sık sık üst güvertede yemek yiyor yakınlarıyla burada toplanıp sohbetlerini sürdürüyordu. 19 Haziran günü özel yatıyla Karadeniz üzerinden gelip İstanbul Boğazı’ndan transit geçmekte olan Romanya Kralı II. Carol ile hanım arkadaşını Savarona’ya davet ederek ağırladı. 24 Haziran günü Erdek’e kadar uzanan bir deniz yolculuğu yaptı. 9 Temmuz günü vekilleri yata çağırarak onlarla üç buçuk saat kadar süren önemli bir hükûmet toplantısında bulundu; özellikle de kesin bir çare bulmaya çalıştığı Hatay sorunu üzerinde durdu. Ama hayli yorulmuştu. Her geçen gün hastalığının biraz daha arttığı görülüyordu.  Savarona Yatı'nda İstanbul.(14 Haziran 1938)

  O yaz hayli sıcak geçiyordu. Savarona’da zaman zaman 30 dereceyi bulan sıcak yüzünden Atatürk’ün bunaldığı oluyordu. Kamarasını biraz olsun soğutmak amacıyla kaldığı dairenin yanlarına büyük kaplar içinde buzlar yerleştirerek boğucu sıcağı biraz olsun hafifletmek istediler. Pencerelerden biraz daha fazla rüzgâr girsin diye Savarona’yı Büyükdere koyuna götürüp demirlediler.

  Ama Atatürk’ün sıkıntıları bir türlü geçmiyordu. Bu arada geminin dinamosunun neden olduğu titreşimlerde sinirlerini çok bozuyordu. Çaresiz kalıp dinamoları susturdular gerekli olan elektriği üzerine yanaşan bir denizaltıdan kabloyla almak zorunda kaldılar.

  23 Temmuz günü doktorları ve yakınları daha rahat edeceğini umdukları için Atatürk’e Dolmabahçe Sarayı’na geçmesini önerdiler. Ama o yattığı yerde taşınmayı kesinlikle reddetti. Böyle olunca onu bir koltuğa oturtup taşımak zorunda kaldılar. Geceleyin saat 1:00’de geminin ışıkları söndürüldü yalnız iskele aydınlık bırakıldı. Koltukla birlikte Acar’a nakledilen Atatürk oradan Dolmabahçe Sarayı’nın rıhtımına çıkartıldı. Böylece Atatürk'ün Savarona günleri sona ermiş oluyordu. Hepsi hepsi 54 gün sürmüştü Savarona’da geçen ikameti...  Savarona açık denizde.

  Atatürk’ün ölümünden sonra Savarona’yı Münakalat Vekâleti’nin emriyle Hazine adına İstanbul Limanı Gemi Sicil Defteri’nin 2.051 numarası ile kaydettiler. İkinci Dünya Savaşı yıllarında yat Kanlıca’daki Bahai Körfezi’nde bağlı tutuldu. Bir süre Cumhurbaşkanlığı yatı olarak kullanıldıysa da 2 Temmuz 1951 günü Deniz Kuvvetleri Kumandanlığı’nın emrine verildi. Artık Deniz Harp Okulu öğrencilerine eğitim gemisi olmuştu Savarona... 1976 yılına kadar her deniz subayı ilk açık deniz seferi tecrübesini Savarona ile yaptı ilk uzun yol deneyimini Savarona ile edindi.

  Savarona Yatı İstanbul Boğazında.

  Ne var ki 3 Ekim 1979 günü yatta bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında geminin önemli bir bölümü büyük hasar gördü. 24 saat kadar süren yangında Ata’nın yatındaki pek çok eşya alevlerin tahribatından kurtarılamadı. Ata’dan yadigâr kalan bu güzelim yatı ağır bakım masrafları yüzünden müze yapamadılar. Halen turizm amaçlı kullanılmakta olan yat kışlarını İstanbul’da yazlarını ise yatçılığın popüler merkezlerinden Cote d’Azur’de geçiriyor. Atatürk’e ait olan bölüm ise müze olarak aslına uygun olarak aynen korunuyor. Şimdi gemi Türk Lloyd’u Gemi Sicil kitabında Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gemi Kurtarma Deniz ve Turizm Anonim Şirketi’nin malı olarak gözüküyor.

  Kaynak: Atatürk'ün Yatı Savarona Eser Tutel Bütün Dünya Dergisi Kasım 2000. Sayfa: 95


  Savarona Yatı

  Ek bilgi:1989 yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı ve Savarona’yı önceki görkeminden daha iyi bir hale kavuşturmak için çok çaba isteyen yeniden döşeme işine başladı. İçi Donald Starkey tarafından tasarlanan yatı yenilemek için 425 işçi yaklaşık üç yıl çalıştı. Savarona bugün yolcusu olma ayrıcalığı kazananlara zarafeti ve lüksü yaşatarak bir kez daha dünya sularında seyretmektedir.


  Savarona Yatı'nın Fotoğrafları

  Savarona yapım aşamasında


  Savarona'nın denize indirilişi


  Savarona limanda


  Savarona Yatı'nın Son Halinden Dış ve İç Mekan Görüntüleri


  Savarona'nın Güvertesi


  Savarona'nın büyük salonu


  Savarona'nın büyük salonu


  Savarona'nın orta salonu


  Savarona'nın pianolu lobisi


  İç dekarasyonda kullanılan antika eşyalar


  Savarona'nın merdiven ve şöminesi


  Sinema salonu


  Savarona'nın okuma odası


  Atatürk Suiti


  Savarona Suiti


  Dükkan


  Jakuzi


  Sauna  Fitness Center


  Hamam  Kahve salonu


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Savarona'nın seyir defteri

  Atatürk’ün yatı Savarona neredeyse Cumhuriyet’le yaşıt. Almanya’da Osmanlı’yı Birinci Dünya Savaşı’na sokan Yavuz zırhlısı ile aynı tersanede üretilmiş. Yavuz jilet oldu fuhuşla kirlenen Savarona’nın ise geç de olsa müze yapılması gündemde...


  Geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında Almanya'nın Hamburg kentinde mühendislik harikası iki haşmetli gemi 20 yıl arayla suya indirildi. Aynı tersanede üretilmiş muhtemelen aynı tezgâhlarda yontulmuşlardı.  Yaratılış amaçları birbirlerinden çok farklıydı ama gene de kader onların hikâyesini neredeyse akıl almaz tesadüflerle birleştirdi. Her ikisi de aynı ülkenin Türkiye'nin malı oldu. Gemilerden yaşlı olanı 1911 doğumlu Goeben bundan yaklaşık 40 yıl önce Türkiye'de parçalandı.

  Parçaları şimdi muhtemelen sinekkaydı tıraş yapan erkekler ve hatta belki de kendilerini jiletleyen arabeskçiler tarafından kullanılıyor. Bir lüks yat olan ikinci gemi -Savarona- ise 79. yaşını doldurduğu 2010 yılında Türkiye karasuları içinde 'yüzer umumhane' olarak kullanıldığı için jandarma tarafından basıldı.

  Her ikisi de yaratıcılarının hayal bile edemeyeceği şeyler yaşadı ve sonunda alaturka bir kara mizah öyküsünün ibretlik karakterleri oldu. Yukarıda sekiz cümlelik sinopsisini okuduğunuz hikâyenin karakterlerini tanıyorsunuz.

  Goeben 29 Ekim 1914'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan tam dokuz yıl önce Sivastopol'u bombalayarak Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'na girmesine neden olan 'Yavuz' zırhlısının orijinal adı.


  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının son demlerinde kısa bir süre kullandığı Savarona yatının başına gelen 'manevi felaket' ise hayatın akışı içinde olağan rol almasına izin verilmiş her eşyanın ve herkesin yaşayabileceği türden bir felaket.  Bir şeyi korumak istiyorsan onu müzeye koyacaksın yani hayattan uzak tutacaksın. SABAH yazarı Engin Ardıç'ın deyişiyle 'Savarona fetişizmi'ne rağmen Türkiye kurtarıcısının son gemisini bir türlü müze yapamadı. Savarona hayattan uzak tutulamadı ve eşyanın tabiatı gereği kirlendi.

  BEYAZ PAZENLER KİRLENİNCE...

  Savarona denize indikten sonra bir süre Atlantik'te Akdeniz'de ve Kuzey Afrika sularında dolaşır. Yatın sahibesi Emily Roebling Cadwallader çok sevdiği Savarona'yı gümrük vergilerinin yüksekliğinden ötürü ABD'ye götüremez. Yatın satılması fikri de bu vergi meselesi yüzünden ortaya çıkar. Atatürk o sıralar cumhurbaşkanlığı yatı olarak Ertuğrul adlı yatı kullanmaktadır.


  İran Şahı Rıza Pehlevi İngiliz Kralı VIII. Edward ve Ürdün Kralı Abdullah bu yatta ağırlanmıştır. 1938 yılında Kral VIII. Edward'ın beyaz pazenleri bacadan dökülen kurumlar yüzünden kirlenince Atatürk Ertuğrul'u hurdaya göndertir ve yeni bir yat bulunması emrini verir.


  Celal Bayar Savarona adlı bir yatın satışa sunulduğunu öğrenince Cadwallader ile görüşmelere başlanır. Cadwallader Atatürk'ü takdir eden biri olduğu için yatı uygun bir fiyata (fiyat nedense açıklanmıyor) Türk hükümetine satar.


  Ancak Hitler Almanyası yatın satılmaması için Savarona'ya haciz koyar. Dönemin ABD Başkanı Roosevelt ise Almanya'yı yat üzerindeki haczin kaldırılması konusunda ikna eder. Atatürk 1938 yılının haziran ayının ilk günü Florya önlerinde demirleyen Savarona'ya çıkar. Önceden planlarını gördüğü yatı çok beğenir. Ancak çok hastadır. Yatta fazla zaman geçiremeyeceğini hissettiğinden "Bir çocuk oyuncağını bekler gibi bu yatı beklemiştim. Mezarım mı olacak bu tekne benim" der.


  Atatürk'ün Savarona'daki günleri genelde yatakta geçer. Altı hafta boyunca Romanya Kralı Carol başta olmak üzere önemli yabancı konuklar ve devlet büyükleri ağırlanır.


  Savarona Atatürk'ün ölümünden sonra bir süre cumhurbaşkanlığı yatı olarak korunur. Ancak sonra Kanlıca Koyu'nda kaderine terk edilir. Bunun üzerine donanma devreye girer ve yatı alır. Barış ve diplomasi görüşmelerine evsahipliği yapan Savarona doğasına pek uymayacak zorlama bir kararla savaş eğitim gemisine dönüştürülmeye çalışılır.

  İmalatçılarının ilk sahibinin ve belki de Atatürk'ün onaylamayacağı bir kararla yatın baş ve kıç kısmına iki adet top yerleştirilir.

  Yıllar sonra savaş gemisi Goeben'i jilet yapacak olan Türk aklı bir lüks yatı göstermelik de olsa savaş eğitim gemisine dönüştürmekte beis görmemiştir. Ancak Savarona'nın başına bu tuhaf cerrahi müdahaleden daha kötü şeyler de gelecektir. Yat 3 Ekim 1979 sabahı Heybeliada açıklarında çıkan bir yangın sonucu feci hasar görür.


  Yangında Atatürk'ün kullanmış olduğu özel eşyalar da yanar. Gemi Gölcük Tersanesi'nde onarılır ve ısrarla gene eğitim gemisi olarak kullanılır. Bir dönem geminin komutanlığını yapan emekli Koramiral Atilla Kıyat 12 Eylül darbesini ülkücü bir general yaparsa Savarona ile İtalya'ya iltica etmeyi bile planlar.


  SADIKOĞLU KAHRAMANDI ŞİMDİ SUÇLANIYOR

  Sonra donanma da Savarona'dan bıkar. Gemi hurdaya çıkarılacakken 1989 yılında Savarona'nın imdadına armatör Kahraman Sadıkoğlu yetişir. Gemi 'yap-işlet-devret' modeliyle 49 yıllığına Sadıkoğlu'na kiralanır ve 25 milyon dolara restore edilir. Restorasyon üç yıl sürer 425 işçi iddialara göre gemide sürüyle fare bulup atar ve gemi bugünkü görünümüne kavuşur. Vatanın kurtarıcısının yatının kurtarıcısı 'kahramanı' Sadıkoğlu olmuştur.

  İlk sahibinin mirasyedi bir lüks düşkünü olduğu ve yapılış tarzı hesaba katılırsa Savarona'nın ultra lüks fantezilere ev sahipliği yaparak yaratılış amacına hizmet ettiği bile ileri sürülebilir. Savarona'nın yapıldığı günkü sınıfsal konumunu muhafaza ettiği doğrudur. Ancak geminin o sınıfsal konumun gerektirdiği burjuva ahlâkının geçerli olduğu bir limanda demirlemediği de görülmelidir.


  Bir sefahat gemisi eğer yeniden yaşama dâhil edilmek isteniyorsa Çinlilerin devasa uçak gemisi Varyag gibi yüzer kumarhane yapılmak istenebilir. Hatta entelektüel merakları da olan 'ayinsever' bir zengin böylesi bir gemiyi masonik kapalı devre bir çılgın partiye evsahipliği yapması için hazırlayabilir.  Ya da Freud'un uçma ile cinsellik arasında kurduğu ilintiyle paralel olarak böyle partiler için özel uçaklarını kullananlar dahi olabilir. Bütün bunlar; hayatın karmaşık adaletsiz ve kötü doğasının kafa karıştırıcı karşıtlıklar içeren cilveleridir.


  Ancak Kadıköy-Tuzla hattında bir otobüsü fuhuş için kullanmak suretiyle 'mobil genelevciliği' başlatan Türk aklının Savarona'yı da fuhuş yuvasına çevirmesi Fatmagül'ün suçu ne? dizisinden mülhem "Savarona'nın suçu ne?" sorusunun dillere dolanmasına neden olacak kadar kamuoyu vicdanını rahatsız eden bir durum yarattı.  Olay yalnızca geleneksel ahlâkın değil burjuva ahlâkının kendi karasularının sınırlarını zorladığı için zenginler açısından da esef verici. Savarona skandalı bu yönüyle İsrail'in Mavi Marmara'ya müdahalesini andırıyor.


  Eğer bir iradesi olsaydı Yavuz zırhlısının arabeskçilere jilet olmayı Savarona'nın karşılaştığı sonla karşılaşmaya yeğlediği ileri sürülebilir. Bu bakımdan yaratılış amaçları çok farklı olsa da kaderleri zaman zaman kesişen iki gemiden Yavuz'un daha şanslı olduğunu söylemek mümkün.  Siz hangisini tercih ederdiniz: Geminin metaforik olarak sık sık vatanla özdeşleştirildiği bir memlekette ölmeyi mi yoksa kıskançlıkla karışık bir infial yaratan fuhuş skandalı ile anılmayı mı?


  Cevabınız ne olursa olsun Savarona'nın başına gelenlerden zengin âlemcileri değil onu hayatın saldırılarına karşı korumayan devleti sorumlu tutuyor olmanız muhtemel. Zengin âlemcilerin yaptığı Nietzsche'nin deyişiyle 'insanca pek insanca' bir zaafın ekstrem bir tezahürü.


  Savarona'nın bir mekân olarak başına gelenler ise Hasan Ali Toptaş'ın Bin Hüzünlü Haz romanında gördüğümüz umumhaneye çevrilmiş kutsal mekânların başına gelenlerden pek de farklı değil.

  Dönüp dolaşıp aynı yere varıyoruz. İlke basit: Hayat kirletir hayatın içindeki her şey kirlenir. Savarona da müze yapılmadığı hayatın orta yerinde bırakıldığı için korunamadı. Bu aşamadan sonra "Savarona nasıl kurtulur?" sorusunu sormanın ne kadar yararı var bilinmez ama fuhuş skandalının "Her şerde bir hayır vardır" prensibince bir hayra geminin nihayet müzeye dönüştürülmesine vesile olacağını düşünüp teselli bulmakta yarar var. Bu geç ama mutlu son Savarona'nın yazgısının seyir defterine soluk utangaç harflerle yazılacak.  Bir sefahat yatı olarak tasarlandı

  Savarona'nın ilk sahibi -Amerikalı Emily Roebling Cadwallader- yatın başına gelenleri görseydi ne hisseder ne düşünürdü bilinmez. Savarona bir sefahat nesnesi olarak tasarlanmış olsa da Golden Gate ve Brooklyn köprülerini yaparak servet sahibi olmuş olan Alman asıllı mühendis John Roebling'in torunu Richard M. Cadwallader'in dul eşi olan Emily Roebling Cadwallader'ın yatta yapılan seks âlemini seçkinci ritüelist bir yaklaşımla küçümseyeceği tahmin edilebilir.


  Bayan Cadwallader yattaki eğlencenin Stanley Kubrick şaheseri Eyes Wide Shut'taki (Gözleri Tamamen Kapalı) Venedik maskeli meşhur seks partisi gibi bir şey olduğunu düşünseydi Savarona bir 'mobil Mentmore Towers' olarak aristokratik mertebesine erişecekti. Ne var ki yatta böyle bir partinin yapıldığını düşünmek fazla 'sanatsal' olur.

  Gene de Savarona'daki rezaletin mimarı eski Sovyet bürokratı Türk vatandaşı Kazak işadamı Tevfik Arif'in 1930'lu yılların en lüks yatı olan ve o yıllarda içi antika meraklısı sahibinin isteği doğrultusunda dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilmiş eşyalarla donatılan böyle bir mekânı seçmesinde kaba bir sanatsallık anlayışının etkileri aranmalı


  Elbette Tevfik Arif ve kafadarlarının Savarona fantezisini yatın Atatürk'ten önceki tarihini göz önüne alarak değil Atatürk'ün kullandığı bir yat olduğu için gerçekleştirdikleri ihtimali daha akla yakın.


  Savarona yatı Mustafa Kemal'in ölümünden yedi yıl önce tıpkı Goeben gibi Almanya'nın Hamburg şehrinde denize indirilmişti. Üretim maliyeti bir iddiaya göre dört bir diğer iddiaya göre ise 10 milyon dolardı.


  Yat adını Hindistan'da yaşayan nadide bir kuğudan alıyordu. 136 metre uzunluğundaki yatla ilgili bir şehir efsanesine göre Cadwallader aşk yaşadığı kaptanla rahat buluşabilmek için salon ile kaptan köşkü arasında özel bir hol yaptırmıştı.  Savarona yatı 1989 yılında restore edildikten sonra uluslararası sularda pek çok sefer yaptı.

  Ay Işığı, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş