Atatürk ve Şıh


Arşivimde Atatürk’le ilgili mesajları incelerken onun seçkin bir din adamına verdiği bir ders beni çok etkiledi ve hemen sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Mesaj şu tarihi taşıyordu:21 Mart 2012 15:15 Çarşamba.

Şimdi 2015 yılının ağustosundayız. Neredeyse söz konusu olayın üzerinden 80–90 sene geçmiş.


Ancak bu kadar sene sonra üstlerine daha doğrusu siyasilere dayanarak bir mevki elde etmek için kendi şahsi ve mesleki onurlarından taviz veren kişilere ve hatta parti organlarına şahit oldukça insan büyük rahatsızlık duyuyor. Ama daha fazla ileri gitmeden söylemek gerekirse yine de takdir siz seçmen kitlesinindir.

Mustafa Kemal bir gezisinde öyle bir kişi görür ki dayanamayıp yanında ki valinin kulağına eğilerek sorar:

” Kimdir bu? ”

” Efendim kendisi Şıh’tır. yörede çok hatırı vardır…

” Bunun üzerine Atatürk uzun sakallı şıh’ı yanına çağırır….

” Bak baba imanın ölçüsü sakalın boyunda uzunluğunda değildir. Rica etsem de en azından Peygamber efendimizin olduğu gibi kısaltsan…” Bunları söylerken de eliyle boyun hizasını gösterir.

Şıh ” Emrin olur Paşam ” der. Aradan zaman geçer. Atatürk Amasya’daki Şıh’ı hatırlar ve valiyi arayıp Şıh’ı sorar. Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte Şıh’ın sakalının boyunda en küçük bir azalma olmadığını aksine kimselere el bile sürdürmediğini söyler.

Konuşmadan sonra Atatürk kâğıdı kalemi eline alır ve yazdığının Amasya valisine tebliğ edilmesini ister. Ertesi gün Amasya’dan bir haber gelir ki Şıh Atatürk’ü görmek üzere yola çıkmış. Çok geçmeden de gelir.


Sakal tamamen kesilmiş sinekkaydı tıraş olunmuş saçlar kısaltılmış. Kılık kıyafet baştan sona değişmiş. Bambaşka bir görünüme bürünmüş Şıh herkesin dikkatini çeker. Atatürk’ün arkadaşlarından biri kulağına eğilerek:

” Aman Paşam bu adam sakalına el dahi sürdürmezdi ne ettiniz de kökünden kestirmesini sağladınız?”

” Kendisini Afyon Valisi tayin ettim…

” Bu görüşmenin ardından da yeni bir yazı hazırlayıp Şıh’a verilmesini ister. Yazı şöyledir: ”


İNANÇ ÖLÇÜSÜNÜN SAKALDA OLMADIĞINA ANLADIĞINA SEVİNDİM. VALİLİK MESELESİNE GELİNCE BUGÜN KOLTUK UĞRUNA KIRK YILLIK SAKALINDAN VAZGEÇEBİLEN YARIN BAŞKA ŞEYLER İÇİN MİLLETİNDEN DE VAZGEÇEBİLİR. ”

İLK KURŞUN Galip Baysan