Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Dünya Hakkında 50 İlginç Gerçek

  Yaşadığımız dünyayla ilgili olarak ne kadar bilgiye sahipsiniz? Keşfe meraklı olanlar için eşsiz bir paylaşım olduğunu düşündüğümüz fotoğraflarımız dünya üzerindeki ilginç bilgiler eşliğinde açıklamalarıyla paylaşılmıştır.

  Mesela bir günde 24 saatin olmadığını aslında 23 saat 56 dakika 4 saniye olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu bilgiye benzer bir çok şaşkınlık duyacağınız bilgi aşağıda sizleri bekliyor.  Dünya’da üretilen en pahalı yapı yapımı için 150 milyar dolar harcanmış olan Uluslararası Uzay İstasyonu’dur.

  Dünya’nın en uzaktan çekilmiş fotoğrafı yaklaşık 6 milyar kilometre öteden çekilmiştir ve Soluk Mavi Nokta olarak bilinir.

  Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir.

  Bir insan uzay boşluğunda tamamen korunmasız olarak en fazla 2 dakika hayatta kalabilir.


  Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi uzaydan görülemez.  Dünya bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki hissedilemeyen pürüzlerin aksine en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000′de 1′ini oluşturur  Sputnik’in 1957′de uzaya gönderilmesinden beridir Dünya çevresinde dolanmak üzere fırlatılmış toplamda 38.000 adet uydu bulunmaktadır. Bunun 16.000 civarı düşmüş ya da indirilmiştir.  Günümüzde an itibariyle Dünya etrafında 22.000 adet uydu dolanmaktadır. Bunların sadece %5′i çalışmaktadır %8′inin yakıtı bitmiştir %87′si ise bozuktur/çalışmamaktadır.
  Her gün uzayda yarattığımız uydu çöplüğünden ortalama olarak 1 parça Dünya’ya geri düşmektedir.  Her gün uzaydan Dünya’ya 100 ton ağırlığında meteorit tozu düşmektedir.  Dünya’ya düşen en büyük meteor krater oluşturmamıştır. Meteor yapısı itibariyle köşeli ve kenarları düz olduğu için muhtemelen bir taşın suda sekmesi gibi yüzeyde sekmiş ve durmuştur.
  Armstrong Limiti olarak bilinen yükseklik limiti yerden 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giymek gerekmektedir. Eğer giyilmeyecek olursa vücuttaki su vücut sıcaklığında kaynamaya başlayacaktı  Ozon deliği küçülmektedir. 2012 senesinde deliğin büyüklüğü son 10 senedeki tüm değerlerden daha küçüktü.  Eğer fabrikalara uygulanan CO2 salınımı ücretlendirmesi üzerinden hesap yapılacak olursa atmosferin parasal değeri 4.300.000.000.000.000 Sterlin olacaktır. Atmosferdeki her metreküp başına 1.3 CO2 molekülü düşer.  Dünya’ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.

  Dinozorların evrimleşmiş olabilmesinin tek nedeni o zamanlarda atmosferde daha fazla oksijen bulunmasıdır. Günümüzdeki hiçbir amfibi veya sürüngen dinozorların boyuna erişemez çünkü atmosferimizde o kadar oksijen bulunmamaktadır.
  Dünya’daki suların %97′si tuzlu %3′ü tatlı sudur.
  Her yıl 2.000 adet yeni deniz türü tanımlanmaktadır.  Denizlerdeki atıkların %90′ı plastiklerdir.  Okyanuslarda ortalama 1.000.000 adet tür yaşadığı düşünülmektedir. Üstelik tüm okyanus türlerinin sadece%33′ünün keşfedildiği düşünülmektedir.  Her yıl ortalama olarak 8-12 adet insan köpekbalığı saldırıları sebebiyle ölmektedir. Her yıl 100.000.000 civarında köpekbalığı insan saldırıları sebebiyle ölmektedir.  Dünya üzerindeki tüm volkanik aktivitelerin %90′ı okyanus tabanlarında gerçekleşmektedir.


  Eğer Dünya’daki tüm sular bir küre olacak şekilde bir araya toplansa bu kürenin çapı 1384 kilometre civarında olacaktır. Bu Satürn’ün uydusu Tetis kadar büyüktür. Fotoğrafta büyük mavi küre Dünya’daki tuzlu suları küçük küre ise tatlı suların toplamını göstermektedir. Bunların büyüklüğü Dünya’ya kıyaslanmaktadır.
  Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru okyanus yüzeyinin 10.9 kilometre dibindedir.
  Nadir elementler olarak bilinen kimyasallar sanıldığı kadar “nadir” değildirler. Lutetyum elementi Dünya kabuğunda altından 200 kat daha fazla bulunur. Ki bu “nadir elementler” arasında en seyrek bulunanıdır.
  Dünya’daki altının %99′u çekirdeği içerisinde bulunur. Öyle ki Dünya’nın çevresini 45 santimetre kalınlığında sarabilecek kadar altın vardır.
  Dünya’nın çekirdek kısmı 5500 santigrat derece sıcaklıktadır. Bu sıcaklık güneşin yüzey sıcaklığına hemen hemen eşittir.  Dünya’nın kalbi olarak sayabileceğimiz çekirdek 2500 kilometre çapa sahip bir demir küredir. Akkor olacak düzeyde sıcak olmasına rağmen çekirdek üzerindeki basınç o kadar fazladır ki demir bu sıcaklıkta eriyemez.
  Dünya’nın en büyük kristalleri 55 ton ağırlığındadır. Bu kristaller Meksika’nın altındaki Naica gümüş madenlerinde yatmaktadır.  Dünya üzerinde açılan en derin delik Sakharin-1 kuyusudur ve 12.4 kilometre derinliğe inmiştir. Dünya’nın yüzeyinden merkezine olan uzaklık (yarıçapı) ise 6371 kilometredir.

  Dünya’nın en derin noktasında (karada) yaşayan bakteriler
  yüzeyin 2.8 kilometre altında bulunmuştur. Bu bakteriler hayatta kalabilmek için uranyumdan yayılan radyoaktiviteyi kullanarak suyu kullanılabilir enerjiye dönüştürecek bir metot evrimleştirmiştir.


  Amazon Nehri’nin yaklaşık olarak tam altında yer yüzeyinden 4 kilometre derinlikte Rio Hamza Nehri adı verilen bir su akmaktadır. Bazı noktalarda 400 kilometre kadar genişliğe ulaşabilen bu nehir toprağın içerisinde saattesadece 1 milimetre akabilmektedir.
  Her yıl Sahra Çölü’nden Amazon Ormanları’na 40 milyon ton ağırlığında
  besince zengin kum taneleri uçmaktadır.

  Türkmenistan’da bulunan Cehennem Kapısı isimli çukur yer altında sıkışmış gazın düzgün bir krater içerisinde alev almasından ötürü 40 yıldan uzun bir süredir durmaksızın yanmaktadır.
  Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 1922 yılında Libya’nın El Azizia ilinde kaydedilen 57.8 santigrat derece sıcaklıktır.
  Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerine günümüzden 3.5 milyar yıl öncesine ait tabakalarda Avusturalya’darastlanmaktadır. Bu o kadar uzun bir süredir ki o dönemde atmosferde oksijen bile bulunmamaktadır.
  Şimdiye kadar kaydedilen en soğuk gün Antarktika’daki Vostok İstasyonu’nda kaydedilmiştir ve -89.2 santigrat derecedir.
  Dünya’nın en kurak bölgesi olarak bilinen Antarktika’nın Kuru Vadi bölgesine son 2.000.000 yıldır hiç yağış düşmemiştir.
  Önümüzdeki 300 yıl içerisinde günümüzde var olan türlerin tamamının %75′inin soyu tükenecektir.

  Her kıta yılda ortalama olarak 2 santimetre kadar yer değiştirmektedir.

  Tüm türlerin yaklaşık olarak sadece %14′ü tanımlanabilmiştir.
  Her gün 200.000 yeni insan doğmaktadır  Bilinen en eski insan yapımı dini yapıt Milattan Önce 10. milenyumda (MÖ 10.000) yapılmış olanGöbeklitepe’dir ve Türkiye’de bulunur.
  Bugüne kadar gezegenimizde 106.000.000.000 insan yaşamıştır. 2050 yılına ulaştığımızda Dünya’da9.200.000.000 insan olacağı tahmin edilmektedir.
  Her saniye 2 insan hayatını kaybetmektedir.
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bilgiler teşekkürler.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dünyanın yaratılışına insanın aklı mantığı almıyor.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir. Çin Seddi uzaydan görülemez.
  Bunca zaman bizi kandırdılar yani.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş