Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dünyanın Sonu Güneş Fırtınası Mı Olacak

  Dünyanın Sonu Güneş Fırtınası Mı Olacak

  Bundan 150 yıl önce çok güçlü bir güneş fırtınası Avrupa ve Amerika genelindeki tüm telgraf kablolarını kül etti ve tüm gökyüzü elektrik yüklendi. Güneşin son zamanlarda yeniden hareketlenmesi bilim insanlarına dünyadaki modern çağın sonunu getirebilecek bir felaketin yaşanabileceği endişesi yaşatıyor

  gelişmeler ışığında Güneş tsunamisi ve Kuzey Işıklarının yer değiştirmesi gibi olaylar Dünya'nın manyetik alanını doğrudan etkileyebilir. Dünya'ya doğru ilerleyen yüklü gaz parçacıkları manyetik alanları bozabileceği gibi Kuzey Işıklarının manyetik alanı Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşerek olumsuz gelişmelere neden olabilir.


  Bundan 151 yıl önce yaşanan Büyük Güneş Fırtınası o kadar güçlüydü ki 24 saat içinde Kuzey Amerika genelinde birçok noktada gökyüzü kırmızı yeşil ve mor renklerle parlamaya başladı. Madenciler gecenin bir yarısı işe gitmek için uyandı gazeteler Küba'ya kadar uzanan bir bölgede Kuzey Amerika'da gündüz yaşandığını yazdı.  MANYETİK ALANLARIN ÇARPIŞMASI

  Gökyüzündeki bu parlaklığa Güneş fırtınası parçacıklarının çok büyük bir ölçekte Dünya atmosferinin üst katmanlarıyla çarpışması neden oldu. Bu çarpışma o kadar etkiliydi ki dünyanın dört bir yanındaki telgraf hatları kullanılmaz hale geldi hatta kıvılcımlar saçarak yanmaya başladı.


  Telgrafçılar hatalara elektrik gönderen bataryaların kablolarla olan bağlantısı kesmesi de bu durumu engelleyemedi. Aurora'nın neden olduğu elektrik akımı o kadar güçlüydü ki atmosferden yüklenen hatlar mesaj iletmeye devam etti. Tüm pusulalar saatlerce kuzeyi gösterecek şekilde kilitlendi.

  Şüphesiz 19'uncu yüzyılın ortasındaki insanlık Güneş fırtınasının etkilerini bugünkü kadar iyi değerlendiremezdi. O yıl Mors alfabesi kullanan telgraf sistemi henüz 15 yıldan beri geçerliydi. Uydudan televizyon yayını bankamatik internet cep telefonları iPad büyük elektrik şebekeleri GPS uydu yön bulma sistemi gibi teknolojiler hayal bile edilemezdi


  Şüphesiz 19'uncu yüzyılın ortasındaki insanlık Güneş fırtınasının etkilerini bugünkü kadar iyi değerlendiremezdi. O yıl Mors alfabesi kullanan telgraf sistemi henüz 15 yıldan beri geçerliydi. Uydudan televizyon yayını bankamatik internet cep telefonları iPad büyük elektrik şebekeleri GPS uydu yön bulma sistemi gibi teknolojiler hayal bile edilemezdi.


  Ancak 1859 yılında insanlığın telgraf dışında yaygın telekomünikasyon sistemi kullanmaması Güneş fırtınası felaketinden çok az zararla çıkmasını sağladı. Bugün ise aynı şeyin yaşanması haline Dünya çok büyük bir bedel ödeyebilir.


  YA BAŞIMIZA GELİRSE


  Yaşandığı gün dünyadaki tüm telgraf hatlarını yakan bir Güneş fırtınasının benzerinin 2012 veya 2013'te yaşanması bankacılık iletişim sağlık bilgisayar ulaşım ve milyarlarca insana elektrik ulaştıran enerji şebekelerinin çökmesine ve dünyanın kaosa sürüklenmesine neden olabilir
  Dünyayı sarsabilecek büyüklükte dev bir Güneş fırtınasının her 250 yılda bir gerçekleşme ihtimali bulunuyor. Ancak bilim insanları bu tür bir fırtınayı taşıdığı elektrik yükünün Dünya'nın atmosferine çarpmasına birkaç saat kalana kadar fark edemeyeceklerini ifade etti.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Uzmanlar buna rağmen birkaç yüz uyduyu yanmadan önce güçten kesebilecek vakit bulabileceklerini belirtti. Ancak elektrik şebekeleri ve bilgisayar ağlarını çok büyük bir risk taşıdığını belirten bilim insanları elektriğin günlerce kesilebileceğini bilgisayar sürücüleri ve sunucuların hasar görmemesi için yeraltında yedeklenmesi gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde çarpışan manyetik alanlarının oluşturduğu etkiden hiçbir şey kurtulamayacak.  KUZEY IŞIKLARI NASIL OLUŞUYOR?

  Güneş fırtınaları kendi manyetik alanlarına sahipler. Bu manyetik alanlar Dünya'nın kuzey ve güney manyetik kutuplarıyla etkileşime girdiği zaman fırtınanın Dünya'ya taşıdığı yüklü gaz parçacıkları da atmosfere girer.

  Yüklü parçacıklar atmosferimizdeki gazları harekete geçirir ve parlamalarını sağlar. Ortaya çıkan renkler etkileşime giren gazların çeşidine bağlıdır. Kırmızı veya yeşil parlaklık oksijeni mavi ve mor parlaklık ise nitrojen gazından oluşur.
 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Böyle bir manzara da bile garip fotoğraflar çekiliriz.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Görüntü olarak çok güzel de felaketin habercisi. Yer yer güneş fırtınası misali hava değişimlerini yaşıyoruz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bizim eşek donduran güneşimiz var. Fırtınası nasıl olacak acaba.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş