Endonezya'da Ay Miti

Tarih çağlarında Çin Hindistan İran ve Bizans İmparatorluğunun deniz ticâret yolu olan Endonezya hala gemi ile ticaret konusunda çok aktif. Onu adalarından daha çok tanıyoruz; Sumatra Borneo Java CelebesYeni Gine..

İçmimar ve Feng Shui Uzmanı
Funda Ceyhan

17.508 adası ile dünyanın en kalabalık nüfuslarında 4. sırada yer alıyor Endonezya. 230 Milyon kişi. Okyanusya ülkesi olan Endonezya’nın Ay tutulması miti Hindu destanı Mahabharata’dan esinlenilmiştir.

Kötücül Kala Rau Nirvana’da bulunan ölümsüz ve bilge tanrıları kıskanır ve ölümsüz olabilmek için planlar yapar.

Kadın kılığına girerek tanrıların şölenine girmeyi başarır ve şölende onlara sihirli iksirlerini dağıtır. Bir anlık kargaşadan yararlanıp kendisi de ağzını iksirle doldurur ama bunu gören Vişnu iksiri yutamadan başını keser. Kala Raus’nun bedeni ölür ama başı iksir sayesinde ölümsüz olur. Bu olaydan beri bedensiz kalmış baş sürekli güneş ve ayı kovalayarak onları yemeye çalışır ama başardığı zamanlarda bile ay ve güneş kısa bir süre ortadan kaybolduktan sonra açık boğazından tekrar dışarı çıkarlar.

Mahabharata’da güneş tutulmasından da bahsedilir. Güneş tutulması sırasında yapılan Kuruksetra Savaşı’nda büyük tanrı Vişnu kendini savaşanlara göstermiştir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]